Liguria z dziećmi!

Liguria, jest bardzo często wybierana jako cel rodzinnych wakacji. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Są tu świetnie przygotowane plaże, parki czy innego rodzaju rozrywki dla najmłodszych. Postanowiłam przygotować mały przewodnik, o tym  czego można się spodziewać podczas liguryjskich wakacji z dziećmi 🙂

Wózek czy nosidełko?

To zależy … Liguria jest górzysta. W wielu nadmorskich i górskich miasteczkach czy w samej Genui, jest więcej podejść, schodów i wind niż płaskich powierzchni do spacerów z wózkiem. Myślę, że idealnie byłoby mieć ze sobą oba sprzęty, wtedy nic was nie zaskoczy 😉 Na pewno odradzam wam pakowanie się z wózkiem do takich miejsc jak: Cinque Terre, Portovenere, Tellaro, Sanremo, Cervo, Bussana Vecchia czy Apricale.

Restauracje

W Ligurii nie ma restauracji, które zakazywałaby wejścia z dziećmi. Co więcej, restauracje w większości mają również dziecięce krzesełka, a niektóre nawet całe zestawy do zabawy typu kretki, zabawki itp.

Przewijaki

Restauracyjne łazienki czy toalety publiczne nie są niestety przygotowane na przyjęcie małych turystów. Brakuje miejsc, gdzie możnaby przewinąć malucha. Poza kilkoma, chlubnymi wyjątkami, w Ligurii powinniście przygotować się jednak na ekstremalne przewijanie waszych pociech.

Plaże

W Ligurii należy być dość ostrożnym, bo jest tu sporo skalistych plaż, które nie nadają się do odpoczynku z dziećmi. Do tego, wiele z nich ma bardzo głęboką wodę praktycznie od samego brzegu … nie wspomnę już o śliskich kamieniach, na których łatwo się pośliznąć i przewrócić … Stąd też, poniżej proponuję wam plaże, które moim zdaniem, najbardziej nadają się do odpoczynku z dziećmi:

Plaże w Ponente Ligure (czyli na zachód od Genui)

Alassio – piaszczyste, długie i szerokie plaże. Woda nie sięga wyżej niż do kolan na kilka metrów od brzegu. Ponadto, w Alassio organizowane są konkursy na najpiękniejsze zamki z piasku 😉

Diano Marina3 kilometrowa, szerka piaszczysta plaża. Jest to jeden z najważniejszych kurortów w zachodniej Ligurii. Również tutaj woda pozostaje płytka na kilka metrów od brzegu. Wzdłuż wybrzeża znajdują się liczne place zabaw.

Finale Ligure – to najdłuża piaszczysta plaża w Ligurii (ponad 4 kilometry). W tutejszym Bagni Ondina poza placami zabaw, znajduje się basen ze zjeżdżalnią. Ponadto organizowane są tu kursy pływania dla najmłodszych.

Andora – plaża piaszczysta, nie ma gwałtownego spadku głębokości. Z lokalnego portu wyruszają rejsy whale watching, tj. na obserwację ssaków morskich takich jak wieloryby i delfiny.

Poza tym, warte wspomnienia w tej części Ligurii są również : Loano, Pietra Ligure, Albissola Marina, Noli, Celle Ligure, Varrazze.

Levante Ligure (czyli na wschód od Genui)

Lavagna-to najdłuża plaża we wschodniej Ligurii. Plaża jest tu żwirowo – kamienista, a woda niezbyt głęboka nawet kilka metrów od brzegu. Bardzo wygodna jest tu również nadmorska promenada wzdłuż wyrzeża, która łączy Lavagnę z miasteczkiem Cavi. Idealne miejsce na spacery z wózkiem.

Sestri Levante – jest tu kilka żwirowych plaż, ale większość z nich jest jednak piaszczysta. Woda jest płytka nawet kilka metrów od brzegu. Z Sestri Levante ruszają również promy, które zabierają w rejsy do Cinque Terre czy Portofino.

Moneglia– plaże piaszczyste, szerokie. Miasteczko bardzo spokojne, oddzielone od reszty świata dwoma tunelami 😉 Wszystkie znajdujące się tam prywatne plaże są przygotowane na najmłodszych wczasowiczów.

Lerici – długa, piaszczysta plaża. Morze pozostaje bardzo płytkie przez wiele metrów od brzegu. Wzdłuż wybrzeża malownicza promenada łączy miasteczko Lerici z San Terenzo. W Lerici, atrakcją dla najmłodszych jest też lokalny zamek, który można zwiedzić.

Poza tym warte wspomniania są również: Recco, Camogli, Chiavari, Deiva Marina i Levanto.

Wszystkie wyżej wymienione miejscowości otrzymały Bandiera Blue, tzn. błękitną flagę. Oznacza to, że plaże i morze w tych miejscowościach są czyste i nadają się do kąpieli.

