Imperia, stolica oliwy z oliwek!

Imperia znajduje się w zachodniej Ligurii i jest stolicą prowincji Imperia. Ma super interesującą historię i przede wszystkim jej wzgórza otoczone są gajami oliwnymi, gdzie wytwarza się fatnastyczną, delikatną oliwę z oliwek!

Jak dojechać do Imperia?

  • samochodem – super łatwo, bo autostradą A10 korzystacie ze zjazdu Imperia Ovest albo Imperia Est i potem za znakami centro. Więcej info tutaj. Również łatwo się tu dostać jeśli jedziecie bezpłatną drogą krajową SS1 Aurelia. Prowadzi ona przez centrum miasta.
  • pociągiem – również super łatwo – stacja Imperia jest ważnym węzłem kolejowym. Zatrzymują sie tu wszystkie typy pociągów, można tu dojechać również z Francji, pociągami francuskich linii kolejowych. Więcej info tutaj.
  • autobusem – linie 12, i potem od 20 do 29, łączą Imperię z okolicznymi miejscowościami. Bilet, w zależności jak długo trwa podróż, od 1,50 € – 4,50 €. Więcej info tutaj.

Historia

Tym razem będzie krótko 🙂 Imperia powstała na mocy dekretu króla Włoch Vittorio Emanuele III w 1923r. z połączenia w jedną gminę dwóch, niezależnych miast: Oneglia i Porto Maurizio. Nazwa z kolei, po wielu dyskusjach i propozycjach (m.in. Portoneglia, Porto Maurizio-Oneglia) została wybrana Imperia, która pochodzi od rzeki, Impero, która rozdziela ex gminy.

Rzeczy do zrobienia i zobaczenia

Oczywiście zwiedzanie Imperii należy rozdzielić na zwiedzenie dwóch miast … czyli Oneglia po wschodniej stronie rzeki Impero oraz po zachodniej Porto Maurizio.

Oneglia

Zacznijmy od Oneglia, która jest położona na nizinnej części Imperia. Najbardziej charakterystyczną częścia Oneglia jest jej malowniczy port. Port jest duży i zacumowane są tam jachty i oczywiście kutry rybackie. Wzdłuż wybrzeża znajdują się domy z podcieniami, w których znajdują się liczne restauracje, sklepy i nawet targ rybny, gdzie sprzedawcy ryb organizują aukcje ryb (bardzo ciekawe do zobaczenia!).

Dom Andrea Doria

To prawdopodobnie najważniejsza postać w historii Republiki Genueńskiej (zaraz po Krzysztofie Kolumbie oczywiście 😉 ). Andrea Doria był admirałem, politykiem i szlachcicem Republiki Genueńskiej. Jego przebogata kariera na arenie międzynarodowej i imponujące osiągnięcia na morzach, sprawiły, że zbił niesamowitą fortunę. Wprawdzie nie został nigdy wybrany dożą Genui, ale tak naprawdę w latach jego działalności, znajdował się w centrum polityki Republiki Genueńskiej. Bez przesady można stwierdzić, że od niego zależały w tym okresie losy Republiki Genueńskiej. I tak oto, w porcie w Onegli znajduje się dom, w którym się on urodził.

Collegiata di San Giovanni Battista

Przechodząc w głąb lądu, z portu, zobaczycie plac przy którym znajduje sie główny kościół Oneglii. Kościół pochodzi z początku XVIIIw. Fasada utrzymana jest w późnobarokowym stylu, tak samo jak wnętrza.

Villa Grock

Jeszcze bardziej w głębi lądu znajduje się ta fascynujaca willa. Wybudowana przez Adriana Wettacha, światowej sławy clowna, który nosił właśnie przydomek „Grock”. Obecnie willa jest własnością gminy, można zwiedzić jej ogrody oraz wnętrza, w których znajduje się muzeum clownów.

Museo dell’ Olio

Oczywiście, wiedząc, że Imperia słynie z produkcji oliwy z oliwek, nie mogło zabraknąć tu muzeum oliwy z oliwek. Znajduje się ono obok fabryki jednego z największych producentów oliwy z oliwek w Ligurii, Carli. W muzeum znajdują się eksponaty przedstawiające historię oraz rozwój produkcji oliwy z oliwek w tej części Ligurii. Więcej info tutaj.

