Koronawirus we Włoszech?!?Bez paniki!

Będę szczera, nie chciałam pisać tego posta … Po pierwsze, ponieważ nie jestem wirusologiem i nie znam tematu jako specjalista. Po drugie, ponieważ wiele osób/ekspertów wykorzystało to medialne zamieszanie i przez ostatnie tygodnie nie mówi się o niczym innym (jak słyszę kolejne wypowiedzi o koronawirusie w TV, przełączam kanał). Jednak w ostatnich dniach słyszałam tak wiele irracjonalnych reakcji i opini, że jednak zdecydowałam się go opublikować.

Wybuch paniki w pierwszym tygodniu …

Przede wszystkim, myślę że w takich sytuacjach należy zachować spokój i zdrowy rozsądek. I zdecydowanie ich zabrakło 🤦‍♀️ Kiedy w północnych Włoszech zostały potwierdzone pierwsze przypadki koronawirusa, lokalne supermarkety zostały dosłownie najechane przez tysiące Włochów, którzy zaczęli kupować wszystko to co mogłoby być przydatne do przetrwania najbliższych tygodni … przypominało to bardziej przygotowania na nadchodzącą wojnę 🤦‍♀️ … Potem zostały wykupione praktycznie wszystkie maski chirurgiczne oraz płyny do mycia rąk 😷 … obecnie są w zasadzie nie do znaleziania w całym kraju (!) … Potem, po włoskiej panice, pojawiła się panika międzynarodowa i wielu turystów zaczęło rezygnować z ich włoskich wakacji (nawet tych letnich).

Co mówią eksperci?

Koronawirus 👑🦠 jest uważany przez ekspertów za nieco groźniejszego od wirusa grypy. Co więcej, większość osób (95% we Włoszech), które zostało nim zarażone, nie mało poważnych objawów i wyzdrowiało bez większej pomocy lekarskiej. Natomiast do grupy ryzyka należą: osoby starsze, z obniżoną odpornością oraz z chorobami chronicznymi. I faktycznie, we Włoszech, prawie wszystkie dotychczasowe ofiary koronawirusa to osoby w podeszłym wieku, które cierpiały już wcześniej na inne, chroniczne schorzenia.

Jak się zachowywać, by go uniknąć i ograniczyć jego rozprzestrzenianie się?

Poniżej wymieniam Wam rakomandacje WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) jak zachowywać się, aby nie zarazić się wirusem oraz jak nie ułatwiać mu rozprzestrzeniania się:

 • Myć często ręce
 • Zachować bezpieczną odległość od osób, które kichają i kaszlą – przynajmniej 1 metr
 • Unikać dotykania oczu, nosa i buzi
 • Zakrywać buzię i nos podczas kichania i kasłania
 • Zostać w domu jeśli nie czujecie się dobrze. Jeśli macie gorączkę, kaszel i problemy z oddychaniem, skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.
 • Nosić maskę TYLKO jeśli podejrzewa się, że zostało sie zarażonym wirusem albo przebywało się w obecności osoby nim zarażonej

Czy powinniście zrezygnować z włoskich wakacji?

Sytuacja jest bardzo dynamiczna i zmienia się z tygodnia na tydzień, ale na chwilę obecną, moją zdecydowaną radą jest: ZACHOWAJCIE SPOKÓJ I WSTRZYMAJCIE SIĘ Z PODEJMOWANIEM POCHOPNYCH DECYZJI. Jeśli nie zaplanowaliście przyjazdu do Włoch w najbliższych tygodniach, poczekajcie i obserwujcie co się będzie działo.

