ALLERTA METEO in Liguria, co to takiego?

W ostatnich dniach, w Ligurii zaczęło intensywnie padać, a wzburzone morze spowodowało tu wiele szkód. Droga do Portofino została praktycznie zmyta z powierzchni ziemi … Kiedy pogoda jest  tu tak brzydka, lokalne władze ogłaszają tu allerta meteo. Co to jest? Co powinniście o tym wiedzieć? Wszystkie odpowiedzi poniżej.

Allerta Meteo

Oznacza zagrożenie pogodowe. Zostaje ogłoszana kiedy prognozy pogody zapowiadają intensywne opady deszczu. Ze względu na kształ i ukształtowanie terenu Ligurii, intensywne opady deszczu są tu wyjątkowo niebezpieczne. Ze względu na niewielką odległość między górami i morzem, przy dużych opadach górskie potoki wypełniają się wodą, która schodząc w kierunku morza nie pozostaje w korytach rzek i dochodzi do gwałtownych podtopień przymorskich miejscowości. Najgorsze są tzw. „błyskawiczne” powodzie, które pojawiają się podczas epizodów intensywnych opadów. W przeszłości miały miejsce również wypadki śmiertelne … dlatego też tak ważnym jest żeby wiedzieć czy są jakieś ostrzeżenia pogodowe.

Poziomy Allerta Meteo

Istnieją 4 poziomy ostrzeżenia pogodowego:

ZIELONY (VERDE) – w zasadzie oznacza on, że nie ma żadnego zagrożenia pogodowego 🙂 Jeśli przewidziany jest deszcz, nie jest on niebezpieczny dla osób znajdujących się na terenie Ligurii.

ŻÓŁTY (GIALLA) – najniższy poziom – jest ogłaszany kiedy przewidzine są dość intensywne deszcze. W takich wypadkach jest możliwe, że mogą pojawić się lawiny błotne i skalne. Mniejsze rzeki moga wyjść z koryt i podtopić okolicę. Szkoły i biura funkcjonują normalnie.

POMARAŃCZOWY (ARANCIONE) – średni poziom – kiedy przewidziane są intensywne opady. Lawiny błotne i zejścia skał są możliwe w wielu miejscach. Mogą tworzyć się leje w terenie. Małe i średniej wielkości rzeki mogą występować z koryt, nawet w wielu miejscach. Szkoły i urzędu pozostają zamknięte. Górskie szlaki są zamykane, a jeśli nie jest odradzane z nich korzystanie. Transport publiczny funkcjonuje regularnie.

CZERWONY (ROSSA)  – najwyższy poziom – kiedy przewidziane są bardzo intensywne opady, tzw. „bomba d’acqua” tj. wodna bomba. Z reguły lokalne władze radzą pozostać w domach. Leje w terenie moga pojawiać się w licznych miejscach. Wszystkie typy potoków oraz rzek mogą występować z koryt. Podtopienia rozległych terenów, nie tylko okolic rzek są możliwe. Szkoły, urzędy i wiele sklepów pozostaje zamknięte. Zakazane jest korzystanie ze szlaków górskich. Wiele dróg, mostów, odcinki autostrad i szczególnie przejścia podziemne zostają zamknięte dla ruchu. Transport publiczny może być nieregularny.

Z opisu CZERWONY poziom brzmi jak Apokalipsa … ja już widziałam trzy razy czerwony poziom i muszę przyznać, że dość to Apokalipsę przypomniało … niestety 🙁

p.s. Allerta meteo jest ogłaszana również wtedy, gdy przewidziany jest silny wiatr oraz sztorm na morzu. Również w tych wypadkach są 4 poziomy intensywności.

Gdzie możecie sprawdzić poziom ALLERTA?

  • Najlepszy i najszybszy sposób to sprawdzenie na stronie internetowej liguryjskich służb meteorologicznych ARPAL. Uaktualniają regularnie informacje dotyczące sytuacji pogodowej i ostrzeżeń pogodowych. Żeby sprawdzić stronę  ARPAL wystarczy kliknąć  tutaj.
  • W każdym mieście w Ligurii możecie znaleźć elektroniczne ekrany, na których podaje się aktualne prognozy pogody oraz ostrzeżeniea pogodowe.
  • Kiedy przewidziane jest zagrożenie pogodowe, po ulicach miast Ligurii jeżdżą samochody zaopatrzone w megafony, które ostrzegają mieszkańców przed zbliżającą się allertą.

Istnieje okres zagrożeń pogodowych?

Cóż … nie za bardzo, ponieważ miały już miejsce zagrożenia ogłaszane o każdej porze roku. Jednak prawdą jest, że najwięcej opadów odnotowuje się tutaj późną jesienią i zimą. Stąd też, najłatwiej jest trafić na dni z allerta właśnie w tym okresie roku.

 

Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć sobie i wam jak najmniej dni z allerta meteo!

 

 

Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.