Albenga, miasto 100 wież!

To miasteczko położone w zachodniej części Ligurii, w prowincji Savona. Było ono bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym już w okresie dominacji Rzymian. Ma przepiękne plaże i śliczne stare miasto, które ma wiele interesujących zabytków … nic tylko tu przyjechać!

Jak dojechać do Albengi?

  • samochodem

Autostradą A10 łączącą Genuę z Francją. Nie ma problemów z doraciem, ponieważ wystarczy zjechać z autostrady zjazdem na Albengę i po krótkim czasie jest się w miasteczku. Więcej info tutaj.

Aurelia SS1 – darmowa, droga krajowa. Bardzo malownicza, poprowadzona nad brzegiem morza.

  • pociągiem – Albenga ma dość ważny dworzec kolejowy. Zatrzymuje się tu większość pociągów regionalnych i intercity z i do Genui oraz francuskie Thello, które oferuje bezpośrednie połączenia z Lazurowym Wybrzeżem. Więcej info tutaj i tutaj.

Dworzec kolejowy znajduje się w samym środku miasta, pomiędzy jego nadmorską, nową częścią, a starym miastem. Można z niego dojść ulicą via dei Mille w kierunku północnym do centrum starego miasta albo Viale Italia nad morze.

Historia

Miasteczko istniało już za czasów rzymskich. Po łacinie znane było jako Albingaunum (co w wolnym tłumaczeniu oznaczało siedlisko Ingaunów, tzn. plemienia, które zamieszkiwało te okolice). Było ono sprzymierzone z Kartaginą i walczyło przeciwko Rzymowi podczas II Wojny Punickiej. Z kolei w pierwszym tysiącleciu naszej ery brało udział w Pierwszej Wyprawie Krzyżowej. Następnie stało się Wolnym Miastem, by w połowie XIII w. stać się częścią Republiki Genueńskiej. Potem, za panowania Bonaparte przeszło w ręce Francuzów, a następnie włoskiej rodziny królewskiej Savoia i ostatecznie w 1861 r. stało się częścią Zjednoczonych Włoch.

Rzeczy do zobaczenia i zrobienia:

Zmierzając w kierunku starego miasta uwagę przyciągają przede wszystkim jego wysokie wieże. Jedna z nich to wieża tutejszej katedry San Michele Arcangelo.

Cattedrale San Michele Arcangelo (Katedra św. Michała Archanioła)

Pierwsza świątynia został wybudowany w tym miejscu pod koniec IV w.  Następnie przebudowana w XII w. , XIII w. i w XVI w. Ta ostatnia przepudowa dotarła do naszych czasów. W środku kościół jest dość surowy. Sklepienie nawy głównej zdobią bagate freski z XIX w.

Obok katedry znajduje się baptysterium, zdecydowanie największa atrakcja miasta.

Battistero (Baptysterium)

Pochodzi ono z V w. i jest on najstarszym budynkiem w całej Ligurii, który dotrwał do naszych czasów w swojej oryginalnej formie. Jest wybudowany na planie ośmiokąta. W środku można zobaczyć antyczną wannę, w której chrzczono pierwszych chrześcijan, rzymskie amfory odnalezione tu podczas wykopalisk oraz piękne mozaiki, które zdobią część sufitu. Baptysterium po dziś dzień pełni swoją funkcję i nadal chrzci się tutaj dzieci.

Zaraz przy baptysterium znajduje się Pałac Kardynałów, a w nim Muzeum Sztuki Sakralnej.

