Lista 10 najpiękniejszych plaż w Ligurii!

W sezonie wakacyjnym to bardzo gorący temat 🙂 I jedno z najczęstszych pytań jakie jest mi zadawane: gdzie są najładniejsze plaże w Ligurii? Poniżej przedstawiam moją subiektywną listę plaż, których nie należy absolutnie pominąć będąc tu na wakacjach!

10) Boccadasse

Gdzie: Genua, Liguria centralna

Rodzaj plaży: kamienista

Dostępność: publiczna, schodzi się na nią po schodach albo z ulicy

To plaża na wschodnich obrzeżach Genui. Niegdyś była to wioska rybacka. Obecnie jest ona dzielnicą miasta. Wokół plaży liczne restauracje i bary. Jest to jeden z głównych punktów, gdzie skupia się życie towarzyskie miasta. W godzinach popołudniowo/wieczornych jest zawsze sporo ludzi raczących się tu aperitivo.

9) Alassio

Gdzie: Prowincja Savona, zachodnia Liguria

Rodzaj plaży: piaszczysta

Dostępność: publiczna/prywatna. Uliczkami, bezpośrednio ze starego miasta Alassio.

Oto jedna z plaż dla miłośników „bałtyckiego piasku” 🙂 Plaża ciągnie się przez długość całego miasta i jest szeroki wybór wszystkich możliwych udogodnień (sklepy, bary, restauracje). Jest sporo plaż publicznych. Morze nie ma gwałtownego spadku głębokości. Woda do wysokości kolan jest dobrą opcją dla rodzin z dziećmi. Morze ma lazurowy kolor. W oddali widać malowniczą wyspę Gallinara.

8) Monterosso

Gdzie: Prowincja La Spezia, wschodnia Liguria, Cinque Terre

Rodzaj plaży: piaszczysto/żwirowa

Dostępność: plaża publiczna/prywatna. Znajduje się wzdłuż miejskiej promenady. Wystarczy zejść po schodach z promenady.

Jest to pierwsza rzecz, którą widzą turyści, którzy wychodzą ze stacji kolejowej w Monterosso. Znajduje się ona w nowszej części miasteczka, która znajduje się po jego zachodniej stronie. Wzdłuż plaży wytyczona jest nadmorska promenada. Na jej zachodnim krańcu znajduje się charakterystyczna, wielka rzeźba Neptuna. Stąd ta część plaży nazywana jest Spiaggia del Gigante (Plaża Olbrzyma). Woda ma piękny, lazurowy kolor. Spadek głębokości dna nie jest bardzo gwałtowny, ale dość szybki.

7)Lerici – Baia Blu (Błękitna Zatoka)

Gdzie: Prowincja La Spezia, wschodnia Liguria

Rodzaj plaży: piaszczysta

Dostępność: Plaża jest podzielona na część prywatną oraz publiczną. Najpierw należy dojechać do miejscowości San Terenzo. Kto jest autobusem, z przystanku, na pieszo musi przemaszerować jakieś 20 minut za znakami do Baia Blu. Kto jest samochodem, też za znakami jedzie ulicą via San Teresa i kiedy ulica sie kończy parkuje samochód (są też darmowe parkingi). Sprzed parkingu będzie dość strome zejście ścieżką poprowadzoną wśród lasu … i po 5 minutach ukażą się te niesamowite widoki!

Miejsce jest bardzo urocze, w cichej zatoczce. Morze ma piękny, turkusowy kolor. Klienci plaży prywatnej mają również do dyspozycji basen. Warto dodać, że klienci plaży prywatnej mają do dyspozycji również parking bezpośrednio obok plaży … który staje się otwarty dla wszystkich po godzinie 18. Poza tym jest tu bar i restauracja, z której  wszyscy mogą korzystać. Z plaży piękna panorama na wyspy Palmaria i Tino.

6) San Fruttuoso

Gdzie: Prowincja Genua, wschodnia Liguria

Rodzaj plaży: żwirowo/kamienista

Dostępność: plaża publiczna/prywatna. Miejsce znajduje się na krańcu półwyspu Portofino, w Parku Narodowym. Dostępne jest drogą morską (np. promem ) albo na pieszo, szlakiem z Portofino albo z San Rocco.

