Focaccia genovese ( fugàssa w dialekcie genueńskim), to jedna ze specjalności kuchni liguryjskiej. Rodzaj płaskiego chleba (maksymalnie 2 cm wysokości), na bazie oliwy extra vergine, mąki, soli, słodu i wody (i to wszystko!)
Focaccie można znaleźć w wielu miastach we Włoszech, ale wszystkie one są modyfikacją, jedynej oryginalnej FOCACCIA GENOVESE. Ta prawdziwa została wymyślona w Genui, gdzie jest produkowana według tradycyjnego przepisu, tego samego zresztą, którego używają we wszystkich miejscowościach w Ligurii.
Liguryjczycy jedzą ją o każdej porze. Na śniadanie, maczając ją w cappuccino, zagryzając podczas spaceru, jako zakąskę w barze (np. z kieliszkiem białego wina) albo pod wieczór, jako przekąskę przed kolacją 😉
Poza klasyczną focaccią genueńską, natraficie na jej liczne wariacje na temat :
- Focaccia z cebulą (FOCACCIA CON LE CIPOLLE). Od wieków popularna przede wszystkim w biednych dzielnicach Genui. Ponieważ cebula niewiele kosztuje, a ma właściwości blokowania receptorów głodu (smaczne i genialne!). Była głównym posiłkiem dokerów portowych.
- Focaccia z oliwkami (FOCACCIA CON LE OLIVE)
- Focaccia z szałwią (FOCACCIA CON LA SALVIA) na cześć której, co roku, w pierwszy weekend sierpnia, organizuje się święto (sagrę) w miejscowości Santa Gulia.
- Focaccia z rozmarynem (FOCACCIA CON IL ROSMARINO)
- Focaccia z ziemniakami (FOCACCIA CON LE PATATE)
- Focaccia z pomidorami (FOCACCIA CON POMODORI)
- Focaccia z orzechami (FOCACCIA CON NOCCI)
- Focaccia z cukrem (FOCACCIA DOLCE)
- Focaccia z serem (FOCACCIA CON IL FORMAGGIO ChOG) z miejscowości Recco (gdzie absolutnie musicie trafić, żeby jej spróbować !!!). Ma inną konsystencję, to już nie chlebek i smakuje jak …. coś nie do opisania !!! Eksplozja smaków, wasze podniebienie będzie wam wdzięczne za te doznania 😉 Jest tak wyjątkowa, że uzyskała Europejski Certyfikat ChOG (Chronionego Oznaczenia Geograficznego). Zdecydowanie obowiązkowy punkt programu kulinarnego zwiedzania !
Z ciekawostek dodam, że:
- Przygotowanie ciasta na focaccie trwa 20 godzin !
- Kupuje się ją na „paski” (strisce) co oznacza ok. 40/60g. każdy.
- Do końca XVI w. można ją było jeść nawet podczas mszy !
- W 2008r. wypieczono najdłuższą w historii focaccie. Rozłożona na blachach, mierzyła 807 metrów. Do jej przygotowania użyto 300 kg mąki i 150 litrów wody !
A ja właśnie wróciłam z Vernazzy, gdzie zjadłam najpyszniejszą focaccię w swoim życiu – z warzywami. Była mięciutka i wilgotna. I mam w związku z tym pytanie – co dodaje się do ciasta, żeby focaccia taka właśnie była? Ta, którą robię w domu jest bardziej sucha. Agato, czy masz jakiś przepis na wilgotną focaccię? Czy warzywa powinny być świeże, czy podsmażone?
Witaj Renko! 😉 Warzywa muszą byc wczesniej podsmazone, z kolei zeby focaccia byla wilgotna musi byc dodane bardzo duzo oliwy z oliwek;) Wg przepisu: na 400g mąki i 400g wody należy dodać 100ml oliwy z oliwek! Powodzenia! I podziwiam za zacięcie kulinarne ;)Pozdrawiam Agata