Palazzo Vescovile e Museo Diocesano (Pałac Kardynałów i Muzeum Sztuki Sakralnej)

Adres: via Episcopio 9

Wtorek – Sobota

9.30-12.30 i 15.00-18.00

Niedziela 10.00-12.30 i 15.30-18.00

Wejście: 5€; ulgowy 4€ (bilet łączny, obejmuje wizytę w baptysterium oraz muzeum)

 

Budynek Pałacu Kardynałów pochodzi z XI w. Jak sama nazwa wskazuje, w przeszłości  był siedzibą lokalnego kleru. Obecnie gości lokalne Muzeum Sztuki Sakralnej (Museo Diocesano). W środku znajdują się przedmioty z epoki rzymskiej oraz Średniowiecza wydobyte podczas wykopalisk prowadzonych pod katedrą oraz baptysterium. We wnętrzach muzeum: przepiękne freski, które zdobiły sypialnię oraz kaplicę kardynałów, sala XV wiecznych arrasów oraz obraz nieznanego autora caravaggionisty. W środku nie można robić zdjęć (w baptysterium tak).

Obok katedry i baptysterium znajduje się kolejny kościół godny uwagi

Chiesa di Santa Maria Fontibus

Wybudowany w Średniowieczu i wielokrotnie przebudowywany w XIV w. , XVII w. , a nawet w XX w. Warty uwagi jest jego  XIII wieczny portal.

Z kolei nie daleko kościołów znajduje się

Palazzo Vecchio e Torre del Comune (Stary Pałac i Wieża Gminna)

Adres: Via Nino Laboglia, Palazzo Vecchio del Comune 1

Wtorek – Niedziela

10.00-12.30 i 14.30-18.30

Wejście: 3,50€; ulgowy 2,50€

Więcej info tutaj.

Budynek pochodzi z XIII w. W środku znajduje się Museo Civico Ingauno. Muzeum, w którym można obejrzeć znaleziska z lokalnych wykopalisk potwierdzające istnienie w tym miejscu siedliska ludzi już w czasach starożytnych. Poza tym można obejrzeć eksponaty z czasów średniowiecza oraz bogato zdobione we freski sale. Kiedyś było możliwe wejście na szczyt jego wieży, z której rozciągał się wspaniały widok na okolicę. Obecnie wieża jest zamknięta dla turystów i nie wiadomo kiedy zostanie ponownie udostępniona.

Wieże

Albenga była nazywana miastem stu wież. Budowano je ze względów defensywnych, ponieważ łatwiej było się z nich bronić przed atakami z zewnątrz. Były one również wyznacznikiem zamożności rodzin, które je konstruowały. Im wyższa była wieża, tym bogatsza rodzina, która ją wybudowała. Na przestrzeni wieków wieże straciły swój obronny charakter, niektóre się zawaliły podczas trzęsień ziemi albo ubsunięć terenu, inne zostały rozebrane i stały się intergralnymi częściami budynków albo tarasami. Obecnie mniej lub bardziej widocznych jest 12 wież. Żadna nie jest udostępniona zwiedzającym. Natomiast w jednej znajduje się B&B 😉

Morze

Zmierzając z kolei w kierunku morza, przechodzi się przez nową część miasta. Ta część jest typowo rekreacyjna. Są tu liczne plaże (prywatne i publiczne), promenada, restauracje i bary. Charakterystycznym elementem krajobrazu jest tutaj oddalona o 1,5 km od wybrzeża wysepka Gallinara. Obecnie nie można jej zwiedzać, ale trwają prace nad jej udostępnieniem dla turystów (wyspa jest prywatną własnością).

Via Julia Augusta (Droga Julia Augusta)

Przechodząc z centrum miasta mostem nad rzeką Centa natrafia się na brązowe znaki drogowe wskazujące antyczną, rzymską drogę łączącą Emilię-Romanię z Prowansją (Francja). Droga została wytyczona w 13 r.p.n.e. i można nią dojść do Alassio (kolejna urocza, nadmorska miejscowość na zachód od Albengi). Po drodze natyka się na antyczne zabytki takie jak resztki rzymskiego amfiteatru z II w. czy resztki samej rzymskiej drogi. Na początku podchodzi się dość łagodnym podejściem, z którego rozciąga się doskonały widok na Albengę i morze.

Po wyliczeniu wszystkich tutejszych atrakcji myślę, że ktokolwiek znajdzie się w zachodniej Ligurii, powinien włączyć Albengę do swojego planu wycieczki 🙂

Warto!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.