Luni-antyczne,rzymskie miasto w Ligurii!

We wschodniej Ligurii, tuż przy samej granicy z Toskanią, znajduje się okolica zwana Lunigiana. To terytorium, które w czasach dominacji Rymian, miało ogromne znaczenie. Obecnie można zwiedzić to co pozostało z antycznego miasta Luni, które zostało tu wybudowane. Miejsce jest tak niesamowite i tak oddalone od popularnych szlaków turystycznych, że z pewnością natychmiast was zauroczy!

Jak dojechać do Luni?

samochodem – jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób.

  • autostrada A12  – zjazd z autostrady w Sarzana – potem za znakami na Marinella di Sarzana (SS1 Aurelia). Po przejachaniu 5 rond jedźcie za znakami na  Luni Mare. Potem jeszcze ok. 6 km drogą SS1 Aurelia. Gdy w końcu zobaczycie tablicę wskazującą, że dojechaliście do Luni, skręćcie w prawo, w ulicę via Braccioli. Starożytne miasto Luni znajdzie się po waszej lewej stronie. Z kolei, jeśli przyjeżdżacie od strony Toskanii, zjedźcie z autostrady w miejscowości  Carrara i następnie ulicą viale Gallileo Gallilei jedźcie za znakami w kierunku centrum miasta. Potem drogą SS1 via Aurelia (kierunek Sarzana) i na koniec skręćcie w lewo w ulicę via Braccioli. Więcej info tutaj.

autobusemlinia 17 , która łączy Sarzana z Carrara. Bilet kosztuje 1,50€/osobę. Więcej info tutaj.

Historia

Aktualny obszar wykopalisk znajduje się na terenie dawnej, rzymskiej kolonii Luna. W starożytności miasto miało dostęp do morza i posiadało własny port (na przestrzeni wieków zamulony przez piacek). Rzymianie byli zainteresowani tymi terenami z powodów polityczno-wojskowych, ale swoje bogactwo i sławę miasto zawdzieczało marmurowi, który wydobywało się (i wydobywa się po dziś dzień) w pobliskiej Carrara. Luni było poświęcone Lunie, bogini księżyca. Miasto zostało założone w 177 r.p.n.e. po ciężkiej wojnie wygranej przez Rzymian nad plemionami Liguryjskimi. Za panowania Rzymian miasto miało swój okres rozkwitu i niesamowitego bogactwa. Następnie, w Średniowieczu Luni stało się ważne, ponieważ było siedzibą diecezji i miastem biskupim. Co więcej, znajdowało się ono na trasie Via Francigena , czyli na trasie pielgrzymów z Europy Północnej, którzy wędrowali do Rzymu. Pomyślny okres dla Luni skończył się w 1204 r. kiedy to z powodu zamulenia lokalnego portu, przeniesiono siedzibę diecezji do pobliskiej Sarzana. W tym okresie, mieszkańcy zaczeli opuszczać miasto i przenosić się do pobliskiego, górzystego Ortonuovo. Dziś, resztki starożytnego miasta Luni są chronione i zarządzane przez  Area Archeologica e Sistema Museale dell’antica città di Luni.

Wejście

Adres: via Braccioli, Luni (SP)

Godziny otwarcia:

  • Kwiecień-Wrzesień

otwarte od Wtorku do Niedzieli od 8.30 – 19.30,  Poniedziałki zamknięte; ALE!!!, od 11 Czerwca do 3 Września  muzeum jest otwarte również w Poniedziałki od 8.30 – 13.30

  • Październik-Marzec

otwarte od Wtorku do Niedzieli od 8.30 – 19.30; w pierwszą Niedzielę miesiąca od 8.30 – 19.30; pozostałe Niedziele od 8.30 – 13.30Poniedziałki zamknięte.

Wejście z przewodnikiem do amfiteatru:

  • Październik – Maj: o 10.30 i 15.00 
  • Czerwiec – Wrzesień: 0 10.30 i 17.00

Bilety: 4€; ulgowy 2€ (18-25 lat); dzieci i młodzież ponieżej 18 lat – za darmo. Jeśli chcielibyście odwiedzić również Rzymską willę Villa di Varignano (o której pisałam tutaj) możecie kupić bilet na zwiedzanie obu tych miejsc; koszt to: 5€ i 2,5€ ulgowy.

