Corniglia, nawet Boccaccio o niej pisał!

corniglia,cinque,terre,liguria,wlochy,

Corniglia, jest trzecią wioską z Cinque Terre. Jest również najmniejszą i najwyżej położoną ze wszystkich pięciu. Znajduje się na wysokości ok. 100 m.n.p.m. Jest jedyną, która nie ma portu.

Jak dojechać do Cornigli?

  • pociągiem – wysiadacie na stacji Corniglia. Następnie, żeby dotrzeć do wioski należy pokonać 377 stopnie schodów. Jeśli jednak nie chce się wam po nich wchodzić, nie ma problemu! Ze stacji odjeżdża elektryczny autobus, który was podwiezie do samych zabudowań Cornigli. Bilet kosztuje 1,50€ i rozkład jazdy autobusu jest skoordynowany z rozkładem jazdy pociągów (jeśli macie Cinque Terre Card, bilet jest w jej cenie). Wiecej o CTC poprzednim poście.
  • samochodem – z La Spezia powinniście pojechać drogą SP 32 a następnie SP 51. Są one bardzo panoramiczne, z widokami na skaliste wybrzeże i morze liguryjskie. Zbliżając się do wioski,  jedźcie za znakami Corniglia, drogą SP 30, która doprowadzi was do samych zabudowań.

Historia

Wioska została założona już w Starożytnym Rzymie. Jej nazwa pochodzi od nazwiska rzymskiej rodziny, która ją posiadała. Rodzina nazywała się Gens Cornelia. W Średniowieczu przechodziła pod władanie różnych rodzin książęcych m.in. z Lavagnii, Carpeny i Luni. Od 1276 r. stała się częścią Republiki Genueńskiej, a potem 1861 r. Zjednoczonych Włoch.

Rzeczy do zobaczenia i zrobienia:

Chiesa di san Pietro (Kościół św. Piotra)

Budynek jest nieco oddalony od nazwijmy je „starego miasta” wioski. Kościół został wybudowany w 1334 r. w stylu liguryjskiego gotyku. Ma trzy nawy i marmurową fasadę. Wnętrza w stylu barokowym.

Sentiero Azzurro (Niebieski Szlak)

Obok kościoła przeprowadzony jest znany już wam szlak Sentiero Azzurro. Prowadzi on w kierunku północno-zachodnim do kolejnej z Cinque Terre, do Vernazzy. Tak! Ten odcinek jest otwarty!!! Ma długość 3,45 km i będziecie potrzebować ok. półtorej godziny na jego pokonanie. Przed wejściem na szlak jest budka, w której się płaci za wejście na szlak (7,50€ ważny dla trasy Corniglia-Vernazza-Monterosso). Jeśli macie Cinque Terre Card, opłata za przejście szlakiem jest w jej cenie.

<Jeszcze dla jasności dodam, że szlak jest oznaczony na czerwono … więc to tak naprawdę czerwony szlak 😉 >

Od kościoła św Piotra zejdźcie w kierunku morza, główną uliczką wioski: via Fieschi. Idąc tą ulicą traficie na wszystkie warte zobaczenia miejsca w Cornigli.

Largo Taragio (Plac Largo Taragio)

 To centralny plac wioski. Tu skupiają się restauracje, bary, lodziarnie … i cień. To jedno z moich ulubionych miejsc na odpoczynek podczas wycieczki do Cinque Terre 🙂

Oratorio di santa Caterina (Oratorium św. Katarzyny)

Znajduje się na placu Largo Taragio. Wybudowane w XIX w. Jest prosty i dość surowy. Największą atrakcją tego miejsca, jest … taras widokowy znajdujący się za oratorium. Z tarasu rozciąga się wspaniały widok na morze, wybrzeże i Manarolę.

Guvano (plaża nudystów)

Przyznaję, że nigdy tam nie byłam 😉 ale czytałam, że ten odcinek wybrzeża jest uważany za najurokliwszy z całego wybrzeża Cinque Terre. Dochodzi się do niej starym tunelem kolejowym. W każdym razie łatwo jest znaleźć drogę, bo drogowskazy są już przy stacji kolejowej.

Ciekawostka

Corniglia została wspomniana nawet w „Dekameronie” Boccaccio. W części, w której opat z Cluny został uwięziony przez Ghino di Tacco. W tym czasie wiezień miał silne bóle brzucha. Stąd też Ghino zaczął go leczyć … i to bardzo w specjalny sposób. Na białym obrusie podawał mu dwie kromki świeżego, pachnącego chleba, a do picia kieliszek wybornego wina Vernaccia z Cornigli właśnie … 😉

Wino z Cinque Terre jest uważane za bardzo wyjątkowe … ale to winie w przyszłości będzie 😉

Ok, czyli zobaczyliśmy już połowę Cinque Terre! Teraz zostają tylko dwie największe i najbardziej znane z wszystkich wiosek: Vernazza i Monterosso.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.