Arenzano, miasto pawi, żółwi i pielgrzymów :)

Arenzano to urocze, nadmorskie miasteczko w zachodniej Ligurii. I jak wiele miasteczek w tej części regionu, nie jest ani popularne ani odkryte przez turystów … no może tylko poza pielgrzymami, którzy licznie odwiedzają tutejsze sanktuarium. Ale zacznijmy od początku:

Jak dojechać do Arenzano?

samochodem – autostrada A10 – wystarczy zjechać zjadem Arenzano – więcej tutaj. Albo drogą krajową SS1 Aurelia, która prowadzi przez centrum miasta.

pociągiem – stacja kolejowa Arenzano jest dość ważna i sporo pociągów się tu zatrzymuje. Więcej info tutaj.

autobusem – można dojechać do Arenzano z Genui Voltri albo Varazze: dojazd linią 8. Więcej info tutaj.

Historia

Pierwsze siedlisko w tym miejscu zostało wybudowane przez starożytnych Rzymian w I w. Nastepnie było często atakowane przez barbarzyńców, którzy przybywali z północy. W Xw. zostało oblężone przez Saraceńskich piratów, którzy wybudowali tu ufortyfikowany garnizon. W następnych stuleciach, Arenzano zostało włączone do Republiki Genueńskiej. W tym okresie większość mieszkańców miasteczka zajmowała się budową statków albo pracowała jako marynarze. To spowodowało, że wielu z nich przeprowadziło się z Arenzano do koloni Republiki Genueńskiej, które znajdowały się na Korsyce, nad Morzem Czarnym czy na Dalekim Wschodzie. Następnie, w kolejnych stuleciach, szczególnie w XVII w. miasteczko stało się ponownie celem ataków piratów. Potem, wraz z początkiem epoki Napoleona, gdy upadła Republika Genueńska, Arenzano stało się częścia Republiki Liguryjskiej. Z kolei po upadku Napoleona, Arenzano zostało przyłączone do Królestwa Sardynii, a potem w 1861r. stało się częścią Zjednoczonych Włoch.

Rzeczy do zrobienia i zobaczenia

Kiedy przyjedziecie do Arenzano, prawdopodobnie pierwszą rzeczą jaką zobaczycie będzie nadmorska promenada. Poprowadzona jest ona przez długość całego miasteczka. Znajdziecie tu szare, kamieniste plaże – sporo publicznych i kilka prywatnych. Z promenady rozciąga się świetny widok na wybrzeże, Genuę oraz półwysep Portofino.

Z promenady możecie podejść ulicą via Sauli Pallavicino, która prowadzi do Villa Negrotto Cambiaso.

Villa Negrotto Cambiaso

W Średniowieczu stała tu tylko 21 metrowa wieża. Potem, w 1558 r. markiz Tobia Pallavicino zakupił duży teren wokól wieży i dobudował do niej willę. Willa była używana jako letnia rezydencja, kiedy jejwłaściciele chcieli spędzić trochę czasu poza Genuą. W tym okresie, willa otoczona była ogrodami warzywnymi, sadami i polami. Dopiero w 1880 r. markiza Luisa Sauli Pallavicino postanowiła odnowić willę i stworzyć przy niej elegancki park. Pierwotna willa z XVI w. została przebudowana w stylu tudor (który był wtedy bardzo modny), a wieża podwyższona do 26 metrów i ozdobiona herbami. Pod małymi arkami wieży znajdują się 144 freski, które obrazują historie rodziny Pallavicino oraz innych rodów, które były z nią powiązane. Obecnie budynek należy do gminy i jest siedziba urzędu miasta Arenzano.

Park

Park ma trzy wejścia: od zachodu, z placu Piazza Rodocanachi, od wschodu z placu Piazza Allende oraz od północy z Via Sauli Pallavicino. Od wszystkich wejść prowadzą szerokie, długie aleje, które spotykają się przy willi.

Wśród roślin obecnych w parku, znajduje się tu sporo rzadkich okazów, takich jak: Cupressus lusitanica, Thuja placata, Erythrina crista-galli, Pittosporum tenuifolium, Cephalotaxus harringtonia. Jest też sporo pospolitych drzew, jednak obecne tu okazy maja niesamowicie imponujące rozmiary. Są tu olbrzymie drzewa magnoli, kamfory, różne gatunki palm oraz monumentalny libański cedr.

Zwierzęta

Arenzano jest częścią Regionalnego Parku Beigua. Park jest ważny ze względu na obecność licznych gatunków ptaków na jego obszarze. Poza pospolitymi w Ligurii wróblami, mewami czy gołebiami, jest tu wiele gatunków kaczek i gęsi. I właśnie w parku willi można spotkać sporo kaczek i gęsi. Jednak największe wrażenie robi tu kolonia pawi, która zamieszkuje zachodnią część parku willi. Poza ptakami, sporą niespodzianką są tu żółwie …. setki żółwi, które zamieszkują paraktycznie wszystkie oczka wodne obecne w parku 🙂 Więcej o Parku Beigua tutaj.

Kiedy wyjdziecie z parku, możecie pokierować się ulicą via Raffaello Sanzio a potem via Rimembranze. Doprowadzą was one do głównego kościoła miasteczka.

Santuario del Bambino Gesù di Praga

Kościół znajduje się na wzgórzu nad Arenzano. Stąd można podziwiać widoki na morze i wybrzeże liguryjskie. Z kolei kościół został wybudowany na początku XXw., czyli nie jest zbyt stary. Jest on jednak bardzo ważnym miejscem pielgrzymek wiernych, którzy modlą się tu do Dzieciątka Jezus z Pragi.  W środku znajduje się figura Jezusa w koronie.

Torre Saracena

Obok kościoła, niespodzianka, znajduje się szara wieża. To wieża Saracenów, która jest najstarszym zabytkiem w Arenzano. Pochodzi z XVI w. i w przeszłości służyła jako punkt obserwacyjny, aby chronić miasto przed atakami piratów. Obecnie pozostawiona samo sobie, zniszczona i niedostępna dla zwiedzających … szkoda.

Ścieżka rowerowa

Łączy Arenzano z Varazze. Poprowadzono ją wzdłuż trasy dawnej linii kolejowej. Dostosowana jest dla rowerów oraz dla pieszych.

Długość: 11,5 km

Trudność: żadna

Powierzchnia: asfalt

Po drodze spotkacie wiele pięknych plaż i będziecie mogli podziwiać widoki zapierające dech w piersiach. Można zatrzymac się w miasteczku Cogoleto, które znajduje się dokładnie w połowie drogi. Jeśli nie macie rowerów – nie ma problemu – możecie je wynająć tutaj.

Arenzano to kolejne z tych miejsc, które nigdy nie zostało odkryte przez turystów. Jednak, kto z was szuka autentycznych, prawdziwych liguryjskich klimatów – zdecydowanie powinien tu zawitać!

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.