Gdzie jest dom Krzysztofa Kolumba?

Odpowiedź: w Genui 🙂

Należałoby nieco doprecyzować i dodać: „że to jeden z domów, gdzie mieszkał Kolumb podczas swojego życia” 🙂 W każdym razie, w Genui jest jeden i można go nawet zwiedzić!

Adres

Budynek znajduje się przy ulicy vico Dritto Ponticello, w ścisłym centrum Genui. Tuż obok jednej z bram prowadzących na stare miasto (Porta Soprana). Do końca XIX w. ta część Genui była bardzo gęsto zabudowana. Znajdowały się tu liczne, charakterystyczne i baaardzo wysokie kamienice. Jednak z początekiem XX w. ta część miasta została kompletnie przebudowana. Wyburzono wszystkie budynki (!)  i na ich miejsce wybudowano aktualną via XX Settembre (pisałam o niej tutaj), nowe wieżowce oraz plac Piazza Dante, gdzie teraz codziennie parkowane są tysiące scooterów. Na szczęście, dom Kolumba został oszczędzony i możemy go dzisiaj oglądać.

Historia

Krzysztof Kolumb urodził się w 1451 r. w Genui. I wlaśnie XV w. był okresem, kiedy miasto przeżywało niesamowity rozkwit i zaczęło prężnie rozbudowywać się poza mura średniowiecznego miasta. W szczególności właśnie w okolicach ulicy vico Dritto Ponticello miał miejsce prawdziwy „boom budowlany”.

Z dokumentów znajdujących się w archiwach miasta wiadomo, że Dominik Kolumb, ojciec słynnego Krzysztofa, pracował jako strażnik w bramie Porta Soprana, do której prowadzi właśnie vico Dritto Ponticello.  I to właśnie  z powodów zawodowych, Dominik postanowił przeprowadzić się wraz w rodziną do domu, który obecnie jest muzeum.

Później, gdy Krzysztof Kolumb wyprowadził się z via Dritto Ponticello, za bardzo nie wiadomo jakie losy spotkały jego dom rodzinny. Co więcej, są osoby, które twierdzą, że dom, który możemy dziś zwiedzać nie jest tym, w którym mieszkał Krzysztof Kolumb (!).

Kontrowersja

Otóż, w 1684 r. Genua została poważnie zniszczona przez przez francuskie wojska Ludwika XIV (Króla-Słońce). Główny atak skoncentrował się na centrum miasta oraz centarlnej części wybudowanej przy średniowiecznych murach miasta. Mówiło się, że ta część Genui została praktycznie zrównana z ziemią … a to oznacza, że również dom Kolumba ucierpiał podczas bombardowań. Nie wiadomo jednak w jakim stopniu. Jedyne co się przypuszcza, to że budynek został odbudowany z tych samych (tj. „swoich”) kamieni i odwzorowując tę samą architekturę.

XX wiek

Następnie,  na początku XXw. cała okolica został przebudowana. Jedynym budynkiem, który został nienaruszony, był właśnie dom Kolumba.

Obecny wygląd

To mały, jednopiętrowy domek, który odzwierciedla prawdopodobnie to, jak dom wyglądał jeszcze za czasów Kolumba. Podczas remontu budynku zostało jednak potwierdzone, że na przestrzeni wieków, zostały do niego dodane kolejne piętra (prawdopodobnie miał on 4-5 pięter). Dom zachował cechy budynków, które budowano w tej okolicy, tj. wejście oraz cech rzemieślniczy na parterze, część mieszkalna na piętrze.

Godziny otwarcia i bilety wstępu

Kwiecień, Wrzesień, Październik: 11-17; od wtorku do niedzieli

od Maja do Sierpnia: 11-18; od wtorku do niedzieli

od Listopada do Marca: 11-15 od wtorku do czwartku i 11-16 od piątku do niedzieli

wstęp:  3€ seniorzy powyżej 65 lat; dzieci i młodzież do 18 lat, gratis; istnieje też możliwość zakupienia biletu zbiorczego, który poza domem Kolumba uprawnia do zobaczenia pobliskiej bramy Porta Soprana, koszt 5€/ 3€ seniorzy; młodzież gratis.

Więcej tutaj.

Zwiedzanie

W środku znajdują się dwie izby na parterze oraz wanna, która służyła do magazynowania deszczówki. Z kolei na pierwszym piętrze znajdują się dwie kolejne izby … i koniec … W jednej salce na pierwszym piętrze jest telewizor, gdzie puszczany jest film o życiu Kolumba i kilka zdjęć na ścianach. W drugiej izbie postawiono stół, zastawiony plastikowym jedzeniem (za bardzo nie wiadomo po co). Generalnie, jest bardzo niewiele do zobaczenia … żeby nie powiedzieć dosłownie NIC (dość to smutne niestety). Uważam, że warto zwiedzić to miejsce jeśli chcecie doświadczyć „bliskości” Krzysztofa Kolumba i móc powiedzieć, że byliście u niego w domu 🙂 Jeśli wam na tym nie zależy, wydajcie 3 na coś innego, np. na focaccię 🙂

Krużganek

Obok domu Kolumba zobaczycie niewielki, marmurowy krużganek. Sama zastanawiałam się wiele razy, co ta budowla ma wspólnego z tym miejscem i jak to się stało, że jej nie wyburzono podczas przebudowy tej części miasta.

Otóż, jest to krużganek, który należał do klasztoru św. Andrzeja. Pochodzi z początku XII w. i placyk koło domu Kolumba nie jest miejscem, gdzie został pierwotnie wybudowany …

Klasztor i krużganek, znajdowały się w części miasta, która została wyburzona na początku XX w. Na szczęście, dzięki naciskom architektów odpowiedzialnych za przebudowę miasta, postanowiono ocalić przynajmniej ten krużganek. Został on rozebrany i następnie, po 10 latach szukania odpowiedniego miejsca, odtworzony kamień, po kamieniu obok domu Kolumba 🙂 Placyk, na którym się on znajduje, jest otwarty dla wszystkich, więc możecie go zobaczyć za darmo i o każdej porze 😉

Bez wątpienia Dom Kolumba to jedno z najważniejszych miejsc symboli Genui. Niestety sprawia wrażenie pozostawionego samemu sobie i obecnie jest mało atrakcyjne z punktu widzenia turysty. Miejmy nadzieję, że się to jednak szybko zmieni!

 

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.