Levanto, szósta Cinque Terre!

Spokojnie 🙂 Cinque Terre, tych oficjalnych, jest nadal tylko pięć 😉 Ale Levanto można by spokojnie do nich dodać … tworząc „Sei Terre” (Sześć Ziem) 😉 Jest to ostatnia, od zachodu, miejscowość przed Monterosso. Poza tym, stylem, wielkością i zabudowaniami bardzo przypomina sławne wioski. Również tutejsze wybrzeże jest włączone do Area Protetta delle Cinque Terre (część morza Liguryjskiego włączona do Parku Narodowego). Jednym słowem Levanto to „Kopciuszek”, który znajduje jest blisko pięciu sławnych „sióstr” Cinque Terre. A zdecydowanie warto się tu zatrzymać.

Jak dojechać do Levanto?

  • samochodem

–  autostrada A12 – zjazd Carrodano/Levanto. Potem za znakami na Levanto. Miasteczko znajduje się daleko od zjazdu z autostrady … należy liczyć jakieś 20/30 min jazdy od bramek autostradowych. Więcej info tutaj.

–  SP 32, SP 43 – są to lokalne drogi prowadzące do Levanto. Od zachodu droga jest dość przyzwoita … jest sporo zakrętów, droga jest dość wąska, ale widoki są szałowe. Największym minusem są  jednokierunkowe tunele w Moneglia i Deiva Marina. Zamontowano tam światła i zielone trwa od 15 do 10 minut, więc czeka się w kolejce przed tunelami. Z kolei ze wschodu zaczynają się Cinque Terre … jako pierwsza Monterosso. Droga prowadzi górą, często wśród lasów. Jest bardzo kręta i niestety często poprzerywana, więc jest sporo objazdów. Lepiej autostradą.

  • pociągiem – Levanto ma dość ważny dworzec, na którym zatrzymuje się sporo pociągów. Jest on również stacją początkową Cinque Terre Express, czyli pociągu, którym jedzie się, aby zwiedzić Cinque Terre. Dworzec w Levanto jest dość oddalony od centrum … trzeba przemaszerować jakieś 15 minut. Więcej info tutaj.
  • promem – ze względu na bliskość Cinque Terre, tutejszy port jest obsługiwany przez liczne firmy transportowe. Więcej info tutaj i   tutaj.

 

Historia

Pierwsze siedlisko istniało w tym miejscu już w czasach panowania Rzymian. Wtedy nazywało się Ceula. Następnie, po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego, przeszło w ręce Cesarstwa Bizantyjskiego, a potem Republiki Genueńskiej. W XVIII w. dominacja francuska, by ostatecznie w 1861 r. razem z całą Ligurią zostać włączone do Zjednoczonych Włoch.

Rzeczy do zobaczenia i zrobienia

Główna ulica Levanto to via Roma. Łączy ona dworzec kolejowy ze starym miastem oraz plażą. Idąc nią w kierunku morza, całe stare miasto znajduje się po lewej stronie. Wystarczy skręcić w którąkolwiek z ulic i po paru chwilach znajduje się w samym centrum. Stąd wystarczy iść prosto aż zobaczy się biało czarną fasadę kościoła. Znajduje się on na niewielkim wzniesieniu, więc widać go z każdego punktu w mieście. Kościół to Chiesa di Sant’Andrea.

Chiesa di Sant’Andrea (Kościół św. Andrzeja)

Nie wiadomo kiedy dokładnie został wybudowany. Pewnym jest, że wiele razy o nim wspomniano w dokumentach pochodzących z XIII w. Kościół wybudowany został w stylu romańskim z charakterystyczną dla Ligurii biało czarną fasadą (wykonaną z marmuru i łupka). W środku jest dość surowy z licznymi obrazami z XVI w. autorstwa lokalnych artystów.

Po prawej stronie od fasady kościoła, wzdłuż doskonale zachowanych murów obronnych, wąska ścieżka Salita al Castello prowadzi do lokalnego zamku.

