Kasztany, owoce liguryjskiej jesieni!

jadalne,kasztany,liguria,wlochy

Mamy październik, sezon na kasztany! Podczas tego okresu, w całej Ligurii organizowane są liczne Sagre delle Castagne (dni kasztanów), podczas których można skosztować lokalnych rarytasów przygotowywanych z tych owoców. Kasztany są smaczne i typowe dla Ligurii i można je zjeść na wiele sposobów. Zapoznajmy się z nimi bliżej!

Historia

Kasztany zostały sprowadzone do Włoch z Azji Mniejszej. Następnie Starożytni Rzymianie rozpowszechnili je podczas swoich podbojów w krajach Europy. W 1802 r. włoski agronom stwierdził, że „ owoce kasztanowca są głównym źródłem pożywienia przez 6 miesięcy w roku, zastępując w tym okresie produkty zbożowe”.

 

Wartości odżywcze

Kasztany mają bardzo mało białka i tłuszczu (głównie tego nienasyconego). Ich kalorie pochodzą z węglowodanów. Świeże kasztany mają ok. 180 kalorii (800 kJ) na 100 gram. Jest to znacznie mniej niż w orzechach włoskich, migdałach czy innych suszonych owocach (ok. 600 kca/100g). Kasztany nie mają GLUTENU!

 

Jak to się je?

Kasztany mogą być jedzone na wiele sposobów. Można je jeść na surowo (obierając z łupiny). Mogą być pieczone (pycha!), nawet na patelni i wtedy nazywają się caldarroste. Żeby je przygotować, nie trzeba ich obierać, ale należy naciąć im łupinę. To bardzo ważne, bo jeśli się nie natnie kasztany zaczną dosłownie eksplodować od ciepła, które się w nich będzie kumulować. Zorientujecie się, że są gotowe, kiedy ich łupina przypominać będzie łupinę ziemniaków w mundurkach i będą przyjemnie i słodko pachniały.

Jeśli macie możliwość przygotowania ich na wolnym powietrzu, wystarczy, że zostawicie jednego bez naciętej łupinki. Kiedy eksploduje, oznacza to, że pozostałe są gotowe. Należy je obierać póki są jeszcze ciepłe (zimnych nie dacie rady, stają się twarde jak skała). Obierajcie też włochatą skórkę, która znajduje się pod łupiną. Skórka jest gorzka!

Kasztany są też wysuszonane i przygotowuje się z nich mąkę. W Ligurii mąka ma kolor jasno beżowy, natomiast w innych regionach jest trochę ciemniejsza. Używa się jej do wypiekania chleba, ciast i innych przysmaków. W Ligurii smaży się również placki z kasztanów tzw.  frittelle oraz robi się ciasto z rodzynkami i orzeszkami pinii, tzn. castagnaccio. Fantastyczną cechą jest to, że ciasto z kasztanów pozostają świeże nawet przez dwa tygodnie!

Ciekawostka

Jeśli kupicie kasztany albo będziecie mieć okazję je zbierać w lesie, powinniście zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Kolor łupiny powinien być jednolity i jej powierzchnia powinna być błyszcząca. Kasztany powinny być twarde i zbite. Jeśli są zeschnięte, są stare. Z kolei, jeśli mają dziurki, zostały zaatakowane przez szkodniki (małe, obrzydliwe gąsieniczki). Ale jeśli nie mają tych wszystkich wad, są wspaniałe!!!

Buon appetito!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.