Apricale znajduje się w zachodniej Ligurii, przy samej granicy z Francją. Zostało wybudowane na zboczu stromej góry, co sprawia, że już z daleka robi niesamowite wrażenie. Co więcej, sąsiaduje ono z opisaną wcześniej na blogu, przepiękną Dolceacqua. Więc kto jest w tej części Ligurii, powinien absolutnie zwiedzić oba te miejsca!
Jak dojechać do Apricale?
- samochodem – zdecydowanie najwygodniej – ponieważ znajduje się w głębi lądu … i na zboczu góry …
–autostradą A10 – zjazd w Ventimiglia – następnie kierujcie się za znakami na Sanremo, potem na Dolceacqua drogą SP 64. Mijacie Dolceacqua i jedziecie za znakami na Apricale. Dojedziecie na miejsce po 10 minutach.
–drogą normalną – z Ventimiglia tak jak opisane wyżej; a ze wschodu od Sanremo, z centrum miasta kierować się za znakami na San Romolo, a potem drogą SP 61 na Apricale – cała trasa zajmuje ok. 1h.
- autobusem – z Ventimiglia – linia 7
Historia
Na podstawie wykopalisk archeologicznych wykonanych na tym terenie wywnioskowano, że w tym miejscu istniało ludzkie siedlisko już w epoce brązu. Jednak oficjalne dokumenty potwierdzające istnienie Apricale pochodzą “dopiero” z X w. kiedy został tu wybudowany zamek Castello della Lucertola. Następnie, przez 4 stulecia Apricale wraz z Dolceacqua i pobliską Isolabona były zrzeszone razem w rodzaj konfedereacji. Potem nastąpił okres dominacji Sabaudów, Francuzów i na koniec zjednoczenie Włoch.
Statuty
W XIII w. w Apricale wydano statuty (nastarsze, znane na terenie Ligurii), które ustanawiały prawo obowiązujące na terenie tego miasteczka. Były one bardzo, ale to bardzo surowe! Te, które były najbardziej makabryczne to:
- za cudzołóstwo – dekapitacja
- za kradzież zwierząt domowych – amputacja ręki albo stopy
- za zabójstwo – chowano (żywego) zabójcę, wraz z jego ofiarą we wspólnym grobie … (!!!)
Co więcej, jeśli chodzi o zwierzęta domowe, były one pilnowane przez strażników, którzy w wypadku kradzieży i nie znalezienia złodzieja, musieli z własnej kieszeni zapłacić właścicielowi odszkodowanie. Przyjmowano iż brak innego winowajcy, wskazywał, że złodziejem był właśnie strażnik … (!!!). Ale, ale, ale … strażnik miał możliwość odwołania się do “sądu boskiego”, który polegał na przejściu krótkiego dystansu z rozżarzonym metalem w dłoniach. Jeśli nie poparzył sobie dłoni, oznaczało to, że był niewinny i nie musiał płacić odszkodowania ….
Rzeczy do zrobienia i zobaczenia
Jak większość górskich miasteczek w Ligurii, Apricale ma wąskie caruggio wzdłuż których wybudowane są domy z kamienia. Będąc mniej uczęszczane przez turystów, podobnie jak Dolceacqua, w środku miasteczka nie ma żadnych kierunkowskazów. Jest niewiele sklepów, jeszcze mniej miejsc, gdzie można coś zjeść … Generalnie Apricale zatrzymało się w czasie i atmosferą przypomina Ligurię z XIX w. (przynajmniej tak, jak ja sobie ją wyobrażam ;)) Krótko mówiąc, Apricale to kolejny labirynt wąskich uliczek, przepięknych widoków, ciszy i spokoju.
Kierując się ku górze, ostatecznie dochodzi się do głównego placu miasteczka Piazza Vittorio Emanuele, gdzie znajduje się główna atrakcja miasteczka:
Castello della Lucertola (Zamek Jaszczurki)
Adres: Piazza Vittorio Emanuele 3
Maj-Czerwiec od 15.00-19.00 (poniedziałek zamknięte)
Lipiec-Sierpień 16.00-19.00/ 20.00-22.00 (niedziela również od 10.30-12.00)
Pozostałe miesiące od 14-18.00 (poniedziałek zamknięte;
niedziela otwarte również od 10.30-12.00)
Wejście: 3,50€/os
Zamek pochodzi z X w. W środku są do zobaczenia wspomniane już statuty, trzy sale z freskami oraz wystawy lokalnych artystów. Na wejściu dostaje się kartkę A4 z opisem tego, co można zobaczyć w zamku (do wyboru w różnych językach), nie ma przewodnika.
Turnieje i święta
Festa dell’Olio Nuovo (Święto Nowej Oliwy z Oliwek)
Apricale jest otoczone gajami oliwnymi. W tej części Ligurii dominującym gatunkiem oliwek są oliwki taggiasche. Z nich to wytwarza się olej, który jest znany i doceniany w całych Włoszech. I właśnie w Apricale, co roku, w listopadzie, organizowane jest święto Nowej Oliwy z Oliwek. Miasteczko wypełnia się wtedy stoiskami lokalnych producentów oliwy oraz lokalnymi artystami i rzemieślnikami, którzy prezentują swoją twórczość. Zaspane i zapomniane przez wszystkich miasteczko zmienia się wtedy nie do poznania 😉
Torneo del pallone elastico (Turniej miękkiej piłki)
Gra w miękką piłkę to XIX wieczna tradycja rozpowszechniona w tej części Ligurii oraz w południowym Piemoncie. Apricale stało się stolicą tej gry! Stąd, każdego roku, przez cały czerwiec, Piazza Vittorio Emauele staje się boiskiem dla drużyn tej dyscypliny, które przyjeżdżają tu z całej Ligurii i Piemontu. Niesamowite doświadczenie 🙂
E le stelle stanno a guardare… (A gwiazdy się przypatrują…)
Co roku, w sierpniu, (jak zwykle, na głównym placu miasta) odbywa się festiwal teatralny. Spektakle odbywają się codziennie wieczorem przez ok. 2 tygodnie. Częścią artystyczną zajmuje się Teatro della Tosse, jeden z najważniejszych teatrów w Genui. Wstęp wolny.
Krótko mówiąc, dzieje się tu dużo, a jednocześnie miasteczko wygląda jakby nie dotarła tu era internetu. Jest przez to bardzo autentyczne i bardzo spokojne. Zdecydowaniem godne polecenia tym, którzy pragną spokoju i świadomego zwiedzania Ligurii!
- Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