[UAKTUALNIENIE 10/03/20]

Jak już wcześniej wspomniałam, sytuacja jest BARDZO dynamiczna i w ciągu 10 dni zmieniła się dość dramatycznie. Z powodu wzrostu liczby zachorwań i w zasadzie braku miejsc na oddziałach intensywnej terapii w wielu miastach, włoski rząd wprowadził zakaz przemieszczania się w całym kraju. Jednym słowem, aby móc wydostać się ze swojej gminy, należy mieć bardzo ważne powody zawodowe albo zdrowotne i trzeba mieć na nie potwierdzenie. Za niezastosowanie się do tych zasad, grozi odpowiedzialność karna i nawet 3 miesiące pozbawienia wolności. Na chwilę obecną w Ligurii potwierdzono 101 przypadków osób zarażonych koronawirusem, 9 z nich zmarło. W obecnej sytuacji, moje zdanie nie zmieniło się, tzn. nie wpadajcie w panikę i jeśli nie macie zaplanowanych włoskich wakacji w najbliższych tygodniach, nie podejmujcie jeszcze ostatecznych decyzji. Na chwilę obecną zwiedzanie Włoch/Ligurii jest niemożliwe … bo nie można się po nich przemieszczać i WSZYSTKIE muzea, teatry, kurorty narciarskie, są zamknięte. Jednak wcześniej czy później zostaną otwarte i wtedy sytuacja powinna zacząć się stabilizować.

[UAKTUALNIENIE 17/03/20]

Na chwilę obecną w Ligurii zostało potwierdzonych 617 przypadków koronawirusa. 328 z tych osób znajduje się w szpitalach, 38 z nich zmarło, pozostałe są w domach, odizolowane od reszty społeczeństwa. W zasadzie wszystko jest pozamykane. Są otwarte supermarkety, apteki i kioski. W sklepach JEST JEDZENIE i specjalnie nie ma paniki wśród mieszkańców. Większość zastosowuje sie do zarządzeń. Zaleca się pozostawanie w domach i wychodzenie z nich tylko w przypadkach realnej potrzeby. Jest zakaz przemieszczania między gminami, można to zrobić tylko w ekstremalnie ważnych przypadkach uzasadnionych powodami zdrowotnymi, rodzinnymi czy pracowniczymi. Z tych powodów, w aktualnej sytuacji zwiedzanie Włoch/Ligurii jest niemożliwe. Mimo to, moje zdanie na temat anulacji włoskich wakacji wcale sie nie zmieniło: nie panikujcie i jeśli nie zaplanowaliście Waszych wakacji w najbliższych tygodniach, obserwujcie jak sie rozwija sytuacja i dopiero wtedy podejmijcie ostateczną decyzję.

[UAKTUALNIENIE  25/03/20]

Obecnie w Ligurii zostało potwierdzonych 1864 przypadków osób pozytywnych na obecność koronawirusa: 950 z nich znajduje się w szpitalach, 740 jest w izolacji w domach, 231 osoby zmarły.

Jednak w ostatnich dniach, liczba nowych zachorowań oraz zgonów (w Ligurii i w całych Włoszech) zaczęła spadać.

W Ligurii nadal obowiązuje nakaz pozostawania w domach. Dozwolone jest ich opuszczanie, aby zakupić jedzenie albo odbyć ważną wizytę lekarską. Wszystkim osobom, które znajdują sie poza domem bez uzasadnionego, ważnego powodu, grozi grzywna w wysokości od  500€ do 3000€.

Eksperci twierdzą, że ten tydzień będzie kluczowy dla Włoch oraz Ligurii i od tego tygodnia będzie zależało jak potoczą się losy epidemii w kraju.

[UAKTUALNIENIE 01/04/20]

Aktualnie, w Ligurii jest potwierdzonych 2918 osób pozytywnych na obecność koronawirusa: 1332 osób znajduje się w szpitalach (179 na intensywnej terapii), 1174 we własnych domach, w auto izolacji, 428 nie żyje. Ilość osób, które zostało wyleczonych z koronawirusa to 480. W tym tygodniu potwierdził się trend spadkowy, który dotyczy nowych zachorowań oraz nowych zgonów. Gubernator Ligurii stwierdził, że jeżeli taka sytuacja się utrzyma, pierwsze odstępstwa od aktualnych obostrzeń i zakazów przemieszczania się mogą zostać wprowadzone ok. 20 kwietnia. 

