Dlaczego wino z Cinque Terre tyle kosztuje?

Już wiele razy słyszałam to pytanie … również od Włochów! Prawda jest taka, że faktycznie do najtańszych ono nie należy, jednak ilość pracy, jaka stoi za każdą wyprodukowaną butelką wina z Cinque Terre, uzasadnia każde wydane na nią euro. Co więcej, jeśli weźmie się udział w liguryjskim winobraniu (i się je przeżyje) dojdzie się do wniosku, że ceny tych win są nawet za niskie! 🙂 Poniżej pokazuję kilka etapów produkcji wina z Cinque Terre.

Winnice

Ci z was, którzy już byli w Cinque Terre, wiedzą że to są góry nad morzem 🙂 I na zboczach tych gór, mieszkańcy Cinque Terre zaczęli uprawiać winorośl. Winnice znajdują się tutaj na tarasach, które istnieją dzięki antycznemu systemowi murów budowanych bez zaprawy. I tak się składa, że już te mury i te tarasy, każdego roku wymagają konserwacji i odbudowy zniszczonych części…wszystko ręcznie … Wprawdzie, do trudniej dostępnych miejsc kamienie i głazy sprowadza się helikopterem, ale jak się pewnie domyślacie, wynajęcie helikoptera kosztuje i to nawet sporo … więc większość kamieni donosi się na miejsce na plecach … (!!!) I już to jest wyczerpującą, ciężką pracą … a jeszcze nie zaczęłam o winogronach!

Z kolei krzaki winogron, które rosną w Cinque Terre, są niskie, dużo niższe niż te w Piemoncie czy Toskanii. Co więcej, na każdym tarasie są z reguły po dwa rzędy winorośli, więc jest tam bardzo ciasno i trzeba uważać, żeby nie spaść z tarasu podczas doglądania czy zbierania winogron … (między tarasami są ok 2 metry różnicy wysokości).

Powierzchnia

Całkowita powierzchnia Parku Narodowego Cinque Terre to 3860 km². Oznacza to, że ilość wina, którą da się co roku wyprodukować na tej powierzchni jest ograniczona. I jak to zwykle bywa, im mniejsza dostępność produktu na rynku, tym jego cena jest wyższa.

Winobranie

Myślę, że nie jesteście w stanie wyobrazić sobie jak trudne i męczące jest winobranie w Cinque Terre. To znaczy, ja też sobie nie wyobrażałam, póki się nie przekonałam na własnej skórze 😉 Oczywiście wiedziałam, że to bardzo trudna robota, ale dopiero po pierwszym dniu mojego winobrania zorientowałam się, co oznacza zbiór winogron w Cinque Terre … Nazajutrz nie byłam w stanie wstać z łóżka (!) bolało mnie dosłownie wszystko, byłam cała obdrapana i spalona słońcem. Co więcej,  zbierałam w kucki, potem prawie na leżąco, bo winogrona rosną prawie przy ziemi … coś nie do opisania! Ale podkreślam, BARDZO MI SIĘ PODOBAŁO! Te widoki, ta cisza, ta przerwa obiadowa z widokiem na morze … marzenie …. Jednak nie zmienia to faktu, że to heroiczna i jedna z najcięższych prac, jakie do tej pory widziałam.

Na te wąskie tarasy, nie mogą wjechać ani traktory ani inne urządzenia, więc wszystko jest zbierane ręcznie – najpierw pierwsze przejście, podczas którego wybiera się najładniejsze grona do Sciacchetrà. A potem, drugie przejście, gdzie zbiera się grona do wina – czerwonego i białego. Więcej o samym winobraniu pisałam tutaj.

Jednym słowem, jest się przez cały dzień na słońcu, w kucki lub schylonym, a na koniec trzeba wnieść po stromym zboczu kosze pełne winogron, które ważą nawet 20 kg … i tych koszy jest jakieś 50! I tak przez około 2 lub 3 tygodnie … codziennie (!).

Produkcja

Po tak heroicznym i męczącym zbiorze, cała praca wcale nie jest skończona! Winogrona nastepnie muszą być przetransportowane do winnicy, gdzie są beczki, do których przenosi się cały zbiór. Z kolei, kiście winogron, które były zebrane na Sciacchetrà muszą być następnie przetransportowane do przewiewnych piwnic i tam rozwieszone, albo rozłożone na kratach. Oczywiście wszystkie te czynności są wykonywane ręcznie. Później następują kolejne etapy produkcji Sciacchetrà, o których pisałam tutaj.

Ceny

Ta ta ta tamm !!! I teraz, po tych wszystkich wspinaczkach, murach, tarasach i noszeniach ciężarów, jaką cenę powinny mieć te wina? Jestem ciekawa waszego zdania 🙂 Podpowiem tylko, że mniej niż 20€ za butelkę Cinque Terre DOC raczej nie uświadczycie 😉

P.S. Wszystkie zdjęcia i filmy pochodzą z winobrania w Azienda Agricola Possa z Riomaggiore, Cinque Terre.

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.