Botteghe storiche, czyli powrót do przeszłości! (część 1)

Dzisiaj chciałam zaproponować wyjątkowy sposób zwiedzania Genui. tzn. zwiedzenie jej dawnych warsztatów rzemieślniczych i sklepów (le botteghe storiche). Obecnie pozostały tu 32 takie miejsca (wpisane na oficjalną listę). Jest też kilka innych równie starych, ale nie wpisanych ;). Miejsca te oferują dosłownie wszystko od jedzenia, przez ubrania, szkło, pieczątki po korek i przyprawy. Przede wszystkim jednak dają możliwość poczucia atmosfery jaka panowała kiedyś w Genui. Zacznijmy zatem podróż w czasie!

Ważna uwaga!

Weźcie ze sobą mapę starego miasta Genui, bo bardzo łatwo się pogubić w jej wąskich uliczkach (carruggio). Co więcej, często nie ma w nich zasięgu żadnej sieci, więc nawet wasza komórka was nie poratuje.

Ok, poniżej wymieniam pierwszych 10 sklepów:

 1. Barberia Giacalone

          Adres: Vico dei Caprettarri 14r

          Wtorek-Sobota:

          9.30-13.00 i 14.00-18.30

To maleńki salon fryzjerski dla panów. Został otworzony w 1908 r. przez Emanuela Giacolone. Lokal znajduje się bardzo blisko portu i na początku istnienia salonu jego głównymi klientami byli portowi ładowacze („camalli” w dialekcie genueńskim) oraz marynarze. W 1922 r. syn Emanuela, Italo, odnowił sklep w stylu liberty. Wszystkie lustra i szklane dekoracje zostały wykonane przez szklarnię Vetreria Bottaro, kolejny starodawny warsztat, który opiszę poniżej. Po śmierci Italo, sklep został przejęty przez FAI (włoską fundację, która zajmuje się odnową zapomnianych przez wszystkich zabytków). Jeśli ktoś z was chciałby się ogolić albo zmienić fryzurę, należy zamówić miejsce pod numerem +39 340 347 7055.

 1. Vetreria Bottaro

           Adres: Piazza delle Scuole Pie 3a

           Poniedziałek-Piątek:

           8.00-12.00 i 14.00-18.00

To szklarz, który m.in. wykonał właśnie dekoracje Barberia Giacalone. Pierwszy sklep został otwarty w 1901 r. przez Eduardo Bottaro. Lokal, w którym obecnie się on znajduje, został zainaugurowany w 1937r. Po śmierci Eduardo sklep przeszedł w ręce jego syna Ermanno, a teraz jest prowadzony przez jego dzieci. W środku znajduje się mnóstwo dziwnych, starodawnych przyrządów, których używa się do dzisiaj przy obróbce szkła. Właściciele są bardzo sympatyczni i pozwalają pogapić się jak pracują (robi wrażenie).

 1. Drogheria M.Torielli

          Adres: via di San Bernardo 32r

          Poniedziałek – Wtorek;

          Czwartek – Sobota:

           9.00-12.30 i 15.30-19.00

To przepiękna drogeria otwarta w 1930 r. przez Matilde Torielli. Aktualne właścicielki, Antonella i Rosanna to jej wnuczki. Tutaj znajdziecie ponad 250 różnych rodzajów przypraw. Poza tym wszystkie możliwe rodzaje herbat, kaw, miodu, cukierków i wiele, wiele innych smakołyków. Sklepik jest bardzo mały i zawsze zatłoczony. Jednak kiedy wejdziecie do środka, to jakbyście znaleźli się na początku XX w. Naprawdę niesamowite miejsce.

 1. Tripperia Casana

          Adres: Vico Casana 3r

          Poniedziałek–Sobota:

          8.30-12.30 i 16.00-19.00

To ostatni sklep specjalizujący się w przygotowaniu i sprzedaży flaków w Genui (dawniej było tu ponad 200 tego typu sklepów!). Został on otwarty w 1890 r. przez rodzinę Cavagnaro (ale pierwsze dokumenty wspominające o „tripperia” w tym miejscu pochodzą z 1811 r.!). Ostatecznie w 1984 r. została nabyta przez rodzinę Colombo. Sklep znajduje się w sercu starego miasta. Jest on dość mały. W środku znajduje się wielki piec, na którym gotuje się flaki oraz cztery marmurowe stoły. Można tutaj kupić różne rodzaje flaków (składające się z różnych żołądków … bo krowa ma aż cztery żołądki!). Można też wybrać już przygotowane flaki, które wystarczy tylko pogrzać w domu. Kto lubi, będzie zachwycony! Ja zaczęłam lubić 🙂

 1. Pietro Romanengo fu Stefano

          Adres: via Soziglia 74r

          Poniedziałek:

           15.15-19.15;

          Wtorek-Sobota:

          9.00-13.00 i 15.15-19.15

Pierwszy sklep został otwarty w 1790 r. przy ulicy via delle Maddalene przez Antonio Maria Romanengo. Na początku była to drogeria. Następnie jego synowie otworzyli kolejne dwa sklepy w okolicach Piazza Campetto (gdzie dzisiaj znajduje się sklep). Obecny został zainagurowany w 1814 r. i stał się cukiernią. Sufit udekorowany jest freskami, a ściany bogato zdobionymi meblami. Jednym z tutejszych bestsellerów są cukierki fiołkowe – zrobione z kwiatów prawdziwych fiołków! Z kolei słynnymi klientami sklepu byli księżna Parmy i Savoi oraz kompozytor Giuseppe Verdi.