Castello (Zamek)

Wybudowany w XIII w. służył obronie miasta przed atakami z morza. Następnie w XVII w. stał się więzieniem. Po okresie napoleońskim stracił na znaczeniu i popadł w ruinę. Odrestaurowany na początku XX w. został zakupiony przez prywatne osoby. Obecnie jest nadal w rękach prywatnych i nie jest możliwe jego zwiedzanie.

Szlak do Cinque Terre

To dla zainteresowanych pieszymi wycieczkami. Przed zamkiem zaczyna się szlak prowadzący na Punta Mesco (najdalej wysunięty na południe punkt półwyspu Mesco) oraz do Monterosso (Cinque Terre).

Wracając do Levanto. Można zejść na dół, do miasta, wzdłuż murów obronnych. Po drodze można zobaczyć resztki baszt oraz zwodzonego mostu. Następnie, ciągle wzdłuż murów można podejść pod kolejne wzgórze. Tam znajdzie się bardzo dobrze zachowaną bramę miasta oraz wieżę zegarową. Przechodząc przez tę bramę znajdziecie się wśród ogódków działkowych 😉 ale jest wytyczona ścieżka, którą dochodzi się do pobliskiego kościoła.

Chiesa della Madonna della Costa (Kościół Matki Boskiej z Wybrzeża)

Nie ma pewności kiedy dokładnie został wybudowany ten budynek. Pierwsze, pewne dokumenty pochodzą z XIII w. Na fasadzie marmurowa płaskorzeźba, a w środku sufit z XVIII wiecznymi freskami. Obecnie kościół jest skonsakrowany i zamknięty dla zwiedzających. Przyjemnie jest jednak pospacerować po przykościelnym ogrodzie, z którego rozciąga się piękna panorama na Levanto.

Punkt panoramiczny

Od kościoła można zejść po schodach w kierunku starego miasta. Z niego można przejść przez główną ulicę via Roma i podejść albo podjechać samochodem ulicą via Trento e Trieste, która prowadzi na okoliczne wzgórza i która łączy Levanto z pobliską Bonassolą. Na jedym z pierwszych zakarętów tej drogi jest doskonały punkt panormiczny, z które widać całe Levanto.

 

Z kolei, kto nie ma samochodu albo nie ma ochoty wspinać się po wzgórzach, powinien skorzystać ze zdecydowanie największej atrakcji tego miasteczka. Z drogi rowerowej łączącej Levanto-Bonassola-Framura.

Droga rowerowa

Jest to droga rowerowa oraz część przeznaczona dla pieszych wytyczone w tunelach, którymi kiedyś była poprowadzona linia kolejowa.

Długość: 5,6 km

Trudność: mała

Podłoże: asfalt

Wzdłuż trasy jest wiele plaż publicznych, więc w sezonie można wyskoczyć nad morze. W tygodniu na trasie nie ma wielkiego ruchu, jednak w sezonie trasa jest regularnie uczęszczana. Szczególnie wygodne jest połączenie z Bonassolą, do której dociera się po zaledwie 5 minutach rowerem i 15 minutach piechotą (samochodem, jadąc normalną drogą należy liczyć dobre pół godziny !!!). W Levanto przed wjazdem na trase jest duży parking, na którym można zostawić samochód oraz wyporzyczalnia rowerów (więcej info tutaj).

Surfing w Levanto

Główna plaża miasteczka jest długa, szeroka i żwirowa. Jednak to co przyciąga na plaże Levanto to … fale. Ze względu na budowę dna oraz całej zatoki Levanto, są tu doskonałe waruki do uprawiania surfingu. Levanto jest bezdyskusyjną stolicą tego sportu w Ligurii i nazywane jest przez surfistów „big wave spot”. Przy odpowiednich warunkach pogodowych tworzą się tu nawet 3 metrowe fale! Wtedy miasteczko jest dosłownie opanowane przez sufistów 😉

Bliskość do Cinque Terre, piękne plaże, drogi rowerowe, pyszne jedzenie i zdecydowanie mniej turystów niż w sąsiednich, słynnych wioskach … czego chcieć więcej? 😉 Nic tylko tu przyjechać 🙂

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.