Liguria pociągiem czy samochodem?

To jedno z częściej zadawanych mi pytań. Tak naprawdę odpowiedź nie jest wcale taka oczywista … ponieważ zależy od tego, co chcecie robić w Ligurii. Tutaj poniżej podrzucam wam kilka moich sugestii dotyczących tych dwóch sposobów poruszania się po regionie:

POCIĄGIEM

 1. Chcecie jechać nad morze – szczególnie, jeżeli zamierzacie zobaczyć najpiękniejsze plaże w Ligurii, pływać w morzu i opalać się. Powód, dla którgo jest lepiej poruszać się wtedy pociągiem jest bardzo prosty: MIEJSCA PARKINGOWE. Nie ma ich nigdy wystarczająco dużo, spędza się zawsze masę czasu, żeby jakieś miejsce znaleźć i na koniec, zawsze kosztują one fortunę. Podróżując pociągiem, odpada wam cała ta problematyka. Kolejnym powodem jest intensywny ruch samochodowy właśnie w okolicach znanych kurortów. Powoduje to, że regularnie spędza się nawet godziny w korkach, zanim dotrze się na wymarzoną plażę.
 2. Zwiedzanie Cinque TerreZDECYDOWANIE pociągiem (albo promem)! Nawet jeśli w szczycie sezonu są one zawsze zatłoczone, są one mimo wszystko wygodniejsze niż zwiedzanie Cinque Terre samochodem. Powinniście wiedzieć, że droga łącząca 5 wiosek jest bardzo kręta, wąska i prowadzi przez lasy (nie ma widoków) oraz zbocza i szczyty gór. Oznacza to, że nawet jeśli wioski są położone bardzo blisko siebie (najbardziej oddalone są dwie, które dzielą tylko 3 km), to jadąc samochodem będziecie potrzebowali ok. 45 minut, żeby dostać się z jednej do drugiej z nich. I potem pozostaje problem parkingu. Każda z wiosek, poza centrum ma kilka parkingów, ale w sezonie są regularnie pozajmowane i kosztują majątek.
 3. Zwiedzanie Genui – miasto ma 26 stacji kolejowych, które znajdują sie blisko wszystkich, najważniejszych atrakcji turystycznych w mieście. Jeśli jednak zdecydujecie się na wjazd samochodem do miasta, przygotujcie się na włoski, chaotyczny ruch uliczny i na pozajmowane parkingi, które kosztują sporo pieniędzy (w centrum Genui nie ma darmowych parkingów). Jednym słowem przygotujcie się, że spędzicie sporo czasu szukając miejsca do zaparkowania i postoicie w korkach. Z kolei przyjeżdżając pociągiem zupełnie wam odpadają te kwestie 🙂
 4. Zwiedzanie Portofino i San Fruttuoso – Zacznę od tego, że ani w Portofino ani tym bardziej w San Fruttuoso, nie ma stacji kolejowej. Najbliższa znajduje się w Santa Margherita Ligure. Mimo to, pociąg pozostaje najwygodniejszym sposobem dotarcia do tych uroczych zakątków. Po pierwsze, ponieważ w Portofino jest tylko jeden parking, w szczycie sezonu regularnie pełny, który kosztuje 5,50€/h. Po drugie, jedynym sposobem dotarcia drogą lądową do San Fruttuoso, jest górski  szlak …więc samochód na nic się wam tam nie przyda 😉
 5. Zwiedzanie Ligurii w szczycie sezonu, czyli od czerwca do września – w zasadzie z tych samych powodów, o których wspomniałam wyżej: korki w okolicach kurortów, tracenie za każdym razem czasu na znalezienie parkingu, wydawanie majątku na zaparkowanie … podróżując pociągiem nie ma się tych wszystkich zmartwień.
 6. Macie ograniczony budżet – bilet na pociąg kosztuje dużo mniej niż opłata za autostradę+benzyna+opłata za parking razem wzięte.
 7. Chcecie szybko przemieścić się między nadmorskimi miejscowościami – w tej sytuacji pociąg jest najszybszym środkiem transportu. Zdecydowanie, jeśli chcecie przemieszczać się między wioskami w Cinque Terre, ale również jeśli planujecie zwiedzić inne, piękne, nadmorskie miejsca jak:  Levanto, Sestri Levante, Chiavari, Santa Margherita Ligure, Portofino, Camogli, Cogoleto, Arenzano, Savona, Noli, Finale Ligure, Albenga, Cervo, Laigueglia, Sanremo.

SAMOCHODEM

 1. Chcecie zwiedzić Ligurię w głębi lądu – w tej sytuacji samochód jest niezbędny. Małe, górskie miasteczka są połączone z resztą świata wąskimi, lokalnymi drogami i docierają tam tylko lokalne autobusy, które nie są ani szybkie ani częste. Jednym słowem, oddalając się od wybrzeża, bez samochodu będzie wam ciężko.
 2. Chcecie zobaczyć miejsca poza utartymi szlakami – bo np. już widzieliście wszystkie znane, liguryjskie miejsca i teraz szukacie nowych, autentycznych odkryć, z dala od tłumów turystów. Przyznaję, że nie jest to trudne:) Wystarczy oddalić sie od wybrzeża i znajdziecie się w zupełnie innej rzeczywistości. W takiej sytuacji, bez samochodu się nie obejdzie.
 3. Zwiedzanie poza sezonem – to jest od października do maja, co więcej, nawet jeśli zamierzacie spędzić czas nad morzem (!). W takiej sytuacji samochód okaże się najwygodniejszym sposobem przemieszczania się. Nie będziecie mieć problemów ze znalezieniem parkingu, co więcej sporo z nich będzie za darmo (!). Ruch na drogach jest dużo mniejszy, nie ma korków (no może poza okresami świątecznymi) i oczywiście jesteście niezależni od rozkładów jazdy itp.
 4. Trekking – chodzenie po górach w Ligurii jest prawie niemożliwe, jeśli nie macie samochodu. Samochodem podjeżdżacie pod sam początek szlaku, schodzicie z niego kiedy wam najwygodniej i generalnie jesteście spokojniejsi, że żaden autobus czy pociąg wam nie ucieknie. Wyjątkiem, gdzie wejście na szlak i przemieszczanie się pociągiem jest wygodniejsze, są Cinque Terre, gdzie wejście na szlak z każdej stacji kolejowej jest bardzo wygodne.
 5. Zamierzacie zobaczyć wykopaliska archeologiczne – znajdują się one często dość daleko od stacji kolejowych i najwygodniej jest się do nich dostać samochodem 😉
 6. Wolicie zwiedzanie bez sztywnych programów i pośpiechu – w tej sytuacji samochód jest nieodzowny 😉
 7. Wycieczki gastronomiczne – zbór oliwek czy winobranie – gaje oliwne i większość winnic znajdują się zdala od centrów miast i miasteczek, z reguły na wsi. Oznacza to, że aby się tam dostać, koniecznie musicie mieć własny środek transportu.

 

Mam nadzieję, że ta lista pomoże wam dokonać dobrych wyborów 😉

 

 • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.