Cinque Terre i największa bożonarodzeniowa szopka na świecie!

Tak właśnie moi drodzy 🙂 Aby zobaczyć największą na świecie, bożonarodzeniową szopkę należy przyjechać do Ligurii, a dokładniej do Cinque Terre, a jeszcze dokładniej, do Manaroli.

Historia

Pomysł zrodził się w głowie Mario Andreoli. Jest to emerytowany kolejarz, który 1961 r. spełnił prośbę swojego umierającego wtedy ojca. Poprosił on bowiem, aby syn naprawił krzyż, który znajdował się na ich terenie, na zboczu nad Manarolą. Gdy krzyż został naprawiony, pan Mario pomyślał, że możnaby jeszcze jakoś upiększyć ten krzyż… i tak postanował go oświetlić lampakmi choinkowymi, które podłączył do baterii samochodowej. I tak to się zaczęło … po krzyżu Mario zaczął konstruować metalowe postacie, stajenkę, zwierzęta i wszystko to ozdabiać światecznymi lampkami. Na przestrzeni tych ponad 50 lat, cała konstrukcja została bardzo rozbudowana i zajmuje sporą część zbocza (!). Pan Mario już nie uczestniczy w montowaniu poszczególnych elementów. Szopka stała się atrakcją turystyczną gminy, która od kilku lat zajmuje się organizacją całego wydarzenia.

Szopka

Do jej konstrukcji, Mario Andreoli wykorzystywał materiały, które udało mu się odzyskiwać (blacha, plastik, sznurek). Używając piły, lutownicy i swojej przebogatej fantazji, zaczął tworzyć kolejne postacie składające się na bożonarodzeniową szopkę. Tym sposobem, trochę niechcący, z majsterkowicza, stał się najsławniejszym, lokalnym artystą, który stworzył jedyne w swoim rodzaju dzieło. Obecnie szopka składa się z 300 postaci, które oświetlone są ponad 17 tysiącami lampek choinkowych, na co potrzebne jest ponad 8 km kabli elektrycznych!!! Tym sposobem, jest ona największą na świecie szopką bożonarodzeniową!

Jak i Kiedy?

Szopka inaugurowana jest co roku 8 grudnia, w święto Niepokalanego Poczęcia. Tego dnia organizowane są dodatkowe pociągi do Manaroli. Jest również świąteczny targ, ze straganami, gdzie można kupić typowo świąteczne przysmaki i upominki. Szopka włączana jest o 17.30 (kiedy zaczyna zapadać zmrok).  Warto wspomnieć również, że tego dnia Manarola wypełnia się turystami, jak w szczycie sezonu. Lepiej wtedy nie próbować dostać się tam samochodem i generalnie przygotować się na tłumy … Ale nie ma problemów, kto chciałby podziwiać szopkę w spokoju i bez dzikiego tłumu, ma sporo czasu. Szopka zostaje w Manaroli do końca stycznia 🙂

Uaktualnienie na czasy pandemii

W 2020 szopka jak zwykle została zainagurowana, oczywiście nie było bożonarodzeniowych jarmarków, ani tłumów turystów … ale tradycja trwa! Co więcej, w tym roku, na szczególną prośbę pana Mario Andreoli (93 lata), do szopki została dodana nowa postać. Jest to figura pielęgniarki ubranej w biały kitel z symbolem czerwonego krzyża, aby uhonorować poświęcenie pracowników włoskiej służby zdrowia w walce z COVID 19.

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.