Tak jak napisałam w poprzednim poście, Genua ma wiele interesujących miejsc do zaoferowania. Jednym z nich jest katedra San Lorenzo (katedra Św. Wawrzyńca). To najważniejszy kościół w Genui. Jest on pokazem bogactwa i przepychu miasta. Katedra jest również symbolem Genui … powinniście ją absolutnie zobaczyć!
Adres: Piazza San Lorenzo
Godziny otwarcia : Poniedziałek – Niedziela 9.00 – 12.00 i 15.00 – 18.00
Historia
Budowa katedra została zainaugurowana w 1118 r. Środki na jej konstrukcję pochodziły z wypraw krzyżowych organizowanych przez genueńską flotę. Kościół wybudowany na planie romańskiego krzyża. Ostatecznie do naszych czasów zachował się w stylu gotyku liguryjskiego. W XV w. zadecydowano, aby wybudować dwie wieże, jednak udało się ukończyć tylko jedną z nich. Druga pozostała nieukończona i została uwieńczona loggią.
Styl
Katedra jest mieszanką różnych styli. Fasada w stylu liguryjskiego, biało czarnego gotyku. Bryła kościoła na bazie romańskiego krzyża, a wewnątrz barokowe i gotyckie wykończenia.
Museo del Tesoro (Muzeum Skarbu)
Wejście do muzeum znajduje się po prawej od wejścia.
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – Sobota 9.00 – 12.00 i 15.00 – 18.00
Niedziela zamknięte
Bilety: 6€ dorośli/ 5€ dzieci
To muzeum, które ukazuje bogactwo Kościoła Katolickiego. Znajdziecie tutaj drogocenne krzyże, złote korony, srebrne rzeźby i … świętego Graala!
Poniżej wymieniam najbardziej zadziwiające eksponaty:
Relique di San Lorenzo (relikwie Św. Wawrzyńca)
patrona katedry. Znajdują się w środku rzeźby wykonanej w całości ze srebra. Rzeźba pochodzi z 1828r. i przedstawia świętego trzymającego liść palmy i treliaż, narzędzie jego tortury.
Sacro Catino (Święta Miska) pochodzi z I-V w.p.n.e. Ta sześciokątna, szmaragdowa miska została przywieziona do Genui po zdobyciu miejscowości Cezarea w 1101r. Wierzy się, że to jest właśnie Święty Graal, czyli naczynie użyte podczas Ostatniej Wieczerzy przez Chrystusa. Na początku XIX w. napoleońscy żołnierze zagarnęli go jako łup. Po upadku Napoleona, Święty Graal wrócił do Genui. Obecnie nie można go zobaczyć, ponieważ jest odrestaurowywany.
Crocifisso d’oro (złoty krzyż)
przykład bizantyjskiego rękodzieła. Krzyż pochodzi z XIII w. Wykonany jest ze złota i wysadzany drogocennymi kamieniami. Wewnątrz zawiera kolejne relikwie: fragmenty krzyża, na którym umarł Chrystus.
Dwa przedramiona wykonane ze srebra
Oba zawierają kawałki kości. Jedno kości Św. Anny. Interesujące jest to, że na palcach srebrnego przedramienia znajdują się liczne pierścionki … dary pochodzące z epoki Średniowiecza. Drugie srebrne ramię zwiera kości Św. Jakuba, apostoła.
Piatto di San. Giovanni (Talerz Św. Jana)
pochodzi z I w. Wierzy się, że ten talerz został użyty, aby pokazać Piłatowi odciętą głowę Jana Chrzciciela.
II Wojna Światowa
Podczas II Wojny Światowej, 9 lutego 1941r. brytyjski okręt wojenny wystrzelił pocisk w kierunku katedry. Bomba wpadła przez dach do kościoła …. ale nie wybuchła! Od tej pory w Genui mówi się o cudzie Świętego Wawrzyńca. Pocisk nadal znajduje się w kościele i możecie go zobaczyć. Znajduje się po prawej stronie od głównego wejścia.
Legenda
Legenda głosi, że jeden z rzeźbiarzy pracujących przy budowie kościoła miał psa. Niestety zwierzę zginęło podczas prac nad katedrą. Rzeźbiarz tak bardzo był przywiązany do swojego czworonożnego przyjaciela, że wyrzeźbił malutką podobiznę swojego psiaka na fasadzie. Możecie ją nadal odnaleźć (musicie trochę wytężyć wzrok) po prawej stronie od prawego wejścia do kościoła.