Oczywiście tytuł jest przekorny i ma przyciągnąć uwagę czytelnika … ale … naprawdę, wyobraźcie sobie, że w tej maleńkiej mejscowości w zachodniej Ligurii zamieszkała spora społeczność z Niemiec … ale oczywiście to nie główna atrakcja Dolcedo 😉
Jak dojechać do Dolcedo?
- samochodem – jest zdecydowanie najwygodniej, ponieważ miasteczko znajduje się dość daleko od najbliższej stacji kolejowej i wtedy pozostaje tylko autobus. Jeśli korzystacie z autostrady A10, użyjcie zjazdu Imperia Ovest i potem na pierwszym rondzie skręcacie w prawo, za znakami na SP11. Po około 20 minutach będziecie na miejscu 🙂 Więcej info tutaj. Możecie też skorzystać z bezpłatnych dróg, szczególnie SS1 Aurelia. W San Maurizio (zachodniej części miejscowości Imperia), po przejachaniu starego miasta będziecie się musieli kierować za znakami na Isola Longa, SP 41 i po ok. 15 minutach będziecie na miejscu.
- pociągiem + autobusem – z pociągu wysiadacie w Imperia Oneglia (wschodnia część miasta Imperia). Potem, przed stacją kolejową znajdziecie przystanek autobusowy linii 23 i 24, które w ok. 25 minut dowiozą Was na miejsce. Bilet kosztuje 1€. Więcej info tutaj.
Historia
Pierwsze siedlisko w okolicach, gdzie obecnie znajduje się Dolcedo istniało już w VII w. Założyli je bracia benedyktyni, którzy rozpowszechnili tu kulturę produkcji oliwy z oliwek oraz winogron. W XIII w. Dolcedo i okolice stały się częścią Republiki Genueńskiej. W następnych stuleciach, Dolcedo podzieliło losy całego terytorium Ligurii. Najpierw stało się częścią Imperium Francuskiego, potem Królestwa Sardynii, a na koniec zjednoczonych Włoch.
Rzeczy do zobaczenia i zrobienia
Dolcedo ma ok. 1300 mieszkańców i jedną, główną ulicę. Dojeżdżając tutaj, możecie zostawić samochód na jednym z darmowych parkingów, znajdujących się wzdłuż głównej ulicy. Dolcedo podzielone jest na dwie części, a po środku przepływa rzeka Prino. Główna część starego miasta nazywa się Piazza i tam znajduje się najwyższy budynek Dolcedo, dzwonnica kościoła San Tommaso.
Chiesa San Tommaso
Budynek pochodzi z XII w. i na przestrzeni wieków został kilkaktornie przebudowany. Jego fasada utrzymana jest w stylu barokowym, natomiast w środku robią niesamowite wrażenie dekoracje utrzymane w intensywnym, błękitnym kolorze z pozłacanymi elementami.
Most
Jak już wspomniałam, Dolcedo jest podzielone na dwie części rzeką Prino. Części te łączy most wybudowany w XIII w. i nazywany Ponte Grande czy Ponte dei Cavalieri di Malta, ponieważ został wybudowany właśnie przez zakon maltański. Na balustradzie mostu pozostały ślady potwierdzające rok powstania mostu: MCCLXXXXII DIE 3 Juli Hoc Opus perfectum fuit.
Punkt widokowy
Z mostu możecie podejść via Mameli, która doprowadzi Was do głównej ulicy SP 42, z której rozciąga się piękny widok na Dolcedo.
Laghetti di Lecchiore
Miejsce, do którego warto podejść z Dolcedo. Jest to grupa małych, szmaragdowych jeziorek i wodospadów, znajdujących się w pobliskim lesie. Woda jest lodowata, ale krystalicznie czysta i w upalny dzień jest czymś wspaniałym! Dochodzi się tu po ok. 30 minutach, szlakiem zaczynającym się na placu koło kościoła. Szlak zaczyna sie ulicą via De Amicis, podchodząc stromymi schodami, wśród domów. Szybko wychodzi się z miasteczka i potem szlakiem oznaczonym na czerwono biało. Ważne, abyście mieli dobre buty, bo szlak jest dość śliski i stromy.
Valloria
Jeśli już dojechaliście do Dolcedo, koniecznie podjedźcie kawałek dalej, w głąb lądu drogą SP 39, która doprowadzi Was do Valloria, przepięknej miejscowości słynącej z malowanych drzwi. O Vallorii pisałam tutaj.
Niemcy
Dlaczego akurat Dolcedo? Nie wiem … bez wątpienia ponieważ jest uroczym, spokojnym i bardzo autentycznym miejscem. Efektem jest to, że spora społeczność, głównie z Hamburga, zakupiła tu domy i osiedliła się na stałe. Bez wątpienia, jeśli znacie język niemiecki, albo jesteście germanofilami, będziecie zachwyceni tą egzotyczną cechą Dolcedo. A nawet jeśli nie jesteście amatorami tego narodu … bez wąpienia robi dziwne wrażenie dotarcie na zapomnianą, liguryjską prowincję i znalezienie się wśród ludzi mówiących po niemiecku! Ale bez obaw, są tam też Włosi!!! Co więcej, są tam w większości! (ok. 80 Niemców kontro ok. 1200 Włochów) … więc nadal zwiedza się Ligurię, nie Niemcy 🙂 I nadal językiem dominującym jest tu język włoski!
Myslę, że Dolcedo jest fantastycznym miejscem dla wszystkich tych, którzy pragną odkryć autentyczną i mniej turystyczną Ligurię! Oferuje relaks, doskonałe jedzenie i jest rajem dla miłośników wycieczek górskich. Zdecydowanie warte zwiedzenia!
- Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje!