Kieszonkowcy w Cinque Terre!

Nic się nowego nie wydarzyło! Ani jakoś specjalnie nie wzrósł ostatnio poziom kradzieży na Cinque Terre. Kieszonkowcy są i trzeba na nich uważać, jak zresztą w każdym turystycznym miejscu. Pomysł na tego posta przyszedł mi po tym, jak kilka razy okradziono „moich” turystów. Mimo, że za każdym razem, przy każdej grupie, do znudzenia powtarzam, żeby uważać na kieszonkowców i tak mi ich okradli.

Tłumy w Cinque Terre

Kto był w sezonie, ten już wie, a kto jeszcze nie był, szybko się przekona! Cinque Terre w okresie od maja do października są bardzo, bardzo, ale to bardzo zatłoczone. Szczególnie na stacjach kolejowych, na głównych ulicach wiosek, w przejściach podziemnych, w restauracjach, sklepach z pamiątkami, na szlaku …. jednym słowem: WSZĘDZIE jest pełno ludzi! I jak to zwykle bywa, tłumy przyciągają złodziejaszków czyhających na nadażającą się okazję. Oczywiście nie jest tak, że okradają wszystkich! A już na pewno nie okradają tych, po których widać, że są uważni i robią albo nie robią następujących rzeczy:

Pociągi i statki

Największą uwagę i ostrożność musicie wykazać podczas wchodzenia i wychodzenia z pokładu pociągu/statku. To właśnie w tym momencie, kiedy wszyscy się trochę pchają do wyjścia, trochę ściskają żeby jak najszybciej zobaczyć wioski, kieszonkowcy mają pełne ręce roboty. Uczulam was właśnie na te sytuacje! Trzymajcie zawsze blisko siebie, najlepiej przed sobą, wszystkie, najcenniejsze rzeczy.

Kolejki

To sytuacja z życia wzięta: „moją” Panią Turystkę okradziono podczas stania w kolejce po smażoną rybę Kieszonkowcy ją obserwowali, zobaczyli gdzie wkładała pieniądze, zrobili moment sztucznego tłumu … i voilà! Pani została bez pieniędzy! Co więcej zorientowała się dopiero po godzinie, że została okradziona i że jej torebka była otwarta. A kolejki w Cinque Terre są do wszystkiego … żeby kupić jedzenie, bilety, do sklepu, do zwiedzania, na stacje, na statek … okazji jest bez liku!

Plecak

Jest bardzo wygodny i przydatny, przede wszystkim na szlakach … ale bardzo ryzykowny w wioskach i na dworcach. Jeżeli już bardzo chcecie używać plecaka (dodam, że ja zawsze jestem na Cinque Terre z plecakiem), to trzymajcie go z przodu i nie noście w nim wartościowych rzeczy.

Portfel

Nigdy w tylnej czy nawet bocznej kieszeni spodni i nigdy w miejscu łatwo dostępnym dla kieszonkowców (typu zewnętrzna kieszeń torby czy plecaka). Najbezpieczniejsze są wewnętrzne kieszenie – torebki, kurtki czy plecaka.

Dokumenty

Bierzcie ze sobą tylko te niezbędne – resztę zostawcie w hotelu.

Restauracje

Nigdy nie zostawiacie luzem waszych torebek czy plecaków (właśnie tak jeden „mój” Pan Turysta stracił plecak. Był w ogródku jednej restauracji i położył plecak na ziemi, obok swojego krzesła … i to był ostatni raz kiedy widział swój plecak … ). Więc plecaki i torebki najbezpieczniej jest trzymać na kolanach, albo pod stołem. Albo nawet na krześle obok, ale tak, żeby nie miały do nich dostępu osoby przechodzące obok lokalu.

Zapinajcie, wszystko!

Mam na myśli torebki, plecaki, saszetki, itp. Niestety bardzo często widzę turystów robiących zdjęcia widokom na Cinque Terre i spacerujących z otwartymi plecakami, torebkami, bo właśnie z nich wyjęli telefony. To tak jakby zapraszali kieszonkowców do siebie.

A jeśli was okradną … co robić?

We Włoszech, jak w całej Europie, funkcjonuje zbiorczy numer alarmowy: 112. Jednak aby zgłosić kradzież, ale przede wszystkim utracenie dokumentów czy kart kredytowych, należy udać się na posterunek Polizia czy Carabinieri, gdzie składa się „Denuncia di smarrimento” i tylko z takim dokumentem możecie wnosić o wydanie nowych czy ewentualnie umawiać się z ambasadą czy konsulatem o wydanie wam tymczasowych, potrzebnych na powrót do kraju.

Carabinieri i Polizia

Najbliższa Caserma dei Carabinieri znajduje się w Monterosso (adres tutaj), ale jest to mały posterunek i głównym zadaniem jego pracowników jest działanie na rzecz Parku Narodowego Cinque Terre. Z kolei „pełnowymiarową” Caserma dei Carabinieri znajdziecie w La Spezia, gdzie carabinierzy zajmują się właśnie takimi kwestiami jak kradzieże czy zaginione dokumenty (adres tutaj). Najbliższy posterunek Polizia znajduje się również w La Spezia (adres tutaj).

Oczywiście Cinque Terre to nie jest jakiś far wild west i nie musicie się obawiać o wasze bezpieczeństwo na urlopie. Ale z pewnością, jeśli będziecie uważni i ostrożni, wasza wyprawa do tych pięknych wiosek upłynie bez niespodzianek!

p.s. Te uwagi dotyczą WSZYSTKICH POPULARNYCH, TURYSTYCZNYCH miejsc na całym świecie! Pamiętajcie o tym! 🙂

3 Replies to “Kieszonkowcy w Cinque Terre!”

  1. Dzięki za te praktyczne wskazówki! Nawet w tak cudownym miejscu jak Cinque Terre trzeba uważać na kieszonkowców. Nie warto ryzykować – warto wziąć sobie to do serca przy okazji każdej przyszłej podrózy.

    1. Cześć! Bardzo dzioekuję za T

    2. Bardzo dziękuję za Twój komentarz! Pozdrawiam serdecznie! Agata

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.