Cogoleto to mała, nadmorska miejscowość w zachodniej Ligurii. Nie jest zbyt popularna wśród turystów… a szkoda! W Ligurii jest znana głównie z tego, że jest miejscem urodzenia Krzysztofa Kolumba … nawet jeśli to samo mówi się o Genui … czyli (!?!) poniżej wyjaśnię wam szczegóły 🙂
Jak dojechać do Cogoleto?
– samochodem – jeśli jedziecie autostradą A10, musicie z niej zjechać zjazdem Arenzano albo Varazze. Nastepnie po zjeździe jedźcie za znakami na Cogoleto. Dojechanie do centrum zajmie wam ok 10/15 minut. Więcej o autostradzie tutaj. Ale możecie również użyć drogi krajowej SS1 Aurelia. Jest dużo bardziej malownicza niż autostrada, ale musicie przeznaczyc dużo więcej czasu na dojechanie na miejsce.
– pociągiem – Cogoleto ma stację kolejową i zatrzymuje się tu sporo pociągów z Savony i Genui. Stacja znajduje sie bardzo blisko starego miasta. Więcej info o pociągach tutaj.
– autobusem – Cogoleto ma bezpośrednie połączenie z Genuą – linia 8 jedzie od Genui Voltri, przez Arenzano, Cogoleto do Varazze. Więcej info tutaj.
Historia
Podczas rzymskiej dominacji siedlisko, gdzie obecnie znajduje się Cogoleto nazywało się Hasta i miało swój most (niestety zniszczony podczas II Wojny Światowej). Ten most miał w ówczesnych czasach fundamentalne znaczenie ze względów strategicznych. Z kolei pierwszy raz wspomniano o miasteczku w 1039r. , a potem w 1091r. kiedy weszło w skład markezatu Bonifacego Vasto z Savony. W 1343r. miasteczko zostało włączone do Republiki Genueńskiej. Później, w 1800r. było świadkiem bitwy między wojskami francuskimi i austriackimi. Następnie, po upadku Napoleona stało się częścią Królestwa Sardynii, a potem Zjednoczonych Włoch.
Rzeczy do zobaczenia i zrobienia
Stare miasto w Cogoleto jest dość małe i zwarte. Ma długą, główną ulicę (carrugio) tj. via Rati, która przedziela na pół całe stare miasto. Kiedy podejdziecie w kierunku morza, od razu znajdziecie się przy głównej drodze krajowej SS1 Aurelia, która prowadzi przez cały region. Za tą drogą znajdziecie długie, szerokie plaże Cogoleto. Wszystkie kamieniste i żwirowe – jest sporo publicznych i kilka prywatnych. Jednak największą (kontrowersyjną) atrakcją Cogoleto jest dom, w którym ponoć urodził się Krzysztof Kolumb.
Dom Kolumba
Jeśli pamiętacie pisałam już o domu Kolumba … który znajduje się w GENUI! A więc jak to!?! Urodził się w Genui czy Cogoleto?
Otóż, problem polega na tym, że Krzysztof Kolumb urodził się ponad 600 lat temu i do dzisiejszych czasów nie dotrwało zbyt wiele dokumentów potwierdzających wydarzenia z jego życia. Stąd też, od lat trwa batalia na dokumenty między Genuą a Cogoleto, w której oba miasta starają się udowodnić, że słynny odkrywca Ameryki, urodził się właśnie w ich mieście. Oczywiście, mieszkańcy Cogoleto nie mają cienia wątpliwości, że Kolumb urodził się właśnie tutaj 🙂 Co więcej, przy ulicy via Rati 64 znajduje się jego dom! Z archiwów miasta wiadomo, że ten budynek należał do potomków Kolumba stąd też przekonanie, że wcześniej należał do niego samego. Obecnie w kamiennicy znajdują się prywatne mieszkania, natomiast wy z zewnątrz możecie zobaczyć odrestaurowany fresk z XVII w. który został dodany właśnie na cześć słynnego żeglarza.
Czyli … Kolumb był z Cogoleto? Prawdopodobnie nigdy się tego nie dowiemy 🙂 Ale zawsze możemy obejrzeć jego rodzinne domy rozsiane tu i tam 🙂
Droga rowerowa
Poza sporem o miejsce urodzenia Kolumba, moim zdaniem największą atrakcją Cogoleto jest tutejsza droga rowerowa. Prowadzi przez dawną trasę lini kolejowej, poprowadzoną wzdłuż wybrzeża. Jest przystosowana dla rowerzystów oraz pieszych. Zaczyna się w Cogoleto i kończy w Varazze.
Długość: 5 km
Trudność: żadna
Nawierzchnia: asfalt
Wzdłuż drogi zobaczycie wiele, pięknych plaż z lazurową, krystalicznie czystą wodą oraz spektakularne wybrzeże liguryjskie. Co więcej, ta droga to najszybszy sposób na przemieszczenie się między Cogoleto a Varazze. Po drodze znajdziecie tu sporo barów, prywatnych i publicznych plaż oraz restauracji. To zdecydowanie fantastyczna alternatywa żeby spędzić czas z dziećmi! Żadnych samochodów, tylko przechodnie i rowerzyści.
UNESCO
Parco Naturale Regionale del Beigua jest rezerwatem geologicznym usytuowanym między prowincją Savony i Genui. W jego skład wchodzi również teren, przez który przebiega w/w droga rowerowa. To największy obszar chroniony w całej Ligurii i bierze swoją nazwę od najwyższej góry znajdującej się na tym obszarze, Monte Beigua (1287 m.n.p.m.). Od 2015r. występuje pod nazwą BEIGUA UNESCO GLOBAL GEOPARK i wpisany na tę prestiżową listę parków geologicznych uznanych przez UNESCO. Kto z was interesuje się geologią, będzie miał tu spory ubaw! Więcej o parku tutaj.
Jednym słowem, Cogoleto jest ukrytym skarbem, który ma wiele do zaoferowania turystom. Moim zdaniem to dobry moment, żeby je odwiedzić, póki jeszcze nie zostało zadeptane przez tłumy zwiedzających 🙂
- Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