Camogli, romantyczne domy żon

domy,camogli,liguria,wlochy

CAMOGLI

(wymawia się Kamoli)

Jesteśmy nadal na półwyspie Portofino, tym razem po jego zachodniej stronie.
Camogli to malownicze miasteczko, z wielo, wielo, wielopiętrowymi kamiennicami (większość bez windy), wybudowane na skale, nad brzegiem morza.

Jak dojechać do Camogli ?

 • pociągiem – stacja Camogli-San Fruttuoso ( zatrzymują się tylko pociągi regionale [osobowe]; bilet z Genova Brignole kosztuje 2,70€ w jedną stronę (link do angielskojęzycznej strony kolei włoskich z rozkładem jazdy : http://www.trenitalia.com/tcom-en)
 • samochodem:
  *autostrada A12 – najłatwiej wybrać zjazd w miejscowości Recco i potem za drogowskazami Camogli ( link angielskojęzycznej strony włoskich autostrad : https://www.autostrade.it/autostrade_en-gis/percorso.do )
  *droga SS1 Aurelia – droga powiatowa, bardzo, bardzo malownicza 🙂

Nazwa

Najromantyczniejszą opowieścią o pochodzeniu nazwy Camogli, jest ta, która mówi, że pochodzi od połączenia słów case = domy i mogli = żony. Camogli była od zawsze miasteczkiem rybackim i kiedy rybacy wypływali w morze, ich żony zostawały w domach czekając z niepokojem na szczęśliwy powrót mężów. I właśnie te żony, które wyglądały z okien, wypatrując łodzi na horyzoncie dały nazwę miasteczku …

Kamienice

A wszystkie te domy są niesamowicie kolorowe !!! Miało to niebagatelne znaczenie! Ułatwiało to rybakom wracającym z połowu podczas brzydkiej pogody, albo mgły, odnaleźć właściwy, tzn. własny, dom … 😉

Jeszcze jedną charakterystyką tych kamiennic, jest to, że są (jak na tak niewielkie miasteczko rybackie) bardzo wysokie. Jest to efekt zmian i przebudów dokonywanych przez ich właścicieli na przestrzeni stuleci. Kiedy rodziło się dziecko, albo marynarz wracał z długiego rejsu, dodawało się kilka nowych pokoi, albo nawet nowe piętro !

Parkingowe sugestie

Jeśli przyjechaliście samochodem, zaparkujcie na jednym z dwóch płatnych parkingów (niebieskie 1,50€/h). Jeden znajduje się na wysokości dworca kolejowego, tzn. wyżej (bo Camogli jest wybudowane na zboczu). Będziecie musieli potem zejść po schodach do centrum (ale przy okazji zaczniecie zwiedzać miasteczko). Drugi znajduje się znacznie niżej, praktycznie przed dojściem na promenadę, czyli parkuje się w centrum.

Promenada

Miasteczko jest niewielkie, więc się nie zgubicie. Proponuję najpierw przejść się nadmorską promenadą, dzięki czemu będziecie się mogli zorientować i popodziwiać miasteczko w pełnej okazałości. Promenada została wybudowana w 1914 r., kiedy francuska Nicea rozpoczęła modę na nadmorskie deptaki. A że w Camogli kamiennice dochodziły do samej plaży (!!!) i camogliesi nie chcieli być „w tyle” za francuskimi trędami, wyburzyli pierwszy rząd kamiennic ….. i dodali promenadę.

Wzdłuż promenady znajdują się liczne restauracyjki, bary, lodziarnie i sklepiki z pamiątkami (każdy znajdzie coś dla siebie). Jeżeli przyjechaliście podczas pory obiadowej, zatrzymajcie w jednej z tych, które znajdują się nad urwiskiem, dosłownie nad morzem 🙂 Już nie wspominając, że jeżeli dojechaliście tu popołudniem, albo skończyliście już zwiedzanie, warto i tak się zatrzymać w jednym z tych lokali na wieczorne aperitivo … bez wątpienia niezapomniane doświadczenie.

Kiedy przeszliście już całą promenadę zobaczycie przejście wybudowane pod jedną z kamiennic. Za nim znajdziecie niewielki placyk (Piazza Colombo), który znajduje się przy porcie rybackim.

Piazza Colombo i port rybacki

Stąd, przechodząc pod podcieniami możemy dojść do przystanku promowego, z którego możemy zabrać się na wycieczkę w różne części Ligurii. Warto wziąć pod uwagę :

 • Punta Chiappe (bilet za osobę, w jedną stronę to 6€/ w obie strony 10€);
 • San Fruttuoso (9€/13€ w obie strony);
 • Portofino (11€/18€w obie strony);
 • Recco (2,50€/4€ w obie strony);
 • Cinque Terre (19€/29€ w obie strony);
 • Portovenere (19€/29€ w obie strony).

