Bonassola, ósma Cinque Terre ;)

Nadal zamknięta w domu, stwierdziłam, że trzeba w końcu coś opublikować na blogu 🙂 I wygrzebałam z moich archiwów zdjęcia, które zrobiłam rok temu w Bonassola! Dzięki temu mogę pokazać Wam to miasteczko 🙂

Wiem, że tytuł może być mylący, ale nie martwcie się, nic się nie zmieniło 🙂 Tych oficjalnych Cinque Terre jest nadal tylko pięć 😉 , ale moim zdaniem, Bonassola mogłaby być jedną z nich. A dlaczego „ósma” ? Bo wcześniej opublikowałam już posty o „szóstej Cinque Terre” „siódmej Cinque Terre” 😉

Bonassola jest małym, spokojnym miasteczkiem we wschodniej Ligurii, bardzo blisko Cinque Terre właśnie. Ma świetną plażę i doskonałe warunki na spędzenie spokojnych wakacji w najbardziej turystycznej części Ligurii … bez tłumów turystów!

Jak dojechać do Bonassola?

– samochodem – jeśli przemieszczacie się autostradą A12, najlepiej z niej zjechać zjazdem Carrodano/Levanto. Następnie będziecie jechać przez ok. 30 minut drogą SP 566 i dojedziecie do miejscowości Levanto. W centrum Levanto zobaczycie znaki drogowe na Bonassola. Drogą SS332 podjedziecie pod dość strome wzgórze i po ok. 5 minutach, ciągle za znakami, skęcicie w lewo i stromym zjazdem, dojedziecie do Bonassoli. Więcej informacji o autostradach tutaj. Z kolei, jeżeli nie zamierzacie korzystać z autostrady, przygotujcie się na jazdę wzdłuż wybrzeża i przez tunele. Drogi są tu panoramiczne, z super widokami, ale podróż będzie długa. Ulice są tu wąskie, pełne zakrętów i poprowadzone zboczami gór … ale jesteście na wakacjach więc nie powinniście się nigdzie spieszyć 🙂 Jedyna uwaga: nie polecam tej opcji osobom cierpiącym na chorobę lokomocyjną.

– pociągiem – najszybszy i najwygodniejszy sposoób, żeby tu dejechać. Wystarszy wysiąść na stacji Bonassola i jest się już w centrum miasteczka 🙂  Więcej info tutaj.

Historia

Pierwsze dokumenty dotyczące Bonassoli pochodzą z XII w. Następnie miasteczko zostało włączone do Republiki Genueńskiej. W XVI w. nastapił rozwkit gospodarczy Bonassoli i stała się ona znana dzięki handlowi winem, oliwą z oliwek oraz jadalnymi kasztanami. Jednak już po pierwszej połowie tego wieku, miasteczko, jak całe wybrzeże liguryjskie, zaczęło być nękane przez ataki piratów. Z tego też powodu, w 1569 r. Bonassola wydała dokument Instrumento della Cumpagnia di Bonassolla (pierwszy taki, na terenie półwyspu Apenińskiego), który był rodzajem ubezpieczenia, które służyło do zapłaty okupu, w razie porwania mieszkańca Bonassoli przez piratów. Potem w XVIII w., Republika Genueńska została włączona do Cesarstwa Francuskiego, a z nią Bonassola. Po upadku Napoleona i zjednoczeniu Włoch, Bonassola stała sie częścią Włoch.

Rzeczy do zobaczenia i zrobienia

Bonassola ma 825 mieszkańców, więc to maleńkie miasteczko i nie da sie tu zgubić.

Stare miasto

Składa się na nie kilka ulic. Główna to via Frattelli Rezzano, która jest poprowadzona wzdłuż wybrzeża i zaczyna sie przy głównym kościele miasteczka (Chiesa di Santa Caterina d’Alessandria). Wzdłuż ulicy zobaczycie kilka restauracji, barów i sklepów z pamiątkami.

Zamek

Znajduje się na małym wzgórzu, za stacją kolejową. Został wybudowany w XVI w. aby chronić Bonassole przed atakami piratów. Z czasem stracił swoje pierwotne znaczenie i stał się cmentarzem. Dopiero w XX w. cmentarz został przeniesiony w inne miejsce, a zamek został odrestaurowany. Obecnie jest siedzibą wystaw lokalnych artystów oraz lokalnych wydarzeń kulturalnych. Ze wzgórza przy zamku, rozciąga się uroczy widok na Bonassole i jej zatokę.

Plaża

Największą atrakcja i głównym powodem przyjazdów turystów do Bonassoli, jest jej plaża. Żwirowa, szeroka i długa na ok. 2 km. Jest podzielona na część prywatną i publiczną, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Obecnie nie jest jeszcze jasne, jak w sytuacji pandemii koronawirusa, zostanie rozwiązana kwestia plażowania oraz ewentualnych limitów osób na plaży.

Droga rowerowa

Jej początek znajduje się na dwóch przeciwnych krańcach Bonassoli, po jej wschodniej i zachodniej stronie. Droga została  poprowadzona na trasie dawnej linii kolejowej, nad brzegiem morza oraz dawnymi tunelami kolejowymi. Łączy ona Bonassolę z miasteczkiem Framura, za zachodzie oraz Levanto na wschodzie.

Długość: 5,6 km

Trudność: brak

Nawierzchnia: asfalt

Wzdłuż drogi rowerowej zobaczycie wiele, pięknych plaż. Plusem Bonassoli jest to, że jest po środku między dwiema innymi miejscowościmi i wygodnie jest z niej podejść/podjechać do obu (warto). Do Levanto należy liczyć 15 minut na pieszo i 5 minut rowerem, do Framura, ok 30 minut na pieszo i 10 minut rowerem.

Ciekawostki

 • Interesującym jest to, że Bonassola to jedyna gmina w całej Ligurii, gdzie nie zanotowano nawet jednego przypadku zarażenia koronawirusem. Było to możliwe prawdopodobnie dlatego, że miasteczko poza sezonem jest dość odizolowane do reszty świata oraz dlatego, że jego mieszkańcy po wprowadzeniu kwarantanny, od razu się do niej zastosowali.
 • Myślę, że Bonassola jest świetną alternatywą dla tych, którzy chcą zwiedzić Cinque Terre. Znajduje się ona tylko 10 minut pociągiem od Monterosso, więc jest bardzo łatwo i wygodnie sie tam dostać. Poza tym, kwatery w Bonassoli kosztują dużo mniej niż w Cinque Terre, co bez wątpienia jest ważną informacją podczas planowania urlopu.

Więc jak już będzie można podróżować (kto wie kiedy), pamiętajcie o tym uroczym i niezatłoczonym miasteczku!

 • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

2 Replies to “Bonassola, ósma Cinque Terre ;)”

 1. Czy w Bonassoli lub pobliżu jest plaża, na którą można przyjść z małym pieskiem? Nie musi być to typowa plaża dla psów (nasz piesek zwykle po prostu śpi na plaży).
  Magda

  1. That's Liguria! says: Odpowiedz

   Hej Magda, w Bonassola nie ma plaży dla psów, ale na publicznych i okolicznych nie sądzę, aby ktokolwiek na Was narzekał 🙂

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.