Chiavari, miasteczko średniowiecznych podcieni!

chiavari.liguria.wlochy,morze,podcienie,sredniowiecze

Chiavari jest nadmorskim miasteczkiem we wschodniej Ligurii. Znajduje się blisko najsłynniejszych liguryjskich atrakcji (20 km do Portofino, 40 km do Genui, 45 km do Cinque Terre). Poza tym, Chiavari jest atrakcją samo w sobie. Poza urokliwym starym miastem, ma świetne morze, blisko stoki narciarskie i masę ścieżek rowerowych. Zdecydowanie do zobaczenia 😉

Jak dojechać do Chiavari?

  • Samochodem

             – autostrada A12 – dojazd jest bardzo prosty, wystarczy z niej wyjechać zjazdem „Chiavari” i już jesteście. Więcej informacji na :https://www.autostrade.it/en/home

             – Aurelia SS1 – nadmorska, prowincjalna droga, bardzo malownicza

  • Pociągiem – w Chiavari jest dworzec i jest dość ważnym węzłem kolejowym. Praktycznie zatrzymują się tu wszystkie pociągi (od osobowych po ekspresy). Miasto jest bardzo dobrze połączone z Genuą, Mediolanem i Pizą. Więcej informacji na : http://www.trenitalia.com/tcom-en

Nazwa

Mówi się, że nazwa Chiavari pochodzi od „clavaro”, co po starowłosku oznaczało „klucz”. Prawdopodobnie nazwa bierze się od położenia miasta, które znajduje się nad morzem, w miejscu gdzie zbiegają się aż cztery doliny. Chiavari od zawsze było bardzo ważne ze strategicznego punktu widzenia.

Historia

Odkrycia archeologiczne potwierdziły, że w VII/VI w.p.n.e. istniało ludzkie siedlisko, w miejscu gdzie obecnie znajduje się Chiavari. W okresie dominacji Rzymian miasto nazywało się Tigullia i było bardzo ważne z handlowego i strategicznego punktu widzenia. W 980 r. Clavaro zostało włączone do Republiki Genueńskiej. W czasie tego okresu zostało wybudowane centrum miasta z podcieniami oraz zamek. Następnie, podczas okupacji francuskiej Chiavari stało się stolicą Departamentu Apenińskiego. Po upadku Napoleona w 1814 r. zostało włączone do Królestwa Dwóch Sardynii, a potem w 1861 r. do Zjednoczonych Włoch.

Rzeczy do zobaczenia i zrobienia

Stare miasto

Bardzo łatwo je znaleźć. Jeśli przyjechaliście pociągiem, znajduję się na przeciwko stacji. Dochodzi  się do niego  po mniej niż 5 minutach. Stare miasto jest zdecydowanie najładniejszą częścią Chiavari. Szczególnie średniowieczne uliczki tzw. carruggio. Są bardzo malownicze, wąskie i wszystkie z podcieniami. Główne i największe carruggio to via Vittorio Veneto i via Martiri della Liberazione. Ciekawą charakterystyką jest to, że każda z kolumn podtrzymujących podcienie jest inna! W podcieniach znajdziecie sklepy, restauracje, galerie sztuki … idealne na przyjemny spacer.

Zamek

Na wzgórzu nad starym miastem znajduje się średniowieczny zamek. Pochodzi z XII w. i możecie do niego dojść podchodząc ulicą Salita Sant’Antonio Maria Gianelli. Wzgórze ma z 100 m.n.p.m. Zamek jest … prywatnym domem … ale nawet jeśli nie można go zwiedzić w środku, warto wspiąć się na to wzgórze. Rozciąga się z niego wspaniały widok na całą zatokę Tigullio! Od Sestri Levante do Portofino!!!

Villa Rocca (Willa Rocca)

Adres: Piazza Matteotti

Godziny otwarcia:

Muzeum archeologiczne: od wtorku do Soboty 9.00 – 13.30 (niedziela i poniedziałek zamknięte); wejście gratis

Villa: otwarta w soboty, niedziele i święta od 10.00 – 12.00 i 16.00 – 19.00; wejście gratis

Park: otwarty cały tydzień od 10.00 – 19.00; bilet 1€

Willa została wybudowana w 1635 r. dla markizów Costaguta. W XVII w. przeszła w ręce rodziny Grimaldi (bardzo bogatej i ważnej rodziny liguryjskiej), a potem w 1912 r. stała się własnością gminy Chiavari. W środku znajduje się lokalne muzeum archeologiczne i galeria sztuki.

W muzeum znajdują się zbiory pochodzące z wykopalisk, mających miejsce w Chiavari. Wśród eksponatów znajdują się złote i srebrne monety oraz przedmioty wykonane z brązu. Wszystkie zbiory pochodzą z okresu przed dominacją Rzymską.

