Czy jesteś PITTIMĄ? ;)

Historia

Pittima to termin, który w przeszłości był używany w stosunku do osób, które były opłacane przez wierzycieli, aby chodzić bez przerwy za dłużnikiem i tym sposobem zmusić go do zapłaty długu. Był to w zasadzie windykator, który śledząc dłużnika, przypomninał mu o jego długu. Zawód pittima był rozpowrzechniony szczególnie w dwóch republikach morskich: Republice Weneckiej oraz Republice Genueńskiej.

Pittima był często rekrutowany spośród osób bezdomnych czy bardzo ubogich. Raz wpisany na listy, musiał być dyspozycyjny na każde wezwanie władz, aby chodzić za dłużnikami. Jednym słowem była to regularna praca (!).

Pittima był zawsze ubrany na czerwono, co jeszcze bardziej przyciągało uwagę. Tym sposobem wszyscy wiedzieli, że ofiara pittimy była nierzetelnym dłużnikiem 🙂 Oczywiście, zawstydzenie dłużnika, powodowane obecnością pittimy wzrastało jeszcze bardziej.

Ale to jeszcze nie wszystko! Pittima mógł krzyczeć i robić zamieszanie, żeby jeszcze bardziej przyciągać uwagę i jeszcze bardziej zawstydzać dłużnika (!) Jednocześnie dłużnik, nie mógł w żaden sposób reagować na zachowanie pittimy. Obrażanie czy próby fizycznego oddalenia pittimy były zakazane pod groźbą odpowiedzialności karnej. Bo jakby na to nie patrzeć, pittima był figurą instytucjonalną. Na koniec, kiedy dłużnik w końcu spłacał swój dług, pittima otrzymywał swoje wynagrodzenie, które zależało od wysokości całego długu.

W dzisiejszych czasach

Obecnie, nie istnieje już zawód pittimy  (może nawet szkoda 🙂 ) A w dzisiejszych czasach słowo to stało się synonimem osoby natrętnej, która zawsze na coś narzeka. „T’ê pròpio 'na pìtima! w dialekcie Genueńskim oznacza: „Wiecznie marudzisz i na coś się uskarżasz„. Co więcej, również najważniejsze, włoskie słowniki Garzanti i Trecciani dały oficialną definicję słowa pittima jako „męczącej, natrętnej osoby, która na wszystko narzeka”.

A ty? Znasz jakąś pittime? 😉

 

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.