Castelletto, dzielnica z widokiem na morze :)

Castelletto to jedna z dzielnic Genui. Rozciąga się ona na zboczach gór otaczających miasto. Jej mieszkańcy to wielcy szczęściarze, ponieważ z domów mają oszałamiający widok na całe miasto i morze 🙂

Jak dotrzeć do Castelletto?

Będąc na wzgórzach, dzielnica znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie średniowiecznego centrum miasta. Żeby tam dotrzeć, należy przygotować się na schody, schody i jeszcze raz schody 😉 Ale jak się już tam jest to wydaje się być w zupełnie innym mieście. Na Castelletto można się dostać:

  • na pieszo – trzeba brać pod uwagę, że będzie stromo pod górę. Ze starego miasta najwygodniej jest podejść via Assarotti albo via Palestro. Z Piazza Corvetto (również blisko starego miasta) podejście ulicą via Caffaro, a ze stacji kolejowej Principe podchodzi się Salita della Provvidenza. Między tymi wszystkimi ulicami istnieje gęsta sieć schodów oraz wąskich uliczek (tzw. crêuze), które skracają podejście na górę kiedy jest się na pieszo.
  • samochodem – wszystkimi w/w ulicami. Jednak uwaga: u góry jest mało parkingów i są one drogie. Poza tym ulice w wyższych partiach Castelletto są niesamowicie wąskie i pełne zakrętów, więc należy mieć wprawę w jeżdżeniu w dość ekstremalnych warunkach 🙂
  • autobusem – linie autobusowe, które zawożą na Castelletto to: 32,35,38,39,40,54,64,340,374,375,377; więcej tutaj. Bilet 1,50€/100min.
  • tramwajem linowym – po włosku funicolare– istnieją dwa i oba łączą centrum starego miasta z Castelletto. Są to Funicolare Sant-Anna (Piazza del Portello – Corso Magenta) oraz dużo dłuższa linia Finocolare Zecca-Righi (Largo della Zecca – via Mura delle Chiappe); więcej tutaj.
  • windą – w Genui jest 12 wind publicznych. Na Castelletto wwożą windy: Castelletto Levante (Piazza Portello – Spianata Castelletto); Castelletto Ponente (via Garibaldi – via G.Colombo); Castello d’Albertis – Montegalletto (via Balbi – Corso Dogali); Piazza Manin – via Contardo (rusza z okolic Piazza Manin/via Assarotti – via Contardo)

Nazwa

Castelletto w dosłownym tłumaczeniu oznacza „zameczek” 😉 Nazwa pochodzi od istniejącej kiedyś w tej części miasta fortecy. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z X w. Przez stulecia miał on fundamentalne znaczenie ze względów staretegicznych (doskonały widok na morze). Ostatecznie został zburzony w połowie XIX w.

Rzeczy do zobaczenia i zrobienia

Jak już się dostaniecie na górę znajdziecie się na głównej ulicy Castelletto, która jest poprowadzona przez całą dzielnicę od zachodu do wschodu. W zależności w którym punkcie weszliście/wjechaliście na górę, ulica nazywa się (od zachodu): Corso Firenze, Corso Pagannini, Corso Magenta, Corso Solferino, Corso Armellini. To ciągle ta sama ulica, tylko nazwa się zmienia 😉 Od niej odchodzą w górę i w dół wszystkie, mniejsze uliczki i crêuze. W punkcie gdzie Corso Firenze zmienia nazwę na Corso Paganinni, znajduje się najbardziej spektakularna atrakcja Castelletto:

Spianata di Castelletto

Było to miejsce, gdzie była wybudowana forteca, która nadała nazwę całej dzielnicy. Po jej zburzeniu, wybudowano tu nowe kamiennice, które mają … oszałamiający widok z okien 🙂 Na szczęście widoki mogą podziwiać nie tylko mieszkańcy tych kamiennic, ale również zwykli turyści, tacy jak my 🙂 Jest tu bowiem niewielki park i taras widokowy, z którego rozciąga się widok na bezkresne, stare miasto Genui i na morze! Robi wrażenie 🙂 Na Spianatę można dojechać z centrum bezpośrednio windą Castelletto Levante (patrz wyżej).

Albergo dei Poveri (Hotel Ubogich)

Adres: Piazzale Emanuele Brignole

To imponujących rozmiarów budynek, który został wybudowany w XVII w. jako schronisko dla najbiedniejszych mieszkańców miasta. Znajduje się on w okolicach Piazza Carbonara, tzn. na wysokości Corso Firenze (czyli zachodnia część Castelletto). Służył jako schronisko dla ubogich do połowy XX w. Następnie został w 1985 r. stał się jedym z budynków Uniwersytetu w Genui.

Castello d’Albertis (Zamek d’Albertis)

Adres: Corso Dogali 18

Wtorek-Piątek 10.00-17.00

Sobota-Niedziela 10.00-18.00

Bilet: 6€; ulgowy 4,50€

Więcej info tutaj.

Wybudowany pod koniec XIX w. przez rodzinę Parodi. We wnętrzach zamku znajduje się Muzeum Kultur Świata. Zgromadzone tam eksponaty pochodzą z Afryki, Ameryki i Oceanii. Z zamku można również podziwiać panoramę na Genuę i wschodnie wybrzeże Ligurii.

Castello Mackenzie (Zamek Mackenzie)

Adres: Mura di S. Bartolomeo 16

Poniedziałek-Piątek

9.00-13.00 i 14.00-18.00

Więcej info tutaj.

Wybudowany na przełomie XIX i XX w. dla Szkota, który zbił fortunę w Genui i postanowił wybudować tu sobie zamek 🙂 Zamek znajduje się na wschodnim krańcu  Castelletto, niedaleko Piazza Manin. Obecnie zamek używany jest jako dom aukcyjny oraz siedziba różnych wydarzeń kulturalnych.

Villa Pallavicino delle Peschiere

Adres: Via San Bartolomeo degli Armeni 25

To jedna z niewielu XVI wiecznych willi, które przetrwały do dziesiejszych czasów w Genui. Z ulicy wcale jej nie widać i przyznam się, że ją odkryłam przygotowując informacje do tego posta (!!!).  Zresztą, brama wjazdowa znajduje się nie przy ulicy, a przy bocznej crêuze. Willa jest nadal własnością Księcia, który wynajmuje ją różnym instytucjom jako biura. Na co dzień nie jest ona niestety udostepniona zwiedzającym 🙁 Otwierana dla turystów (czasami) podczas Rolli Days. A szkoda, bo miejsce jest oszałamiająco piękne 😀

Villa Gruber

Adres: Corso Solferino 27

Poniedziałek-Niedziela 8.00-19.00

To rozległy park oraz XVI wieczna willa wybudowana w stylu neoklasycznym. Park publiczny, jest otwarty dla wszystkich. Willa totalnie opuszczona 🙁 Zostawiona sama sobie, niszczeje … ale dla miłośników dekadencji będzie to niemała gratka 🙂

 

Dla miłośników alternatywnych wycieczek, niezadeptanych miejsc i autemtycznych wrażeń, Catelletto jest odpowiedzią na wszystkie te potrzeby 😉 Udanego zwiedzania!

 

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

 

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.