Uwaga: zwiedzanie z przewodnikiem tylko po włosku.

Miasto zajmuje powierzchnię 24 hektarów i w okresie swojego rozkwitu liczyło ponad 7 tysięcy mieszkańców. Miało swoje świątynie, cechy rzemieślnicze, wille, teatr i amfiteatr. Wszystkie budynki były udekorowane marmurem, miały mozaikowe posadzki i przepiękne freski na ścianach. Za panowania Rzymian, miasto było bardzo bogate i ważne. Zobaczmy, co zostało z tych wspaniałości!

Grande Tempio

Wycieczka rozpoczyna się od Grande Tempio. Była to świątynia zadedykowana Lunie, bogini księżyca. W czasach starożytnych, budynek w całości pokryty był białym marmurem z Carrara. Budynek składał się z pięknych podcieni oraz obszernych placy. Dziś można podziwiać zachowaną część świątyni oraz fundamenty podcieni oraz placy.

Domus degli Affreschi

Następnie przechodzi się do części mieszkalnej miasta. Tu znajdowały się domy, cechy rzemielśnicze oraz bogate wille. W centarlnej części umiejscowione było Forum (główny plac miasta). Obok placu znajowała się przepiękna willa zwana Domus degli Affreschi , która została odkryta tylko częściowo. Jej ściany były udekorowane przepięknymi freskami, a podłogi udekorowane kolorowymi, marmurami. By jeszcze bardziej podkreślić bogactwo jej właścicieli, willa posiadała aż trzy ogrody (!). Niestety, obecnie willa jest zamknięta dla zwiedzających.

Za Domus degli Affreschi możecie zobaczyć Cardo Maximus, to długi kanał, do którego zbierała się deszczówka, którą potem odprowadzano do morza.  Jest do doskonale zachowany przykład, jak zaawansowani z punktu widzenia inżinierii byli Starożytni Rzymianie 😉

Domus mozaikowych posadzek

Kontynuując, przejdziecie obok resztek rzymskiej ulicy i dotrzecie do kolejnego Domus, gdzie znajdują się przepiekne mozaiki. Nazwane zostały mozaikami oceanicznymi, ponieważ przedstawiają wizerunki zwierząt morskich oraz Neptuna.

Amfiteatr

Potem idzie się w kierunku amfiteatru. Trzeba kawałek do niego podejść, ponieważ budynek znajdował się poza murami miasta (ze względu na ochronę porządku publicznego). Amfiteatr miał trzy piętra i mógł pomieścić nawet 7 tysięcy widzów. Był używany przede wszystkim jako arena do walk gladiatorów. Do dzisiejszych czasów dotrwała tylko część pierwszego piętra amfiteatru, który w starożytności był w całości pokryty białym marmurem z Carrara. Niestety, na przestrzeni stuleci, okoliczni mieszkańcy używali amfiteatr jako źródło materiałów budowlanych, do konstrukcji nowych budynków…

Muzeum antycznych rzeźb

Po zwiedzeniu amfiteatru, warto podejść do lokalnego muzeum, w którym zebrano rzeźby i inne przedmioty wydobyte tutaj podczas wykopalisk w Luni.

Teatr Rzymski

Ostatnią częścia, zdecydowanie wartą zobaczenia jest rzymski teatr. Znajduje się on w północnej części miasta i używany był jako miejsce, gdzie odbywały się koncerty i spektakle teatralne. Niestety, kiedy ja tam byłam, wycieczka z przewodnikiem nie przewidywała zwiedzania teatru … 🙁

Coż dodać … nawet jeśli nie jest łatwo się tu dostać, nawet jeśli miejsce nie jest minimalnie promowane przez Region Liguria i nawet jeśli nie jest ani trochę wykorzystany jego potencjał  … moim zdaniem to jedno z najbardziej fascynujących miejsc w całej Ligurii! Absolutnie warte zobaczenia!

Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.