Z kolei w galerii możecie zwiedzić pokoje markiza oraz kolekcję obrazów. Do najważniejszych należy „Martwa natura” Jana Roosa i „Miłosierdzie Św. Wawrzyńca” Bernarda Strozzi.

I na koniec park. Musicie podejść na wzgórze. Wejście znajduje się przy via Mafalda di Savoia. Możecie również podjechać tam samochodem. Park jest przepiękny. Pełen przeróżnych egzotycznych roślin. Stąd rozciąga się panorama na Chiavari. Zdecydowanie dobre miejsce na odpoczynek i relaks.

Plaże

Wiem, że to nie sezon na plażowanie … ale chciałam wspomnieć, że w Chiavari jest wiele publicznych i prywatnych plaż. Jest długa promenada z barami, restauracjami i sklepami. Jeśli macie żaglówkę albo jacht, możecie je zacumować w porcie, który jest dość spory.

Colonia Fara

Znajdziecie ją na zachodnim końcu promenady. To wieżowiec wybudowany w 1935 r. jako wakacyjna kolonia dla dzieci. Podczas Drugiej Wojny Światowej została przekształcona w szpital. Kiedy wojna się skończyła popadła w ruinę. Obecne znajduje się w renowacji i w 2017 r. niższe piętra zostaną przekształcone w pięciogwiazdkowy hotel … natomiast najwyższe w mieszkania.

Krzesło chiavarina

Chiavari jest znane z produkcji krzeseł. Pierwsza tzw. chiavarina została stworzona w 1807 r. przez Giuseppe Gaetano Descalzi. Z czasem wymyślono wiele, różnych modeli, jednak najbardziej znane są parigina i campanina. Używali ich Napoleon III i Antonio Canova. Możecie je zobaczyć nawet w Białym Domu w Waszyngtonie! Produkuje się je z drewna czereśniowego, klonowego, bukowego i jesionowego. Cena za krzesło zależy od drewna i modelu, ale mniej więcej kosztuje 200€.

Jedzenie

Chiavari jest również znane ze swojej kuchni. Dania, których powinniście spróbować to:

  • Farinata – to rodzaj cienkiego placka przygotowanego z ciecierzycy, wody i oleju,
  • Cima – to rodzaj wołowego mięsa, gotowanego przez wiele godzin, w którego środku zaszyte są ugotowane jajka, groszek, marchewki, parmezan i pietruszka,
  • Verdure ripiene – zapiekane warzywa z mięsną wkładką (cebule, papryki, cukinie),
  • Torte salate – słone ciasta – przepyszne, niezliczone wersje, np. z ziemniakami, z dynią i parmezanem, ze szpinakiem i riccotą, z cukiniami i riccotą … palce lizać!

Uważam, że odwiedzenie Chiavari i wybranie go na bazę wypadową to świetny pomysł. Wszystko tutaj kosztuje mniej, niż w okolicznych, bardziej znanych miejscowościach, a macie wszystkie atrakcje w zasięgu ręki! Do tego możecie poznać jeden z zakątków autentycznej Ligurii … dla mnie to bezcenne 😉

 

8 Replies to “Chiavari, miasteczko średniowiecznych podcieni!”

  1. A więc to tu mieszkasz:-) Byłam w Chiavari… przez chwilę – miałam przesiadkę w drodze do Portofino:-) Z okien pociągu wyglądało na całkiem spore miasteczko. A zdjęcia są bardzo zachęcające, kto wie – jak dojdzie do naszego powrotu w okolice CT, to może zwiedzimy:-)

    1. Dobry wybór! 😉

  2. Jedziemy na 3 dni od 18.06.2017-mamy nadzieję na piękne wakacje

    1. That's Liguria! says: Odpowiedz

      Dobry wybór: mniej zatłoczone plaże, tańsze ceny i doskonała baza wypadowa jeśli chce się gdzieś indziej podjechać 🙂

  3. A ja tam pracuje jako opiekunka

    1. BRAVA !!!

  4. Cudowne, młode i malownicze Chiavari. Mamy taki ulubiony nieduży hotel przy samym lungomare blisko Colonia Fara. Te knajpki, te podcienia, te placyki.

    1. Super! Dziękuję za komentarz! Swoją drogą, ten hotel znajduje się obok mojej ulubionej kamienicy w całym mieście … i zawsze mam nadzieję, że kiedyś będą tam sprzedawać mieszkanie, na ostatnim piętrze, z widokiem na morze … i przede wszystkim, że mnie będzie na nie stać 😉 Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.