Dzieci do 4 roku życia podróżują gratis, natomiast od 5 do 14 lat, przysługuje bilet ulgowy. Promy kursują tylko przy korzystnych warunkach pogodowych i przy spokojnym morzu.

Rybacka przygoda

W Camogli możecie też spróbować jak się łowi ryby! Firma Castel Dragone (http://ittiturismocamogli.it/en/) organizuje takie rybackie wypady. Rano wypływa sie z rybakami w morze i zbiera zarzucone przez nich wcześniej sieci. Nastepnie przewidziany jest rejs wzdłuż wybrzeża oraz śniadanie i obiad na pokładzie. Koszt to 90€ od osoby (od 1 kwietnia do 31 października) oraz 75€  od osoby poza sezonem (od 1 listopada do 31 marca).

Z portu, możecie wejść  po schodach uliczką via San Fortunato, a potem skręcić w via Tommaso Racca, gdzie na końcu ulicy rozciąga się panoramiczny widok na Camogli, półwysep Portofino i morze.

Wracając na przyportowy placyk możecie wejść po marmurowych schodach, gdzie na ich szczycie znajduje się kościół Santa Maria Assunta oraz zamek Castello Dragone.

Chiesa Santa Maria Assunta (Kościół Matki Boskiej Wniebowziętej)

 Został wybudowany w XII w., jako niewielki kościółek na skalistej wysepce koło Camogli (z czasem wysepka została połączona z lądem i dziś jest częścią miasteczka). Na przestrzeni lat został rozbudowany, dodano dekoracje i nowe style. Z zewnatrz dość skromny, w środku bogato zdobiony w stylu barokowym, z pozłacanymi stiukami, marmurowymi ścianami i kryształowymi żyrandolami.

Castel Dragone (Zamek Dragone)

Otwarty od 10 lipca do  7 września;

od czwartku do soboty w godzinach 17:00-22.00

w niedziele od 10:00-13:00;

Bilety: 3€/ulgowy 2€

Nie wiadomo dokładnie kiedy została wzniesiona pierwsza konstrukcja zamku. Prawdopodobnie pochodzi z XIII w. i został wybudowany jako punkt obserwacyjny służący przede wszystkim do obrony miasteczka przed atakami z morza. Na początku służył rónież jako miejsce, gdzie wybierano wodza Camogli, sędziów i inne ważne osobistości miasteczka. Na przestrzeni stuleci został wielokrotnie zniszczony i odbudowany (szczególnie z powodu waśni Camogli z pobliskimi miastami Recco i Genuą). W latach ’70  XX w. po okresie totalnego zapomnienia, został odrestaurowany i użyty jako lokalne mini-oceanarium. Wybudowano w nim baseny, w których mozna bylo podziwiac lokalną, morską faunę. Kustosz był jednocześnie rybakiem-biologiem, który wyławiał w morzu nowe egzemplarze do kolekcji (ryby, krewetki, langusty i omółki). Oceanarium zostało zamknięte wraz z inauguracją oceanarium w Genui. Dziś w zamku organizowane są wystawy i spotkania kulturalne, otwarty dla turystów tylko latem.

Święto ryb

Jednym z najważniejszych wydarzeń organizowanych w Camogli jest święto ryb (Sagra del Pesce). Jest organizowane co roku, na początku maja i trwa cztery dni (od czwartku do niedzieli). Święto jest znane w całej Ligurii, dlatego że ryby, krewetki i omółki są przygotowywane w olbrzymich patelniach. Bardzo widowiskowe. W tym okresie, Camogli z maleńkiego, spokojnego miasteczka, przeistacza się w hałaśliwe, zatłoczone centrum turystyczne. W tych dniach jest zawsze sporo dodatkowych atrakcji kulturalnych i turystycznych.

DSC_0026

Jakiekolwiek je zobaczycie, ciche i spokojne czy głośne i zatłoczone, jest zawsze niesamowitym przeżyciem zwiedzić to miasteczko!

Nie zapomnijcie go dodać do waszego planu podróży po Ligurii 🙂

8 Replies to “Camogli, romantyczne domy żon”

  1. Bardzo dobry wybór 😉

 1. allora, dodane! dziękuję za ten wpis xxx

  1. That's Liguria! says: Odpowiedz

   Bardzo się cieszę! 🙂

 2. Polubiłam to miasteczko.Jest urokliwe.Byłam tu we wrześniu.Cicho,spokojnie,ciepło…

  1. Zgadzam się 🙂 To jedno z moich ulubuonych miejsc w całej Ligurii!

 3. Cudny blog! ❤️ Czy tymi statkami można też płynąć z psem? Czy nie ma takiej opcji?

  1. Dziekuje za komplement! Tak, na statki mozna wejsc z pieskiem! 🙂

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.