To romantyczny, cichy zakątek Ligurii. Nad plażą góruje X wieczny klasztor benedyktyński (można go zwiedzić). Na miejscu kilka restauracji i barów. Warto wspomnieć, że szlaki prowadzące do San Fruttuoso są dość wymagające (mają strome podejścia i zejścia). Z kolei promem, bilet (w zależności skąd się rusza) kosztuje od 9€/os w jedną stronę. Woda jest krystalicznie czysta i ma piękny, turkusowy kolor. Spadek głębokości jest gwałtowny … bardzo szybko nie ma się dna pod nogami. To doskonałe miejsce dla tych, którzy mają dość tłumów turystów 🙂

5) Paraggi

Gdzie: Prowincja Genua, wschodnia Liguria

Rodzaj plaży: żwirowa/kamienista

Dostępność: w samej wiosce Paraggi plaża jest głównie prywatna, jest tylko maleńki skrawek plaży publicznej. Na szczęście dookoła jest wiele mini-plażyczek, które są darmowe.

Plaża znajduje się na półwyspie Portofino, na trasie do Portofino. Dodatkowo cała okolica to Park Narodowy, więc plaże i woda są tutaj bardzo czyste. Plaża prywatna w Paraggi ma wszystkie udogodnienia. Są tu restaracja, bary, hotele i Le Carillion jeden z najbardziej ekskluzywnych klubów w Ligurii. Wybierając się tutaj na plażowanie, warto mieć plastikowe buty do pływania, bo często kamienie na dnie są śliskie i łatwo się przewrócić. Kolejna ważna uwaga, wszystkie okoliczne, darmowe plażyczki są skaliste … więc należy się przygotować na twarde opalanie albo zaopatrzyć w karimatę 😉 Ale poza twardością, okolica i widoki są zniewalające!

4) Noli – Spiaggia dei Pescatori (Plaża Rybaków)

Gdzie: Prowincja Savona, zachodnia Liguria

Rodzaj plaży: piaszczysto/żwirowa

Dostępność: plaża znajduje się wzdłuż głównej ulicy miasteczka, przy starym mieście

Jest bardzo szeroka i długa. Jest duży wybór plaż prywatynych i duże połacie plaży publicznej. Najbardziej charakterystyczną cechą są tutaj kutry rybackie „zaparkowane” na plaży. Kto wybierze opalanie na plaży publicznej musi brać pod uwagę, że będzie otoczony łodziami i że w każdej chwili może pojawić się właściciel, który zamierza wyjść w morze … więc trzeba się przesuwać i zrobić miejsce łodzi. Ale poza tą małą niedogodnością wszystko jest tu przepiękne! Woda turkusowa, czysta i niegłęboka. Piasek jak na karaibskiej plaży! Ze względu na bliskość od głównej ulicy i starego miasta, można tu wszystko znaleźć. Od barów, restauracji, po aptekę, supermarket i przystanek autobusowy.

3) Sestri Levante – Baia del Silenzio (Zatoka Ciszy)

Gdzie: Prowincja Genua, wschodnia Liguria

Rodzaj plaży: piaszczysta

Dostępność: znajduje się na półwyspie, przy starym mieście Sestri Levante. Wystarczy skręcić w jedną z uliczek starego miasta i już się jest na plaży

Plaża znajduje się w malowniczej Zatoce Ciszy. Jest otoczona kamienicami wybudowanymi przy samej plaży. Jest sporo barów bezpośrednio na samej plaży, ale bliskość starego miasta powoduje, że wszelkie sprawy można załatwić wychodząc z plaży na przylegające do niej ulice. Praktycznie cała plaża jest publiczna. Jest kilka miejsc, gdzie wynajmują leżaki i parasole słoneczne, ale generalnie królują indywidualne koce. Należy brać pod uwagę, że ze względu na jej łatwą dostępność, w sezonie jest bardzo zatłoczona. Jeżeli nie przyjedzie się wystarczająco wcześnie rano, można mieć kłopoty ze znalezieniem miejsca nawet na koc …. ale miejsce jest urzekająco piękne.

