Liguryjskie plaże po pandemii, instrukcja obsługi!

Zaczął się sezon na plażowanie. Po zdecydowanie skomplikowanej wiośnie z koronawirusem, jest to bardzo dobra wiadomość. Ale jak to teraz wygląda w praktyce?

Sytuacja po COVID19

Sytuacja związana z koronawirusem jest obecnie opanowana. Nie tylko w Ligurii, ale generalnie w całych Włoszech. W najważniejszym szpitalu w Genui, został zamknięty oddział COVID i ostatnia osoba pozytywna na obecność wirusa, która znajdowała się na oddziale intensywnej terapii, została z niej wypisana. Generalnie życie wróciło do względnej normy. W zasadzie wszystko zostało otwarte, oczywiście zachowując zasady higieny i distanziamento sociale czyli bezpiecznej odległości między osobami w miejscach publicznych.

I teraz, każdy region Włoch, ba! każda gmina we Włoszech, postanowiła zastosować reguły ochrony przed wirusem, jakie uważa za najlepsze. Stąd też, niektóre gminy nadal wymagają noszenia maseczek na otwartym powietrzu, inne nie (ale wszędzie należy mieć maseczkę, w miejscach zamkniętych). Jednak turystę przyjeżdżającego do Włoch często interesują przede wszystkim plaże … oto jak się ma z nimi cała sytuacja:

Plaże prywatne

Tutaj w zasadzie nic się nie zmieniło i kto z Was z nich korzysta, nie musi się przejmować nowościami. To, co zostało wprowadzone/zmienione, to zwiększenie odległości między leżakami. W zasadzie to bardzo dobra wiadomość, bo tym sposobem nie jest się ściśniętym z innymi plażowiczami jak sardynki. Za to nie ma ani plastikowych parawanów, ani szklanych kopuł … jednym słowem, komfortowa sytuacja 🙂

Plaże publiczne we Włoszech

Tu z kolei władze niektórych, włoskich gmin puściły wodze fantazji. Ponieważ głównym problemem na plażach publicznych jest zagwarantowanie bezpiecznej odległości między plażowiczami, a we Włoszech często o to trudno. Stąd też, niektóre gminy postanowiły wprowadzić dodatkowe obostrzenia, które mają zagwarantować bezpieczne plażowanie również osobom korzystającym z plaż publicznych. I tak oto, są gminy, które wprowadziły obowiązkową rejestrację on-line na specjalnie do tego przygotowanych portalach, inne obowiązkowe, wcześniejsze, mailowe potwierdzenie obecności, które musi być zatwierdzone przez mail zwrotny, jeszcze inne wprowadziły maksymalną liczbę osób, które mogą przebywać na plażach publicznych, regulowaną przez specjalnie wyznaczone do tego na miejscu osoby…

Jednak prawda jest taka, że już po pierwszych tygodniach tych nowych reguł, coraz więcej gmin/regionów od nich odstępuje, sprowadzając reguły bezpieczeństwa, do ogólnych zaleceń skierowanych do plażowiczów, tzn. aby zachowywali przynajmniej 1 m odległości między kocami.

Plaże publiczne w Ligurii

Generalnie mamy totalny chaos … każda gmina stosuje swój system dostępu na plaże publiczne i co więcej, każda z nich daje sobie możliwość ich zmienienia. Na szczęście, spora część liguryjskich gmin wprowadziła tylko minimalne ograniczenia, tzn. przed wejściem na plaże są ustawione duże plansze przypominające o obowiązku zachowania bezpiecznej odległości. I to koniec. Takie wymogi, NA CHWILĘ OBECNĄ, istnieją w następujących gminach: Albenga, Bogliasco, Bonassola, Bordighera, Celle Ligure, Cervo, Chiavari, Lavagna, Levanto, Moneglia, Pietra Ligure, Santa Margherita Ligure, San Lorenzo al Mare, Sanremo, Rapallo, Riva Ligure, Ventimiglia.

Innymi słowy, te gminy wierzą w zdrowy rozsądek plażowiczów … Ja w jednej z nich mieszkam i muszę Wam przyznać, że to bezcenne – nie musieć za każdym razem się gdzieś meldować i czekać na potwierdzenia, itp. I do tej pory, plażowicze wykazują się zdrowym rozsądkiem … zobaczymy jak będzie w lipcu i w sierpniu.

Jednak, NA CHWILĘ OBECNĄ, inne gminy wprowadziły obowiązek rezerwacji on line lub są pilnowane przez osoby, które gwarantują nie przekroczenie max. liczby osób na plaży – jednym słowem, jak na plaży pojawi się ustalona ilość plażowiczów, te osoby nie dadzą Wam wejść na plażę. Takie systemy wprowadzono w: Albissola, Alassio, Arenzano, Arma di Taggia, Bergeggi, Camogli, Cinque Terre, Diano Marina, Genova, Imperia, Lerici, Noli, Recco, Sestri Levante, Sori, Spotorno, Varigotti, Varazze.

Oczywiście, ta lista gmin nie jest ostateczna i moim zdaniem jeszcze się zmieni … osobiście uważam, że gminy, które maja restrykcyjne reguły, rozluźnią je. Ale oczywiście, może być odwrotnie stąd  radzę Wam upewnić się przed przyjazdem, jakie zasady wprowadziła gmina, w której Wy będziecie spędzać urlop (zapytajcie w hotelu albo właściciela kwatery), aby nie mieć niespodzianek na plaży 🙂

 Nic to, przetrwaliśmy koronawirusa, damy radę też na plażach po pandemii! 😉

 

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.