Apricale, miasteczko z surowymi zasadami!

Apricale znajduje się w zachodniej Ligurii, przy samej granicy z Francją. Zostało wybudowane na zboczu stromej góry, co sprawia, że już z daleka robi niesamowite wrażenie. Co więcej, sąsiaduje ono z opisaną wcześniej na blogu, przepiękną Dolceacqua. Więc kto jest w tej części Ligurii, powinien absolutnie zwiedzić oba te miejsca!

Jak dojechać do Apricale?

  • samochodem – zdecydowanie najwygodniej – ponieważ znajduje się w głębi lądu … i na zboczu góry …

autostradą A10 – zjazd w Ventimiglia – następnie kierujcie się za znakami na Sanremo, potem na Dolceacqua drogą SP 64. Mijacie Dolceacqua i jedziecie za znakami na Apricale. Dojedziecie na miejsce po 10 minutach.

drogą normalną – z Ventimiglia tak jak opisane wyżej; a ze wschodu od Sanremo, z centrum miasta kierować się za znakami na San Romolo, a potem drogą SP 61 na Apricale – cała trasa zajmuje ok. 1h.

  • autobusem – z Ventimiglia – linia 7

 

Historia

Na podstawie wykopalisk archeologicznych wykonanych na tym terenie wywnioskowano, że w tym miejscu istniało ludzkie siedlisko już w epoce brązu. Jednak oficjalne dokumenty potwierdzające istnienie Apricale pochodzą „dopiero” z X w. kiedy został tu wybudowany zamek Castello della Lucertola. Następnie, przez 4 stulecia Apricale wraz z Dolceacqua i pobliską Isolabona były zrzeszone razem w rodzaj konfedereacji. Potem nastąpił okres dominacji Sabaudów, Francuzów i na koniec zjednoczenie Włoch.

Statuty

W XIII w. w Apricale wydano statuty (nastarsze, znane na terenie Ligurii), które ustanawiały prawo obowiązujące na terenie tego miasteczka. Były one bardzo, ale to bardzo surowe! Te, które były najbardziej makabryczne to:

  • za cudzołóstwo – dekapitacja
  • za kradzież zwierząt domowych – amputacja ręki albo stopy
  • za zabójstwo – chowano (żywego) zabójcę, wraz z jego ofiarą we wspólnym grobie … (!!!)

Co więcej, jeśli chodzi o zwierzęta domowe, były one pilnowane przez strażników, którzy w wypadku kradzieży i nie znalezienia złodzieja, musieli z własnej kieszeni zapłacić właścicielowi odszkodowanie. Przyjmowano iż brak innego winowajcy, wskazywał, że złodziejem był właśnie strażnik … (!!!). Ale, ale, ale … strażnik miał możliwość odwołania się do „sądu boskiego”, który polegał na przejściu krótkiego dystansu z rozżarzonym metalem w dłoniach. Jeśli nie poparzył sobie dłoni, oznaczało to, że był niewinny i nie musiał płacić odszkodowania ….

Rzeczy do zrobienia i zobaczenia

Jak większość górskich miasteczek w Ligurii, Apricale ma wąskie caruggio wzdłuż których wybudowane są domy z kamienia. Będąc mniej uczęszczane przez turystów, podobnie jak Dolceacqua, w środku miasteczka nie ma żadnych kierunkowskazów. Jest niewiele sklepów, jeszcze mniej miejsc, gdzie można coś zjeść … Generalnie Apricale zatrzymało się w czasie i atmosferą przypomina Ligurię z XIX w. (przynajmniej tak, jak ja sobie ją wyobrażam ;)) Krótko mówiąc, Apricale to kolejny labirynt wąskich uliczek, przepięknych widoków, ciszy i spokoju.

Kierując się ku górze, ostatecznie dochodzi się do głównego placu miasteczka Piazza Vittorio Emanuele, gdzie znajduje się główna atrakcja miasteczka:

Castello della Lucertola (Zamek Jaszczurki)

Adres: Piazza Vittorio Emanuele 3

Maj-Czerwiec od 15.00-19.00 (poniedziałek zamknięte)

Lipiec-Sierpień 16.00-19.00/ 20.00-22.00 (niedziela również od 10.30-12.00)

Pozostałe miesiące od 14-18.00 (poniedziałek zamknięte;

niedziela otwarte również od 10.30-12.00)

Wejście: 3,50€/os

Zamek pochodzi z X w. W środku są do zobaczenia wspomniane już statuty, trzy sale z freskami oraz wystawy lokalnych artystów. Na wejściu dostaje się kartkę A4 z opisem tego, co można zobaczyć w zamku (do wyboru w różnych językach), nie ma przewodnika.

Turnieje i święta

Festa dell’Olio Nuovo (Święto Nowej Oliwy z Oliwek)

Apricale jest otoczone gajami oliwnymi. W tej części Ligurii dominującym gatunkiem oliwek są oliwki taggiasche. Z nich to wytwarza się olej, który jest znany i doceniany w całych Włoszech. I właśnie w Apricale, co roku, w listopadzie, organizowane jest święto Nowej Oliwy z Oliwek. Miasteczko wypełnia się wtedy stoiskami lokalnych producentów oliwy oraz lokalnymi artystami i rzemieślnikami, którzy prezentują swoją twórczość. Zaspane i zapomniane przez wszystkich miasteczko zmienia się wtedy nie do poznania 😉

Torneo del pallone elastico (Turniej miękkiej piłki)

Gra w miękką piłkę to XIX wieczna tradycja rozpowszechniona w tej części Ligurii oraz w południowym Piemoncie. Apricale stało się stolicą tej gry! Stąd, każdego roku, przez cały czerwiec, Piazza Vittorio Emauele staje się boiskiem dla drużyn tej dyscypliny, które przyjeżdżają tu z całej Ligurii i Piemontu. Niesamowite doświadczenie 🙂

E le stelle stanno a guardare… (A gwiazdy się przypatrują…)

Co roku, w sierpniu, (jak zwykle, na głównym placu miasta) odbywa się festiwal teatralny. Spektakle odbywają się codziennie wieczorem przez ok. 2 tygodnie. Częścią artystyczną zajmuje się Teatro della Tosse, jeden z najważniejszych teatrów w Genui. Wstęp wolny.

 

Krótko mówiąc, dzieje się tu dużo, a jednocześnie miasteczko wygląda jakby nie dotarła tu era internetu. Jest przez to bardzo autentyczne i bardzo spokojne. Zdecydowaniem godne polecenia tym, którzy pragną spokoju i świadomego zwiedzania Ligurii!

 

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.