Jak Anglia przywłaszczyła sobie flagę Genui!

Tak, tak! I wcale nie są z tego powodu dumni i nie starają się tym chwalić 😉 Ale tutaj w Ligurii ludzie mają dobrą pamięć 😉 Co więcej, w 2018r. burmistrz Genui, Marco Bucci, zgłosił królowej Elżbiecie II, że Anglia zalega z zapłatą 247 lat opłaty za możliwość korzystania z genueńskiej flagi, czyli nie płacą od 1771r. (!!!) Ale zacznijmy od początku!

Krzyż Świętego Jerzego

W heraldyce, Krzyż Świętego Jerzego to czerwony krzyż na białym tle. Od Średniowiecza sybol ten został przypisany właśnie temu świętemu uważanemu za wojownika, który stał się patronem wypraw krzyżowych. Krzyż Świętego Jerzego był również symbolem pielgrzymów, którzy pielgrzymowali do Ziemi Świętej. I właśnie w okresie wypraw krzyżowych, jednym z najaktywniejszych tam państw była Republika Genueńska. To właśnie genueńczycy w 1095r. odbili Jeruzalem po licznych atakach Turków. I tak po 1096r. Krzyż Świętego Jerzego stał się oficialnym symbolem armi i całej Republiki Genueńskiej.

Flaga Republiki Genueńskiej

Ta flaga, która była powszechnie znana jako flaga wszechmocnej Republiki Genueńskiej miała swoją niesamowitą moc obronną. Szczególnie na morzach, jeśli statki wrogów Genui spotykały inny statek z tą flagą, nawet się do niego nie zbliżały, żeby tylko uniknąć konfliktu. I tym sposobem w 1190r., władcy z Londynu uzyskali od Genueńczyków koncesję na używanie flagi Republiki Genueńskiej na swoich statkach. Tym sposobem oddawali się pod opiekę sławy i siły genueńskiej floty. Aby jednak móc korzystać z tego przywileju, Anglicy musieli płacić co roku opłatę Republice Genueńskiej.

Upadek Republiki Genueńskiej

Następnie 1797r. Liguria została zajęta przez wojska Napoleona Bonaparte, który położył kres Republice Genueńskiej i założył nową kontrolowaną przez Francuzów Republikę Liguryjską. Jednak, należy podkreślić, że utrata znaczenia i ogólny upadek Republiki Genueńskiej zaczął się wiele lat wcześniej. Anglia wykorzystała tę sytuację i w 1771r. przestała płacić za korzystanie z flagi Republice Genueńskiej. Co więcej, zaczęła używac tej flagi jako oficjalnej flagi Anglii, która w 1801r. stała się częścią Union Jack, flagi Zjednoczonego Królestwa Brytyjskiego.

I co się wydarzy teraz ??? Kto wie … królowa zapłaci czy nie zaległe ponad 200 lat opłaty czy też nie … trochę w to wątpię, ale nigdy nic nie wiadomo 🙂

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.