Co można robić w Ligurii kiedy pada deszcz?

jesien,wakacje,urlop,liguria,wlochy

Lato jeszcze się nie skończyło, jednak wraz z wrześniem pogoda zaczyna się zmieniać. Jest nadal bardzo ciepło i słonecznie, ale coraz częściej pojawiają się deszczowe dni i pogoda nie jest już tak stabilna jak w lipcu czy sierpniu. Jeśli więc zamierzacie odwiedzić Ligurię jesienią, powinniście być przygotowani na możliwe deszczowe dni. Stąd też zawsze warto mieć przygotowany plan B w razie, gdyby pogoda zaczęła płatać wam figle. Poniżej kilka propozycji na deszczowe dni w Ligurii 😉

Muzeum

W Ligurii jest mnóstwo, różnych muzeów. Wiele z nich jest wartych zobaczenia, ale  latem niewielu turystów  bierze je pod uwagę … stąd brzydka pogoda daje możliwość bliższego poznania tych miejsc. Poniżej wymieniam kilka z tych, które mogą zainteresować nawet najbardziej wybrednego turystę 😉

1. Galata Museo del Mare – Muzeum Morza. To wielkie muzeum obrazujące relacje Ligurii z morzem na przestrzeni wieków. Od najdawniejszych czasów, przez okres odkryć Kolumba, po lata emigracji do Ameryki. Więcej o muzeum  tutaj.

2. Palazzo Ducale – Pałac Książęcy. To była rezydencja Dożów w Genui, a obecnie jest to miejsce, w którym organizowane są najważniejsze wystawy w Genui. Więcej o Palazzo Ducale i o wystawach  tutaj i tutaj.

3. Museo di Storia Naturale – Muzeum Historii Natury. Zostało ono otwarte w 1870r. i zawiera liczne eksponaty najróżniejszych gatunków zwierząt pochodzących z całego świata. Więcej o muzeum tutaj.

4. Museo del videogioco – Muzeum gier komputerowych. To pierwsze tego typu muzeum we Włoszech. Jeśli jesteście fanami gier komputerowych, to miejsce jest absolutnie do zobaczenia! Znajduje się ono w małej miejscowości koło Genui, w Gattorna. Muzeum jest otwarte w każdą, ostatnią niedzielę miesiąca od 14.00 do 19.00. Wejście gratis. Więcej o muzeum tutaj.

Pałace Rolli

Pałace Rolli to najpiękniejsze, renesansowe domy bogatych, genueńskich patrycjuszy. W przeszłości istniało ponad 150 pałacy wpisanych na listy Rolli. Obecnie 42 z nich zostało wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wiele z nich to nadal prywatne mieszkania, banki alblo biura. Jednak 7 z nich to muzea, które są otwarte przez cały rok dla zwiedzających:

Palazzo Reale

Adres: via Balbi 10

Wtorek-Niedziela

9.00-19.00

Niedziela 13.30-19.00

Wejście: 6€; 3€

Więcej info tutaj.

 

Palazzo Bianco

Adres: via Garibaldi 11

Wtorek-Piątek

9.00-19.00

Sobota-Niedziela

10.00-19.30

Wejście: 9€; 7€ (bilet obejmuje również wejście do Palazzo Rosso i Palazzo Tursi)

Więcej info tutaj.

 

Palazzo Rosso

Adres: via Garibaldi 18

Wtorek 9.00-18.00

Środa-Czwartek-sobota

9.00-19.00

Piątek 9.00-21.00

Niedziela 9.30-19.30

Wejście: 9€;7€ (bilet obejmuje również wejście do Palazzo Bianco i Palazzo Tursi)

Więcej info tutaj.

 

Palazzo Tursi

Adres: via Garibaldi 9

Wtoerk-Piątek

9.00-19.00

Sobota-Niedziela

10.00-19.30

Wejście: 9€;7€ (bilet obejmuje również wejście do Palazzo Bianco i Palazzo Rosso)

Więcej info tutaj.

 

Palazzo Podestà

Adres: via Garibaldi 7

Pałac jest otwarty każdą, pierwszą niedzielę miesiąca od 10.00-18.00

Wejście:8€

Istaniej możliwość rezerwacji wizyty.

Więcej info tutaj.

 

Palazzo Grimaldi

Adres: Salita San Francesco 4

Wtorek-Piątek

12.00-19.00

Sobota-Niedziela

11.00-19.00

Wejście:10€

Więcej info tutaj.

Palazzo Spinola

Adres: Piazza di Pellicceria 1

Wtorek-Sobota

8.30-19.30

Niedziela 13.30-19.30

Wejście: 6€;3€

Więcej info tutaj.

Oceanarium

Znajduje się w części starego portu w Genui. Ma ono powierzchnię  3,100 m2 i odwiedza je rocznie ponad 1,2 miliona turystów! To największe oceanarium we Włoszech i drugie co do wielkości oceanarium w Europie. To zdecydowanie jedna z największych atrakcji turystycznych w Genui. Więcej o oceanarium  tutaj.

Szkoły gotowania

Kuchnia liguryjska to jedna z najsmaczniejszych kuchni regionalnych w całych Włoszech! Pesto, trofie, focaccia, focaccia al formaggio i wiele, wiele innych pyszności. Możliwość przygotowania tych wszystkich dań wraz z lokalnym kucharzem jest zdecydowanie niesamowitym doświadczeniem! Poniżej wymieniam kilka szkół, które organizują kursy kuchni liguryjskiej.

Monterosso, Cinque Terre Cooking School, więcej info tutaj.

Manarola, Casa Cooking Class, więcej info tutaj.

Genua:

  • Chef per caso, więcej info tutaj.
  • Zena And Cook, więcej info tutaj.

Uzdrowisko

Jeśli cały dzień pada, można oddać się relaksowi! W Ligurii znajdziecie też miejsce, gdzie można się oddać kąpielom uzdrowiskowym, masażom itp. 🙂 Moim zdaniem to najlepsze rozwiązanie deszczowego dnia 🙂 Więcej o lokalnych uzdrowiskach  tutaj.

Jaskinia Toirano

To najsławniejsza jaskinia Ligurii. Znana ze swojego piękna, w środku znajdują się niesamowite przykłady stalaktytów i stalagmitów. W dawnych czasach jaskinia służyła lokalnym plemionom jako schronienie. Służyła również jako schronienie lokalnym niedźwiedziom 🙂 ale obecnie nie ma się czego obawiać, bo niedźwiedzi w Ligurii już od bardzo dawna nie ma … Więcej info o jaskini tutaj.

Podcienie miast

I na koniec, element liguryjskiej architektury, który ułatwia zwiedzanie tego regionu nawet kiedy pada deszcz …podcienie. Niektóre stare miasta w Ligurii mają ulice, gdzie chodniki znajdują się pod podcieniami! Tym sposobem, możecie spokojnie zwiedzić te centra, pochodzić po sklepach czy spokojnie pospacerować bez potrzeby otwierania parasola … 🙂 Miasta, które mają ulice z podcieniami to:

Genua

Chiavari

La Spezia

Oneglia

Savona

Finale Ligure

Tak naprawdę, to życzę wam tylko słonecznych dni w Ligurii 😉 Ale jeśli traficie na deszcz, mam nadzieję, że ten post okaże się przydatny 😉

 

Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.