Klapki na szlaku przez Cinque Terre? Będą słone grzywny!

vernazza,cinque,terre,liguria, wlochy

Park Cinque Terre przygotowuje się do nadchodzącego sezonu 2019. W tym roku liczba przewidzianych turystów ma się podwoić i po zeszłorocznych 450 000, ma osiągnąć 750 000 osób (!!!). Jeśli sytuacja nie będzie dobrze zarządzona, jest bardzo duże ryzyko, że Cinque Terre staną się jeszcze bardziej chaotyczne niż w poprzednich latach.

A wszystko to „wina” olbrzymiej ilości turystów, którzy przypływają na statkach wycieczkowych do La Spezia. Kiedy tu docierają, wszyscy bez wyjątku, pragną odwiedzić ten popularny i malowniczy zakątek Ligurii … jego wioski i jego szlaki.

„Klapkowy” problem

I właśnie dość wymagające szlaki, albo lepiej, nieprzygotowani wędrowcy, którzy wybierają się na te szlaki w shortach i klapkach stanowią największy problem. Dlatego też, Park Narodowy postanowił wprowadzić (stopniowo) grzywny, dla tych, którzy będą chodzić po szlaku w klapkach, balerinach czy (jeszcze gorzej) w butach na obcasach.

„Problemem jest to, że zbyt wiele osób myśli, że skoro Cinque Terre znajdują się nad morzem, to można skorzystać z tutejszych szlaków w butach, które nosi się w kurortach – wyjaśnia Patrizio Scarpellini dyrektor Parku Narodowego – Ale nawet jeśli morze jest blisko, szlaki w Cinque Terre, to zdecydowanie górskie szlaki. Co więcej, w ostatnich latach zanotowaliśmy duży wzrost liczby interwencji helikopterów do wypadków na szlakach. Wypadków, które spowodowane były przede wszystkim brakiem odpowiedniego obuwia „.
Dlatego też nowy sezon zostanie zainagurowany prawdziwymi, słonymi grzywnami, dla tych, którzy nie przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Grzywny

Grzywny przewidziane przez Park będa wynosić od  50 do 2500 euro (!!!). Jednak, zanim zostaną wprowadzone w życie, poprzedzi je faza informacyjna. Będą rozdawane broszury oraz będą porozwieszane plakaty. Osoby, które z kolei zakupią przez internet Cinque Terre Card będą musiały ohaczyć notę, w której będzie zawarta informacja o wymogu posiadania obuwia odpowiedniego do uprawiania trekkingu.

W początkowej fazie, pracownicy Parku oraz policja, będą sprawdzali obuwie turystów chcących wejść na szlak. Kto nie będzie miał odpowiedniego obuwia, zostanie pouczany o ewentualnych konsekwencjach. Po tej „informacyjnej” fazie, przejdzie się do grzywien.

Zamknięty numer zwiedzających

Anty klapkowej kampanii towarzyszyła dyskusja dotycząca przeludnienia Cinque Terre. Park Narodowy zastanawia się nad przyjęciem dodatkowych środków, które moga pomóc w odciążeniu bardzo przeludnionych miasteczek … szczególnie dlatego, że nadchodzący rok zapowiada się bardzo intensywnie.

Po zeszłorocznej inwazji, zaczęły sie podnosić głosy mieszkańców oraz turystów, którzy zdecydowali się zostać w Cinque Terre więcej niż jeden dzień, aby wprowadzic dzienne ograniczenia ilości osób, które mogą odwiedzić te słynne wioski. Jednak fakt, że mimo wszystko, taka ilość turystów, pozwala lokalnym przedsiębiorcom na wzbogacenie się, temat ucichł i już się o nim nie wspomina …

Więc, jeśli zamierzacie w tym roku odwiedzić Cinque Terre i szczególnie, jeśli zamierzacie przejść się Sentiero Azzurro, pamiętajcie o odpowiednim obuwiu! 😉

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.