Lerici, miasteczko które inspirowało Byrona, Wolf i Shelley!

Lerici jest maleńką wioską rybacką znajdującą się we wschodniej Ligurii. Jest mniej turystyczna i mniej słynna niż pobliskie Cinque Terre. Ma piaszczyste, długie plaże i przepiękne, turkusowe morze. W przeszłości było celem wakacji wielu sławnych pisarzy! Poznajmy więc nieco lepiej Lerici!

Jak dojechać do Lerici?

– samochodem – kiedy jedziecie autostradą (A12 albo A15) musicie zjechać w La Spezia. Następnie jedźcie za znakami do centrum. Po jakichś 10 minutach jazdy zobaczycie znaki do Lerici. Na początku widoki z drogi nie będą zbyt czarujące, ale gdy skręcicie w drogę do Lerici i przejedziecie przez długi tunel, który tam prowadzi, znajdziecie się w kompletnie innej okolicy – bardzo malowniczej i bardzo liguryjskiej. Potrzebne wam będzie ok. kolejnych 10 minut żeby dojechać do miasteczka.

– autobusem – możecie również dojechać do Lerici autobusem (linia L i S ). Cała podróż trwa ok. 1h, a bilet kosztuje 1,50€/osobę.

Historia

Miasteczko najprawdopodobniej zostało założone przez Etrusków. Pierwsze wzmianki pochodzą z VII w. p.n.e. Następnie zostało zdobyte przez Rzymian, którzy rozbudowali tu port. W Średniowieczu miasteczko przeszło w ręcę Republiki Genueńskiej. Potem zostało sprzedane miastu Lucca, by następnie być obiektem ciągłych sporów między Republiką Genueńską i Republiką Pizy. W 1479r. miasteczko ponownie stało się częścią Republiki Genueńskiej. Po jej upadku, stało się częścią Republiki Liguryjskiej stworzonej przez Napoleona, a po jego upadku, Królestwa Sardynii i potem Zjednoczonych Włoch.

Rzeczy do zobaczenia i zrobienia

Castello di Lerci

Zamek w Lerici został wybudowany na skale w pozycji dominującej nad miasteczkiem. Wzniesiony w 1152r. i na przestrzeni wieków został wielokrotnie przebudowany. Ze względu na swoją strategiczną pozycję Republika Genueńska i Republika Pizy bardzo często o niego konkurowały. W 1555r. uzyskał swój aktualny kształt.

Obecnie zamek gości Muzeum Paleontologiczne, które zostało otwarte po odkryciu w 1987r. w okolicach Lerici skamielini prehistorycznych zwierząt. Jeśli jesteście zafascynowani światem skamielin i dinozaurów, jest to miejsce, które absolutnie należy zobaczyć. Co więcej, z zamku rozpościera się piękny widok na wybrzeże Ligurii oraz na archipelag wysp toskańskich!

Adress: Piazza San Giorgio
Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 10.00-12.00 i 15.00-18.00; poniedziałek zamknięte
Wejście: dorośli 6€; dzieci 4€

Oratorio di San Rocco

Znajduje się koło głównego placu w Lerici. Zostało prawdopodobnie wybudowane w XIII w. i zadedykowane San Rocco podczas epidemi dżumy, która miała miejsce w Lerici w XVI w. W środku możecie zobaczyć obrazy i rzeźby lokalnych, liguryjskich artystów.

Plaża

Uważam, że plaża w Lerici to jedna z najpiękniejszych plaż w całej Ligurii. Piaszczysta, szeroka, jak nad Bałtykiem! Z turkusową wodą i bardzo delikatnym spadkiem, woda jest po kolana nawet kilkanaście metrów od brzegu. Możecie wynająć leżak na jednej z prywatnych plaż, albo zwyczajnie rozłożyć koc na publicznej, darmowej.

Castello di San Terenzo

Z głównego placu w Lerici możecie się przespacerować  nadmorską promenadą do pobliskiego San Terenzo. To maleńka wioska rybacka, z charakterystycznymi, kolorowymi domkami i średniowiecznym zamkiem górującym nad zatoką. Zamek został wybudowany przez samych mieszkańców San Terenzo w  XV w. Obecnie organizowane są w nim wystawy lokalnych artystów.

Tellaro

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia w okolicach Lerici jest miasteczko Tellaro. Opisałam je już wcześniej na blogu tutaj. Bardzo łatwo jest się tam dostać autobusem z Lerici jadąc linią Tellaro Capolinea (bilet 1,50€/60 min). Jeśli jesteście w Lerici, absolutnie powinniście je odwiedzić.

Promy do Cinque Terre i Portovenere

Cinque Terre to liguryjskie gwiazdy lokalnej turystyki. Większość turystów odwiedza je ruszając z La Spezia albo Levanto … z tłumami innych turystów. Z kolei ruszając z Lerici możecie być pewni, że ominiecie nieludzkie tłumy, które ruszają z w/w miejscowości. Więcej informacji o promach  tutaj.

Lord Byron, Percy Bysshe Shelley, D.H.Lewrence, Virginia Woolf …

  • W przeszłości okolica Lerici i San Terenzo była bardzo popularna wśród wielu, bardzo sławnych pisarzy. Np. Percy Bysshe Shelley i Mary Shelley mieszkali w San Terenzo przez kilka miesięcy. Co więcej, właśnie Percy Bysshe Shelley utonął u wybrzeży San Terenzo … 🙁
  • Również Lord George Byron przebywał w San Terenzo. Był gościem małżonków  Shelleys w 1822.
  • Nawet D.H. Lawrence był tutaj. Po swoim pobycie napisał: „Ten cudowny poranek, z dużym, spokojnym masywem niebieskiego morza i odległymi żaglami z głęboką jasnością pereł i San Terenzo, mieniącym się różem na plaży … jest tak piękny, że prawie sprawia ból ”.
  • W maju  1933r. pisarka  Virginia Woolf spędziła wakacje w San Terenzo i mieszkała przez pewien czas w Hotelu Miramare.

To że tak wielu sławnych pisarzy wybrało Lerici i San Terenzo jako miejsce gdzie wypocząć nie jest przypadkowe. Oni wszyscy nie mogli się mylić 🙂 Stąd też uważam, że z wielką przyjemnością odkryjecie dlaczego wszyscy oni zakochali się w tych miasteczkach. Udanego zwiedzania!

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.