Porto Maurizio

Przemieszczając się do zachodniej części Imperii, musicie przekroczyć rzekę Impero, a następnie podjechać na wzgórze, na którym znajduje się właśnie stare miasto Porto Maurizio. Ta część Imperii jest zdecydowanie dużo bardziej malownicza.

Basilica di San Maurizio

Główną świątynią jest tutaj właśnie ta bazylika. Wybudowana między XVIII i XIX wiekiem w neoklasycznym stylu. Jest to największy kościół w całej Ligurii!

Z placu przed kościołem nie pozostaje Wam nic więcej jak zacząć podchodzić pod górę, charakterystycznymi, wąskimi uliczkami starego miasta. Całe stare miasto znajduje się na dość stromym wzgórzu zwanym Parasio. Spacerując po nim koniecznie zobaczcie nastepujące miejsca:

Oratorio di San Pietro

Dojdziecie tam za znakami. To prawdopodobnie (brak jest dokumentów na piśmie) najstarszy budynek sakralny w Imperii. Jego powstanie datuje się na początek XII lub XIII w. Na przestrzeni wieków wielokrotnie przebudowany, zachował się w stylu późnobarokowym. Obecnie w renowacji, jest zamkniety dla zwiedzających.  Za to z placu znajdującego sie przed oratorium rozpościera się piękny widok na zachodnie wybrzeże Ligurii oraz francuskie Lazurowe Wybrzeże.

Logge di Santa Chiara

Na lewo od oratorium zobaczycie jedną z najbardziej niesamowitych konstrukcji w Imperii. Logge są częścią przylegającego do nich klasztoru klarysek. Klasztor nadal funkcjonuje i mieszakją w nim mniszki, które prowadzą życie w klazurze. Stąd też odwiedzający mogą tylko zwiedzić kościół, loggie oraz parlatori, czyli pokoje, w których mniszki mogą rozmawiać z innymi osobami, bez obawy, że zostaną przez nich zobaczone. Jest również możliwość spędzenia kilku dni na medytacji w murach klasztoru, oczywiście zarezerwowane jest to tylko dla kobiet. Natomiast zdecydowanie największe wrażenie robią logge, które znajdują się na skraju zbocza, z którego możecie podziwiać wybrzeże Ligurii oraz otwarte morze.

Pozostałości kościoła Porto Maurizio

Przechadzając się po wąskich uliczkach starego miasta dojdziecie również do sporego, panoramicznego placu. Przy ścianie jednego z budynków stojącego przy placu zobaczycie pozostałości arkad, ozdób oraz kolumn dawnego kościoła, który się tu znajdował. Kościół pochodził z XV w. miał 3 nawy oraz 14 ołtarzy. W XIX w. mieszkańcy Porto Maurizio postanowili, że wybudują nowy kościół, obecną basilikę di San Maurizio, a poprzedni kościół został rozebrany.

Tipico carrugio ligure

Schodząc po schodach od pozostałości kościoła zobaczycie oznakowanie do „tipico carrugio ligure”. Jest to przykład typowej, wąskiej ulicy, która charakteryzowała liguryjskie miasta w Średniowieczu.

Oliwa z oliwek

Nie możecie stąd wyjechać bez zapasów oliwy z oliwek! Cała prowincja Imperia słynie z produkcji tego płynnego złota! Oliwa z tych okolic jest produkowana z oliwek typu taggiasche, które charakteryzują sie bardzo niewielkim rozmiarem i bardzo delikatnym smakiem. Stąd oliwa z oliwek z tych okolic jest bardzo delikatna i aromatyczna. Najlepszy souvenir jaki możecie stąd przywieźć! Z kolei o zbierze oliwek pisałam tutaj.

Podsumowując, Imperia jest jednym z największych miast Ligurii, ale jest również jednym z mniej turystycznych! Jest bardzo malownicza, a w jej okolicach znajduje się wiele wspaniałych miejsc (Sanremo, Dolceacqua, Apricale, Bussana Vecchia, Triora, Dolcedo, Valloria, Cervo) nie zapomnijcie dodać jej do Waszego planu podróży po Ligurii!

 

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.