Genua, piraci i galeon Polańskiego :)

Galeon Neptuna jest jedną z najbardziej nietypowych atrakcji turystycznych Genui. To coś czego absolutnie nie spodziewasz się tu zobaczyć.  Znajduje się on w starym porcie, zacumowany obok Oceanarium, o którym pisałam tutaj. Jest to zdecydowanie największa atrakcja dla najmłodszych.

Historia

To odtworzona w skali 1:1 replika XVII-wiecznego, hiszpańskiego galeonu. Została ona skonstruowana w 1985 na potrzeby filmu „Piraci” wyreżyserowanego przez Romana Polańskiego. Jest to prawdziwy statek, który może pływać po morzu. Został on skonstruowany w stoczni w Tunezji i następnie, po nagraniu filmu, przepłynął do Cannes we Francji, aby wziąć udział w promocji filmu na festiwalu. Następnie odbył się jego ostatni rejs do Genui, gdzie znajduje się do dziś.

Dane techniczne

Waga: 1500 tony

Długość: 65 m

Szerokość całkowita: 16.40 m

Zanużenie: 2.2 m

Max prędkość: 5 węzłów (9.3 km/h; 5.8 mph)

„Piraci”

Film ten to historia przygód angielskich piratów, którzy podróżują po ocenie na pokładzie hiszpańskiego galeonu Neptun. Głównym bohaterem jest pirat, kapitan Thomas Bartholomew Red. Była to  angielsko-francusko-turecka kooprodukcja. Film został zaprezentowany poza konkursem na Festiwalu w Cannes w 1986 r. Niestety należy przyznać, że nie był to najwspanialszy film wyreżyserowany przez Polańskiego. Film w Stanach Zjednoczonych zarobił „zaledwie” 1.64 milionów $, a dystrybucja na całym świecie nie przekroczyła 6.3 milionów $. Okazał się finansowym fiaskiem, jednak został zauważony przez Amerykańską Akademię Filmową i był nominowany do Oscara za najlepsze kostiumy.  Jednak poza tym, film miał głównie mało entuzjastyczne oceny krytyki.

Ciekawostki

  • Początkowy, przewidywany budżet filmu wynosił 15 milionów $ … by ostatecznie wzrosnąć do 40 milionów $ (!)
  • Polański chciał zaangażować Jacka Nicholsona, do roli pirata kapitana Red’a. Jednak ze względu na niebotyczne wymagania finansowe ze strony aktora, nie doszli do porozumienia. Według opowieści Polańskiego, kiedy pytał  Nicholsona, jaką dokładnie kwotę chciałby dostać ze tę rolę, aktor odpowiadał mu ” chcę więcej”.

Wizyta

Adres: Porto antico, Molo Ponte Calvi

Wejście: 6€; dzieci 4-12: 4€; poniżej 4 lat wstęp bezpłatny

Godziny otwarcia: 10.00-17.00; 7 dni w tygodniu

Można płacić tylko gotówką!

Moja opinia

Galeon jest ogromny i robi naprawdę duże wrażenie. Szczególnie kiedy patrzy się na niego z wybrzeża. Kiedy wchodzi się na pokład, spawia wrażenie nieco opustoszałego i zaniedbanego. Większość kabin jest zamknięta dla zwiedzających i ogólny stan statku nie jest idealny (pamiętajmy, że ma już 30 lat …) Jednak jeśli jesteście z dziećmi, naprawdę warto na niego wejść. Dzieciaki szaleją na pokładzie … bo to w końcu prawdziwy galeon piratów! Z kolei dorośli, jeśli nie są wielkimi fanami filmów Polańskiego albo pasjonatami żaglowców … myślę, że w zupełności wystarczy obejrzeć go z zewnątrz 🙂

Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.