Poza Bandiera Blue, istnieje również Bandiera Verde (zielona flaga). Nadmorskie kurorty, które otrzymały tę flagę są polecane przez pediatrów, jako miejsca najbardziej nadające się na wypoczynek z dziećmi. W Ligurii Bandiera Verde posiadają : Finale Ligure, Noli, Lerici i Lavagna.

Szlaki górskie

W Ligurii jest mnóstwo szlaków, o wszystkich poziomach trudności! Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Mam jedną uwagę: od czerwca do sierpnia, w Ligurii, bywa naprawdę BARDZO gorąco …W tym okresie raczej odradzam wchodzenie na szlaki z dziećmi. Zdecydowanie najlepszy okres na chodzenie po szlakach to kwiecień, maj, wrzesień i październik. Poniżej wymieniam miejsca, gdzie znajdują się szlaki, które moim zdaniem, mogą przejść samodzielnie nawet 10 letnie dzieci.

 

Parco Naturale del Beigua – jest to największy obszar chroniony w Ligurii. Jego niepowtarzalne piękno sprawiło, że został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są tu góry, wodospady, średniowieczny zamek w Campo Ligure oraz (nawet) pietroglify (!!!).  Bez wątpienia to doskonała okazja, żeby trochę oderwać się od nudnego leżenia plackiem na plaży 😉 Więcej o parku tutaj.

Parco Naturale di Portofino – jego obszar obejmuje cały półwysep Portofino. Oznacza to, że obejmuje on również górę Monte Portofino. Szlaków jest tu wiele, o różnym stopniu trudności. Większość z nich nie jest zbyt wymagająca. Warto jednak pamiętać, że ze względu na obecność Monte Portofino, prawie każdy szlak rozpoczyna się stromym podejściem (Monte Portofino ma ponad 600 m.n.p.m.). Jednak po pokonaniu podejścia, z reguły idzie się po płaskim. Więcej informacji o parku tutaj.

Parco Naturale Regionale dell’Aveto – jest to obszar obejmujący góry, liczne jeziora i zabytki z okresu średniowiecza. Szlaki nie są tu zbyt wymagające, ale najwyższe szczyty przekraczają 1800 m.n.p.m. Niesamowite wrażenie robi tu górskie jezioro Giacopiane, wokół którego żyją dzikie konie (!!!). Dodatkowym plusem jest to, że nawet latem, temperatury w tej części Ligurii są niższe nawet o 10ºC od temperatur odczuwalnych nad samym morzem. Więcej o parku tutaj.

Parco Nazionale Cinque Terre – to bez wątpienia „gwiazda” Ligurii. Znajduje się tu dość gęsta siatka szlaków o różnym stopniu trudności. Najłatwiejszy i zdecydowanie najbardziej popularny, to Sentiero Azzurro. Jest to szlak, który łączy wszystkie pięć, sławnych wiosek. Obecnie otwarta jest tylko część od Monterosso do Corniglia. Wejście na szlak kosztuje 7,50€/os (posiadacze CT Card, gratis). Pozostałe szlaki, są trudniejsze, wymagają dłuższych podejść, ale za to są za darmo. Najważniejszą charakterystyką, na wszystkich tych szlakach, są ich strome podejścia i strome zejście. Również tu, po dojściu na górę (podejście w Sentiero Azzurro trwa ok. 25/40 minut), idzie się po płaskim. Ważna uwaga, w sezonie letnim, szlaki w Cinque Terre bywają bardzo zatłoczone … szczególnie Sentiero Azzurro często jest wręcz zakorkowany (!!!) …. Więcej informacji o szlakach w Cinque Terre tutaj.

Inne atrakcje

Festival Andersen – jest to festiwal teatrów ulicznych organizowany co roku, na początku czerwca w Sestri Levante. Przez pięć dni trwania festiwalu, wąskie uliczki miasteczka stają się scenami teatrów. Jest to niesamowite doświadczenie szczególnie dla dzieci. To właśnie do nich skierowane jest najwięcej spektakli. Wstęp na wszystkie spektakle jest gratis. Więcej o festiwalu tutaj.

Oceanarium w Genui – to największe oceanarium we Włoszech i trzecie co do wielkości oceanarium w Europie. Baseny, które robią tu największe wrażenie to baseny z delfinami, z rekinami i z pingwinami. Wejście kosztuje 23€/os. Więcej o oceanarium tutaj i tutaj.

Galeon Polańskiego – to żaglowiec zacumowany obok oceanarium w Genui. Został on skonstruowany i użyty przez Romana Polańskiego podczas kręcenia filmu „Piraci„. Od czasu promocji filmu na Festiwalu w Cannes, statek przypłynął do Portu w Genui i od tego czasu jest on tu udostępniony zwiedzającym. Wstęp na pokład kosztuje 6€/4€ ulgowy. Więcej o galeonie tutaj.

 

Udanych wyborów! 😉

 

 

Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.