10 darmowych atrakcji turystycznych w Ligurii!

Skończył się okres świąteczny i wszyscy wracamy do rzeczywistości. Tym sposobem, kto zaczyna planować albo rozważać  urlop w Ligurii może zostanie przekonany tym postem do przyjazdu na urlop właśnie tutaj !!! 🙂

Zaczynamy!

Festiwal Teatrów Ulicznych “Festival Andersen” w Sestri Levante. Organizowany jest co roku na przełomie maja i czerwca. Wtedy to do tego uroczego miasteczka zjeżdżają się najlepsze teatry uliczne z całego świata !!! Spektakle odbywają się codziennie, od rana do wieczora na uliczkach miasteczka i wszystkie są zupełnie za darmo. O Sestri Levante i Festiwalu pisałam tutaj.

  • Rolli Days

Pałace Rolli w Genui, to przepiękne, renesansowe budynki, które w 2003 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tylko 7 z nich jest udostępnione w ciągu roku zwiedzającym (są to regularne muzea, które można odwiedzać kupując bilet wstępu). Jednak dwa razy do roku, prawie wszystkie ze 114 pałacy Rolli (!) zostaje otwarte dla zwiedzających i wstęp do nich jest gratis. Więcej o Rolli Days tutaj.

  • Botteghe storiche

Starodawne sklepy w Genui (po włosku botteghe storiche). To mało odkryta atrakcja Genui, która moim  zdaniem powinna być dużo bardziej doceniana. Są to wszelkiego rodzaju sklepy zrzeszone w stowarzyszeniu sklepów i warsztatów rzemieślniczych, które istnieją w Genui przynajmniej od 80 lat (są też tu takie, które istnieją od prawie 400 lat !). Odwiedzanie tych miejsc to prawdziwa podróż w czasie. Naprawdę niesamowite doświadczenie 🙂 O botteghe storiche pisałam tutaj i tutaj.

  • Parchi di Nervi

Jest to kompeks parkowy ulokowany we wschodniej dzielnicy Genui (zwanej Nervi). Parki zajmują powierzchnię 92000m² i można tu znaleźć liczne, egzotyczne (nawet jak na Włochy) gatunki roślin. Dodatkowo, latem organizowane są tu kina pod chmurką. Jest to również doskonałe miejsce na wypoczynek i podziwianie morza, ponieważ parki znajdują się nad samym brzegiem morza.

  • Plaże publiczne

Są gratis i są dostępne dla wszystkich. Co więcej, wśród nich jest sporo, które dodałam do listy 10 najpiękniejszych plaz w Ligurii. Czyli piękny wypoczynek gratis!

  • Muzea

Muzea w pierwszą niedzielę miesiąca. Tego dnia nie płaci się nic za wstęp. Należy tylko zwracać uwagę, czy muzeum, do którego chcemy iść jest państwowe, regionalne czy prywatne. Darmowa, pierwsza niedziela miesiąca jest regułą w muzeach państwowych, w pozostałych zależy ona od ich zarządców.

  • Kościoły

Jak pewnie wszyscy wiecie, kościoły we Włoszech to takie sakralne muzea. Największym ich plusem jest to, że za wejście i podziwianie ich bogactwa i ich dzieł sztuki (np. obrazy Rubensa w Genui czy Van Dycka w Monterosso) nie trzeba nic płacić !!!

  • Drogi rowerowe

Są alternatywną formą podziwiania liguryjskiego morza i gór. Sa również alternatywnym sposobem dotarcia w interesujące was miejsca (szczególnie na plaże, gdzie poszukiwania miejsca parkingowego oraz płacenie za nie, nie należą do największych, urlopowych  przyjemności). Najdłuższa droga rowerowa, poprowadzona wzdłuż wybrzeża, znajduje się w zachodniej Ligurii i ma 24 km długości. Zaczyna się ona koło Sanremo i kończy w Daino Marina. Z kolei dwie inne, równie malownicze, ale dużo krótsze  znajdują się w centralnej i wschodniej Ligurii. Ta w centralnej Ligurii łączy miejscowości Varrazze – Cogoleto (4,3 km), ta we wschodniej Framura Levanto (5,7 km). W głębi lądu z kolei warto wspomnieć o Ciclovia dell’Ardesia z miasteczka Gattorna do Carasco (36 km długości).

  • Szlaki górskie

Tak jak w Polsce są za darmo … poza jednym, słynnym wyjątkiem (Sentiero Azzurro w Cinque Terre 7,50€/os). Poza nim, wszystkie szlaki w liguryjskich górach (w tym Alta Via dei Monti Liguri, szlak który prowadzi przez całą Ligurię oraz wszystkie szlaki w Cinque Terre, poza Sentiero Azzurro), są za darmo.

  • Staglieno

Cmentarz monumentalny. Tak jak w Paryżu stałym punktem zwiedzania jest Perè-Lachaise, tak w Genui absolutnie nie powinno się pominąć Staglieno. Jest to właściwie gigantyczne muzeum rzeźb na otwartym powietrzu. Jego monumentalność i niesamowite piękno, melancholijność i precyzyjność rzeźb, moim zdaniem zdecydowanie przewyższają te w Paryżu. Wejście na cmentarz oczywiście gratis. Więcej o Staglieno tutaj.

 

Czyli co robicie? Przyjeżdżacie??? 🙂

 

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.