Alassio, czyli bałtycka plaża w Ligurii ;)

Alassio jest miasteczkiem w zachodniej Ligurii, blisko Albenga i Laigueglia. Ma ono imponującą historię i osobiście uważam, że to jedno z najlepszych miejsc w całej Ligurii, gdzie spędzić urlop z dziećmi 🙂

Jak dojechać do Alassio

Alassio jest jedną z największych miejscowości w zachodniej Ligurii. Oznacza to, że jest tu bardzo łatwo się dostać … samochodem jak również środkami transportu publicznego.

  • samochodem – autostradą A10, następnie zjazdem Alassio albo darmową drogą krajową SS1 Aurelia, która w tej części jest bardzo panoramiczna i prowadzi wzdłuż wybrzeża. Więcej info tutaj. 
  • pociągiem – stacja Alassio jest dość ważna i zatrzymuje się tu większość pociągów. Więcej info tutaj. 
  • autobusem –  linią nr 40, która łączy Savonę z Alassio. Bilet kosztuje 1,50€

 

Historia

Miasteczko zostało najprawdopodobniej założone między X a XI wiekiem. Następnie, w połowie XI w. zakupione przez mnichów benedyktynów, którzy zamieszkiwali pobliską wyspę Gallinara. W XVI w. Alassio zostało włączone do Republiki Genueńskiej. W tym okresie odgrywało bardzo ważną role na polu handlu koralem. Nastepnie miała miejsce dominacja francuska, a po niej okres Królestwa Sardynii. W 1861r. Alassio stało się częścią Zjednoczonych Włoch. Pod koniec XIX w. Alassio stało się jednym z najpopularniejszych kurortów w Ligurii i w latch 50’tych i 60’tych XX w. było popularne na równi z Sanremo i Portofino. W tamtych latach powstała również jedna z głównych atrakcji miasteczka: muretto di Alassio. 

Rzeczy do zobaczenia i zrobienia

Kiedy dojedziecie do Alassio nie będziecie mieć większych problemów ze zlokalizowaniem starego miasta. Musicie iść w kierunku morza 🙂 Bo właśnie tam się ono znajduje … w zasadzie to zostało wybudowane na plaży (!) i jego wąskie uliczki właśnie bezposrednio na nią prowadzą.

Budello

Główny deptak miasta jest długi ponad 1km i składają sie na niego ulice noszące różne nazwy (via Brennero, via Vittorio Veneto, via XX Settembre and via Antonio Gramsci). Jednak mieszkańcy Alassio nazywaja go po prostu budello (co oznacza kiszka/jelito). Jego popularna nazwa pochodzi od wyjątkowej, jak na wielkość tego starego miasta, długości tego deptaka. Przy budello znajdziecie liczne sklepy, bary i restauracje. Jest to zdecydowanie serce Alassio oraz jego handlowe i turystyczne centrum.

Plaża

Jak już wcześniej wspomniałam, stare miasto Alassio znajduje się bardzo blisko plaży … PIASZCZYSTEJ plaży 🙂 Osobiście, uważam że to najlepsza, piaszczysta plaża w całej Ligurii. Pasek jest tu drobny, prawie biały i bardzo miękki … daje wrażenie, że jest się w jakimś egzotycznym kraju … albo nad Bałtykiem 😉 Plaża jest długa jak Alassio … a nawet sporo dłuższa. Podzielona na części publiczne i prywatne, co oznacza, że każdy znajdzie coś dla siebie. Warto wspomnieć, że większość prywatnych plaż organizuje liczne atrakcje dla najmłodszych. Co więcej, z Alassio organizowane są również rejsy whale watching (czyli obserwacji wielorybów) oraz rejsy w okolice wyspy Gallinara. Kolejnym plusem tutejszej plaży, jest fakt, że poziom wody jest bardzo niski, nawet wiele, wiele metrów od brzegu. Oznacza to, że miejsce jest idealne na wakacje z dziećmi 🙂

Molo w Alassio

Mniej więcej w połowie długości plaży znajduje sie tutejsze molo. Ma ono ok 100 m długości i jest najlepszym miejscem, z którego można podziwiać Alassio i otwarte morze. Jest to również bardzo romantyczne miejsce, nawet jeśli wieczorami bywa dość zatłoczone, ponieważ wielu mieszkańców oraz turystów przychodzi tu na wieczorny spacer.

Torrione Saraceno

Znajduje się w północnej części miasta i jest to majestatyczna baszta, nazywana basztą Saracenów. Została wybudowana, wraz z murami obronnymi, w XVI w. przez Republikę Genueńską. W tamtym okresie ataki Saracenów były bardzo częste, stąd nadmorskie miasteczka potrzebowały budowli obronnych. Obecnie, baszta jest własnością prywatną i nie można jej zwiedzić.

La Cappellatta

To mała kapliczka znajdująca się na północ od starego miasta. Nazywana jest również Cappella Stella Maris i została wzniesiona na cześć wszystkich tych, którzy stracili życie na morzu. To kolejne, romantyczne miejsce, gdzie spotykają sie pary zakochanych … szczególnie wieczorami 😉

Muretto di Alassio

To instalacja, na którą składa sie dość niski murek, do którego zostały przytwierdzone tabliczki podpisane przez różne, sławne osobistości, które odwiedziły Alassio. Murek znajduje sie przy ulicy via Dante Alighieri, blisko dworca kolejowego. Wśród tabliczek znanych postaci możecie zobaczyć tę podpisaną przez Ernesta Hemingwaya, Amandę Lear,  Louisa Amstronga, Woodyego Allena i wielu, wielu innych. 

Baci di Alassio

To typowe ciasteczka z Alassio. Kiedy jesteście w miasteczku, absolutnie musicie ich spróbować. Ich nazwa po włosku oznacza „buziaki z Alassio” 😉 Przygotowane są z czekolady, bez, orzechów oraz miodu i są diabelnie smaczne! Zdecydowanie najlepsza pamiątka z Alassio 😉

 

Cóż … myślę, że nie muszę nic więcej dodawać, aby Was przekonać by odwiedzić to urocze miejsce! 

 

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

 

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.