Czy liguryjskie autostrady są bezpieczne ?!?

Mieszkam tu i ja i moja rodzina codziennie używamy liguryjskich autostrad. Po ostatnich zdarzeniach jakie miału tu miejsce postanowiłam napisać ten post. Spróbuję przedstawić wam aktualną sytuację liguryjskich autostrad.

Most Morandi

Jak prawdopodobnie wiecie, 14 sierpnia 2018 , na wysokości Genui zawalił się wiadukt autostrady A10. Tego dnia zgineły 43 osoby i autostrada została przerwana. Obecnie jest budowany nowy most, o którym zamierzam napisać w przyszłości na blogu.

A6 Savona – Turyn – Madonna del Monte Bridge

Jednak to nie koniec (!) W ostatnią niedzielę, 24 listopada 2019 r. stało się coś, czego się wszyscy tu obawiali … zawalił się kolejny wiadukt autostrady ! Tym razem zawalił się 30 metrowy odcinek autostrady A6 łączącej Savonę (Zachodnia Liguria) z Turynem (Piemont). Na szczeście tym razem obyło się bez ofiar, jednak strach pozostaje … liguryjskie autostrady są bezpieczne ???

To pytanie, które wszyscy sobie tu zadają, bo praktycznie wszyscy używają tu  autostrad. Przede wszystkim dlatego, że to najszybszy sposób przemieszczania się po Ligurii … alternatywą są tylko górskie, wąskie drogi. W Ligurii jest ok. 5 TYSIĘCY mostów i wiaduktów autostradowych (!!!) Lokalne władze, kontrolerzy autostrad oraz zewnętrzni audytorzy mówią, że sprawdzają wszystkie autostrady pod kątem bezpieczeństwa. Co więcej, mówi się żę wiadukt autostrady A6 się zawalił, ponieważ na jego bazamenty obsunął się olbrzymi fragment zbocza góry. Lokalne gazety przytaczały również informację, że w tym wypadku bazamenty wiaduktu były w dobrym stanie, więc nie zawalił się bo był w złym stanie, tylko z winy niemożliwej do przewidzenia siły natury.

A26  Genua – Turyn

Jeśli jeszcze byłoby za mało, dzień po zawaleniu się wiaduktu na A6, władze Genui zamknęły autostardę A26, ponieważ jej dwa wiadukty zostały uznane za niewystarczająco bezpieczne dla ruchu kołowego. Efektem było to, że Genua została kompletnie zakorkowana i w zasadzie było niemożliwym wjechać albo wyjechać z miasta (!). Na koniec dnia jednak władze częściowo ją otworzyły, z dodakowymi obostrzeniami.

Aktualna sytuacji w Ligurii

  1. Nowy most, który zastąpi zawalony most Morandi ma zostać oddany do użytku w 2020 r. Dopóki nie jest skończony, kierowcy muszą zjeżdżać z autostrady A10 zjazdem Genova Aeroporto (jeśli przyjeżdżają z zachodu) i w Genova Ovest jeśli przyjeżdżają ze wschodu i północy i korzystać z objazdu Lungomare Giuseppe Canepa. Więcej pisałam tutaj.
  2. A6 (Savona – Turyn) jest przerwana, po niedzielnym zawaleniu sie wiaduktu w okolicach Savony. Jednak została częściowa otwarta i obecnie w okolicach Savony jest zwężenie i po jednym pasie w każdym kierunku jazdy. Autostrady zapowiadają, że most będzie odbudowany do wiosny 2020 r.
  3. A7 (Genua – Mediolan) Już dwa wiadukty na tej autostradzie zaczęły być kontrolowane przez prokurature i określone, jako nie spełniające waszystkich warunków bezpieczeństwa. W tym momencie na obu wiaduktach zamknięte jest po jednym pasie ruchu.
  4. A26 (Genua – Turyn) Jest częściowo otwarta, również tutaj, na kontrolowanych wiaduktach, jest oddane do użytku kierowców po jednym pasie ruchu w obu kierunkach.
  5. A10 (Genua-Ventimiglia) W całości otwarta, jednak również tu zostały zidentyfikowane mosty, które potrzebują szybkiej interwencji.
  6. A12 (Genua – Livorno) W całości otwarta, nawet jeśli tu też jest kilka mostów do naprawy. Sporo prac wykonywanych jest w okolicach La Spezia.

Możecie sobie wyobrazić, że teraz te pozamykane pasy ruchu powodują wielkie uniedogodnienia w ruchu. Jesteśmy poza sezonem, a autostrady są tu wiecznie zakorkowane …

Co więcej, w ostatnich miesiącach, w lokalnych mediach pojawiło sie dużo informacji o śledztwie prowadzonym przeciwko autostradom. W tej chwili nic jeszcze nie jest potwierdzone, ale wygląda na to, że przez ostatnie lata autostrady fałszowały wynikit testów dotyczących stanu i bezpieczeństwa struktur mostów oraz wiaduktów. Dlatego prawdopodobnie ich stan jest jeszcze gorszy, niż do tej pory wszyscy myśleli.

Ale czy są one bezpieczne? Włoski Minister Spraw Wewnętrznych oraz autostrady twierdzą, że tak.

2 Replies to “Czy liguryjskie autostrady są bezpieczne ?!?”

  1. Jednak odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule nie ma….. jest ok czy jednak jest sie czego bac, mam zamiar w czerwcu jechac A10 ktorys tam raz i te mosty jednak mnie troche denerwuja albo ja sie denerwuje ……

    1. Witam, ostatnie zdanie miało być odpowiedzią … władze twierdzą, że są bezpieczne – ja pewnej odpowiedzi niestety nie mam, bo nie jestem inżynierem ani specjalitą od budowy autostrad … ale teraz prowadzone są prace we wszystkich newralgicznych punktach i mam nadzieję, że do wakacji nie będzie już żadnych wątpliwości co do bezpieczeństwa na tutejszych autostradach. Pozdrawiam, Agata.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.