Nie pozostaje mi nic, jak tylko dodać, że te nowe, drastyczne ograniczenia, faktycznie spowodują  zahamowanie rozprzestrzeniania sie wirusa i sytuacja zacznie wracać do normy. Trzymajcie kciuki 😉 Damy radę również tym razem 🙂

 

 • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje

8 Replies to “Koronawirus we Włoszech?!?Bez paniki!”

 1. Ehh… Właśnie mamy bilety na majówkę do Ligurii. Spełnić marzenie zobaczenia Cinque Terre i Genui i za bardzo nie wiem co robić. Nie chcę się poddać panice, nie chcę się zarazić. Równocześnie nie chcę dotrzeć na miejsce, gdzie są pozamykane muzea i braki w marketach i coś czuję, że po powrocie z Polski mogłabym być przez chwilę dla innych zagrożeniem… Szczególnie, że lot do Bergamo…

  1. Witam Pani Anno, po pierwsze do maja jest jeszcze trochę czasu – na Pani miejscu na razie nie podejmowałabym żadnych decyzji. Tak jak napisałam w poście, sugeruję obserwować jak rozwinie się sytuacja i zadecydować jak opadną pierwsze emocje i jak okaże się co się będzie działo w najblizszych tygodniach. Pozdrawiam. Agata

 2. Osobiście wierzę tylko liczbom
  zmieniają sie co godzinę, wiem, że szybko sie choroba roznosi więc sobie ludzie panikują ..natualne. Nikt nas nie uspokaja, że mamy sprzęty wolne w szpitalach które pomogą nam oddychać, że mamy wolne łóżka na oddziałach.. Dlatego, że ich nie ma https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

  1. That's Liguria! says: Odpowiedz

   Myslę, że w najbliższych tygodniach sytuacja się wyklaruje. Obecnie jest ona tak dynamiczna, że ciężko moim zdaniem wyrobić sobie o niej konkretne zdanie. Pozdrawiam. Agata

 3. Liguria jest jeszcze w planach więc póki co aż takiego strachu przed koronawirusem nie ma. Najpierw zbieram wiedzę ( wszelaką ) o tym regionie Italii więc myślę, że to dobre miejsce tu znalazłem (?).
  W tym roku śledzę co dzieje się w Puglii bo tam się wybieram na początku maja.

  1. That's Liguria! says: Odpowiedz

   Witam Panie Marku 🙂 Tak, wierzę, że mój blog jest dobrym miejscem, gdzie szukać informacji o Ligurii 🙂 Co do strachu przed koronawirusem … zdecydowanie sugeruję wstrzymanie się przed podejmowaniem pochopnych decyzji. Sytuacja jest świeża i bardzo dynamiczna … szczerze proponuję poczekać i zobaczyć jak się ona rozwinie. Pozdrawiam. Agata

 4. Dzień dobry, dziękuję za ten głos rozsądku. Wybieram się latem do Lerici, nie dopuszczam myśli bym musiał rezygnować z tego wyjazdu. Zakładam, że wówczas temat będzie dawno przebrzmiały. Zresztą mam ten komfort, że do początku lipca mogę zmieniać plany bezkosztowo 🙂 Dziękuję również za tego bloga, przed wyjazdem na pewno zajrzę na niego wielokrotnie.

  1. That's Liguria! says: Odpowiedz

   Dzień dobry! Bardzo się cieszę, że blog się podoba i mam nadzieję, że będzie przydatny 🙂 Co do wyjazdu latem – zgadzam się w 100% … oczywiście nie mam kryształowej kuli i wszystko jest możliwe, ale myślę, że do wakacji temat będzie zamknięty 😉 Pozdrawiam i mam nadzieję, że te wakacje spędzi Pan w Lerici, które bez wątpienia będzie się podobać! Agata.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.