 1. Luigi Busellato timbri, targhe e incisioni

          Adres: Via Al Ponte Reale 3r

          Poniedziałek – Piątek:

           9.00 -12.30 i 15.30-19.00;

          Sobota: 9.00-12.30

Sklep z pieczątkami. Został otwarty w 1896 r. przez Bernardo Luigiego Busellato. Do dzisiejszych czasów prowadzony jest przez jego potomków. W przeszłości był to najważniejszy sklep z pieczątkami w Genui.

 1. Lucarda

          Adres: Via di Sottoripa 61r

          Poniedziałek: 15:30-19:30;

          Wtorek-Środa:

           9.15-12.30 i 15.30-19.30;

          Czwartek-Sobota:

           9.30-19.30

Sklep odzieżowy znajdujący się na genueńskim starym mieście. Został otwarty w 1920 r. naprzeciw genueńskiego portu. Bestsellerem sklepu są koszulki w paski w stylu marynarskim oraz czarne golfy w stylu „rybackim”. Wszystko wyprodukowane w Ligurii (fabryka znajduje się w pobliskim Sestri Levante). Właścicielka bardzo sympatyczna.

 1. Antica Friggitoria Carego

          Adres: Via di Sottoripa 113r

          Wtorek-Sobota:

          8.00-20.00

To smażalnia…ryb, warzyw i owoców morza. Oferują również inne tradycyjne, niesmażone , liguryjskie przysmaki. Została otwarta w 1942 r. Należy podkreślić, że to wspaniały street food. Wszystkie dania są godne spróbowania i przepyszne. Poza tym, co jest niemniej ważne, wszystko kosztuje bardzo niewiele. W godzinach obiadowych jest zawsze oblegana!

 1. Aresu Antica Polleria

          Adres: Vico Inferiore del Ferro 1r

          Poniedziałek-Sobota:

          8.00-13.00 i 16.00-19.00

To sklep sprzedający od 1910 r. kurczaki, kaczki i jajka. Został otwarty przez Angelę Bajardo i po dziś dzień jest w rękach tej samej rodziny. Wnętrza pozostały niezmienione od początku XX w. Zdecydowanie zwraca uwagę długa, marmurowa lada oraz dwie drewniane chłodnie z początku XX w. (obie działają!) Właściciele Matteo i Silvia są bardzo sympatyczni. Wyjaśniają jakie rodzaje mięsa mogą wam sprzedać oraz na miejscu przygotowuje swoje specjalne przepisy na piersi kurczaka (np. „Sabrina” pierś kurczaka zrolowana z miękką kiełbasą i bekonem … pycha!).

 1. Farmacia Alvigini

          Adres: Via Ptrarca 14r

          Poniedziałek-Sobota:

          8.30-13.30 15.30-19.30

Apteka, która usytuowana jest blisko Piazza de Ferrari. Pierwotnie znajdowała się przy via Giulia (obecnie via XX Settembre),  została otwarta w 1906 r. przez mgr Torta. Następnie została przeniesiona do aktualnego budynku i w 1944 r. zakupiona przez rodzinę Alvigini (która nadal ją posiada). Wszystkie oryginalne, drewniane dekoracje i meble zostały przetransportowane ze starej apteki. Wyjątkowości aptece dodaje fakt, że jako pierwsza w Genui zaproponowała naturalne leki ziołowe.

C.d.n. …  😉

5 Replies to “Botteghe storiche, czyli powrót do przeszłości! (część 1)”

 1. Ooo… zachęcająco… 🙂 Gdzie można się zaopatrzyć w mapkę starego miasta? Czy są w Genui 24-godzinne bilety na przejazdy po mieście lub 72, tak jak w innych miastach?

  1. That's Liguria! says: Odpowiedz

   Mapki są na dworcach (Brignole albo Principe) na w biurach informacji turystycznej (na via Garibaldi). Bilety są takie : https://www.amt.genova.it/amt/biglietti-e-abbonamenti/biglietti/ , nawet jeśli po włosku się rozumie 😉

   1. Dziękuję 🙂

 2. W Barberia Giacalone, Pan barber nie mówi niestety po angielsku, ale da radę się z nim porozumieć (jeśli nie ma się zbyt wielu wymagań).
  W Antica Friggitoria Carego nie o każdej porze się zje. Tzn. mają konkretne pory gdy smażą. Niestety nie pamiętam dokładnie, ale aby posmakować owoców morza musiałem poczekać bodaj godzinę (to mogła być jakoś 16-18 godzina.

  1. Super, dzięki za dodatkowe info!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.