Cappon magro, tajemnicze wigilijne danie…

cappon,magro,liguria.wlochy,swieta,boze,narodzenie,jedzenie

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Chciałabym przy tej okazji przybliżyć, jak je spędzają i co jedzą podczas świąt Liguryjczycy. Zaczynam od dania, o którym niewiele się wie … ani skąd pochodzi, ani dlaczego się tak nazywa. Tylko jedna rzecz jest pewna – jest pyszne!

Cappon magro to pracochłonna, genueńska sałatka składająca się z owoców morza, warzyw oraz bogatego sosu. Nieco podobna, ale znacznie od niej skromniejsza jest cappondda.

Nazwa

Cappon magro oznacza „adwentowy kogut”. Żaden ze składników sałatki nie jest jednak mięsem, co oznacza, że można go  jeść podczas adwentu oraz Wigilii. Podejrzewa się,  że nazwa pochodzi od ”Cappon=kogut” ze względu na składane życzenia dostatku w nadchodzącym nowym roku (na jedzenie kogutów mogli sobie pozwolić tylko najzamożniejsi) . Albo „Cappon=chleb” może się też brać od twardego chleba, który używany jest w sałatce. W języku francuskim, ten chleb nazywa się „chapon”. Albo „Cappon=ryba”ponieważ w Ligurii kilka ryb, w gwarze, nazywanych jest cappone (barwena albo kurek).

Przygotowanie

Baza sałatki jest wykładana ciemnym, twardym chlebem („gallette”). Potem, podstawowa wersja przepisu przewiduje gotowaną rybę, homara, zieloną fasolkę, seler, marchewkę, buraki i ziemniaki. Inne warzywa i owoce morza mogą być dodane. Każdy ze składników jest osobno gotowany, krojony i macerowany w oleju i occie. Następnie układa się je warstwami. Ryba-sos salsa verde z warzywami-ryba-sos itd. Aż się skończą składniki. Sos salsa verde to rozdrobnione w moździerzu pietruszka, sardele, gotowane na twardo jajka, oliwki i olej.

Smacznego !

Dodaj komentarz