Kwarantanna? To też włoski wynalazek!

W ostatnich dniach się zastanawiałam, że prawie 4 miliardy (!!!) osób na całym świecie zostały zmuszone do auto izolacji i przejścia przymusowej kwarantanny. My tutaj w Ligurii siedziemy zamknięci w domach od 26 dni … co więcej, nadal nie wiadomo ile jeszcze będziemy musieli w nich pozostać. Podczas tego przymusowego pobytu w domu zdałam sobie sprawę, że ta przechodzona obecnie kwarantanna została wymyślona właśnie we Włoszech … wprawdzie nie w Ligurii, ale za to Republika Genueńska była pierwszym miejscem, które po jej wymyśleniu, ją zaadoptowało.

Nazwa

Słowo kwarantanna pochodzi od quarantena, które oznacza „czterdzieści dni”. Zaczęto go używać na przełomie XIV w. i XV w.  w Wenecji i oznaczało ono okres, podczas którego statki i pasażerowie przybywający do miasta, musieli przebywać w izolacji zanim mogli zejść na stały ląd.

Historia

Po raz pierwszy wspomniano o potrzebie izolacji chorych już w samej Bibli. Potem, w Damaszku powstał pierwszy szpital, w którym izolowano pacjentów, którzy chorowali na trąd. Jednak kwarantanna, jaką znamy w dzisiejszych czasach, została wprowadzona przez Wenecjan, podczas epidemii dżumy. Warto wiedzieć, że w XIV w. dżuma spowodowała śmierć ok. 30% całej ludności Europy oraz znacznej części Azji. Stąd też senat Wenecji wprowadził obostrzenie, polegające na izolacji przez 40 dni, na jednej z pobliskich wysp (pierwotnie była to nieodległa od Wenecji wyspa Lazzaretto Vecchio), wszyskich podróżników przybywających do miasta. Okres ten miał na celu dać czas na pojawienie się ewentualnych symptomów dżumy. Interesujące jest to, że dopiero w dzisiejszych czasach wiemy, że długość okresu kwarantanny wprowadzony przez Wenecjan był trafiony. Po licznych badaniach okazało się, że czas rozwoju infekcji od zarażenia do śmierci pacjenta trwał średnio 37 dni.

W tamtym okresie Republika Wenecka i Republika Genueńska były najpotężniejszymi i najbogatszymi republikami morskimi na Morzu Śródziemnym. Obie utrzymywały bardzo intensywne kontakty handlowe z Azją oraz Afryką i miały bardzo rozwinięty ruch portowy. Stąd też, po wprowadzeniu wymogu kwarantanny w Wenecji, Genua była pierwszym miejscem, które również zastosowało ten system w swoim porcie. Po Genui, kwarantanna zaczęła być stosowana we wszystkich portach w Europie.

Obecna kwarantanna

  • Dziś, w czasach COVID-19, wygląda na to, że okres inkubacji wirusa trwa od 5 do 14 dni … dlatego też, wszystkie osoby, które po testach okazały się pozytywne na obecność wirusa, muszą pozostać w całkowitej izolacji przez przynajmniej 14 dni … cóż, zawsze to lepiej niż 40 dni izolacji 😉
  • Każdy kraj decyduje we własnym zakresie jak podejść do pandemii i jaki zakres restrykcji zastosować. Bez wątpienia jest to zupełnie nowa sytuacja i każdy stara się do niej podejść w najlepszy ze znanych sobie sposobów.
  • Obecnie całe Włochy są w auto izolacji. Nie można się przemieszczać (poza uzasadnionymi wypadkami) i należy absolutnie pozostawać w domu, niezależnie czy okazałaś/eś się być pozytywna/y czy negatywna/y na obecność COVID-19.

Mogę jedynie dodać, że mam nadzieję, że ten antyczny, włoski sposób na zwalczanie epidemii zadziała również i tym razem i niedługo uda nam sie wrócić do (w miarę) normalnego życia!

 

p.s. Zdjęcie przedstawia jak spędzam moją kwarantannę 😉 Nie mogąc za bardzo wychodzić z domu, mam tylko taki widok 🙂 Ale zaczęłam się opalać! Przynajmniej jest coś pozytywnego z tej izolacji 😉

 

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.