 

2) Bergeggi – Baia delle Sirene (Zatoka Syren)

Gdzie: Prowincja Savona, zachodnia Liguria

Rodzaj plaży: piaszczysto/żwirowa

Dostępność: plaże Bergeggi znajdują się wzdłuż SS1 Aurelia, która poprowadzona jest jakieś 30 m.n.p.m. Czyli aby dotrzeć do plaży należy pokonać wiele schodów. Ale jak już się zejdzie, jest się szczodrze wynagrodzonym widokami 🙂

Jak po raz pierwszy się tu znalazłam kompletnie mnie zatkało 🙂 Tutejsze plaże nie przypominają absolutnie Ligurii … wyglądają bardziej jak plaże sycylijskie albo apulijskie !!! Są otoczone przepięknymi, białymi skałami, ale same plaże są piaszczyste. Woda ma niesamowicie intensywny, turkusowy kolor. Na najsłwniejszej, Baia delle Sirene jest część publiczna i prywatna. Są bary i restauracje w grocie (!), gdzie zresztą dobrze dają do jedzenia. Z plaży jest widok na wysepkę Bergeggi. Kto naprawdę nie może albo nie chce pokonywać wielu schodów, może podejść/podjechać jakieś 500 m na wschód, gdzie znajduje się długa i bardzo szeroka plaża Bergeggi. Tu do dyspozycji ma się kilka barów, plaże prywatne i publiczne. Woda jak w całej okolicy ma wspaniały kolor i jest krystalicznie czysta. Ważna uwaga: lepiej przyjechać tu rankiem, bo poźnym popołudniem słońce chowa się za okolicznymi skałami i plaże pozostają w cieniu.

 

1) Varigotti

Gdzie: Prowincja Savona, zachodnia Liguria

Rodzaj plaży: piaszczysto/żwirowa

Dostępność: zależy, ponieważ jest tu kilka oszałamiająco pięknych plaż, o różnym stopniu trudności dostania się do nich … 

  • Punta Crena –  można się tu dostać szlakiem, który prowadzi przez strome wzniesienie … i ostatnie 100 m schodzi się po pionowej ścianie, zsuwając się po linie (!) … dla mniej wysportowanych pozostaje wynajęcie łodzi albo roweru wodnego …. albo dotarcie tam wpław 🙂
  • Baia dei Saraceni (Zatoka Saracenów) – główna i najsławniejsza plaża Varigotti. Jest nieco oddalona od centrum miasteczka. Szeroka i długa, znajduje się wzdłuż SS1 Aurelia. Wystarczy zaparkować na białym parkingu, albo wysiąść z autobusu 40 i już się jest. Ta najpiękniejsza, z najbardziej turkusową wodą jest publiczna i PŁATNA! (5€/os). Ale uwaga, kawałek dalej, w kierunku zachodnim, praktycznie kontynuacja Baia dei Saraceni jest plaża publicza, kompeltnie gratis … woda jest taka sama, piasek też 😉 Zejście na plażę znajduje się przed tunelem przed miejscowością Varigotti.
  • Ca’ dei Mori – odcinek plaż publicznych i prywatnych przy samym miasteczku. Tu z reguły są tłumy (przede wszystkim ze względu na bliskość do barów, restauracji itp) i ze względu na łatwą dostępność. Wystarczy wyjść jedną z uliczek starego miasta w kierunku morza (nie ma schodów).

Moim zdaniem to jedno z najbardziej magicznych miejsc w całej Ligurii (może nawet w całych Włoszech!). Miasteczko Varigotti swoją egzotyczną architekturą, przypomina o swojej afrykańskiej przeszłości (w XII w. miasteczko opanowali i zamieszkiwali afrykańscy Sareceni). Morze jest tu dosłownie powalające. Dla mnie rajski zakątek! I do tego olbrzymi wybór plaż … od płatnych, po darmowe. Od praktycznie niedostępnych (i przez to bez tłumów) po te przy miasteczku, wśród licznych turystów i ze wszystkimi udogodnieniami. Przepadam … 😉

Udanego plażowania !

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.