Menton, prawie liguryjskie miasto ;)

W ostatni weekend byłam na Lazurowym Wybrzeżu. Przyznaję, że ta część Francji bardzo mi się podoba. Stąd też postanowiłam napisać dziś o miejscu, które znajduje się przy samej granicy z Ligurią. Wprawdzie jest to Francja, ale ma wiele cech wspólnych z regionem, o którym piszę na blogu 😉

Menton (Mentone po włosku) to francuskie miasteczko znajdujące się na Lazurowym Wybrzeżu, przy samej granicy włosko/francuskiej. W przeszłości miasto to należało również do Republiki Genueńskiej, więc było miastem liguryjskim 😉 Znajduje się ono tak blisko granicy, że jeśli jesteście w zachodniej Ligurii nie powinniście go pominąć podczas waszych wycieczek. Warto!

Jak dojechać do Menton

  • samochodem

autostradaA10 bardzo wygodnie przekracza się nią granicę. Następnie we Francji przechodzi ona płynnie we francuską A8. Po przejechaniu granicy jedyne co musicie zrobić, to zjechać z autostrady pierwszym zjazdem. Następnie podążacie za znakami na Menton i po jakichś 5 minutach jesteście na miejscu! Voilà! Więcej info na temat włoskich i francuskich autostrad tutaj, tutaj i tutaj.

SS1 (Aurelia) – droga krajowa, która prowadzi wzdłuż liguryjskiego i francuskiego wybrzeża. Przekracza się nią granicę. We Francji nazywa się route nationale 7.  Jest bardzo malownicza i przede wszystkim jest za darmo … moim zdaniem to najlepszy sposób przekroczenia granicy włosko/francuskiej i dojechanie do Menton.

  • pociągiem – najlepiej jest dojechać do Ventimiglii (ostatniej miejscowości przed granicą) i tam zmienić pociąg na francuski  TER . Również w tym wypadku dojeżdża się w 5 minut. Więcej info o włoskich i francuskich kolejach tutaj, tutaj i tutaj.

Historia

Okolice Menton były zamieszkane już w okresie paeolitu.  Pierwsze znane siedlisko zostało tu zbudowane już w XI w. kiedy książę Ventimiglii wybudował tu dla powiększenia swoich włości Château de Puypin. W XIII w. właściciele zamku Puypin poddali się genueńskiej rodzinie Vento, która z kolei wybudowała tu nowy zamek. Następnie miasto został włączone do Republiki Genueńskiej. Wspomnia się o Menton również w traktacie pokojowym z 1262 r. Traktat został zawart między Prowancją a Republiką Genueńską i przyznał tę miejscowość Ligurii. Następnie w XIV w. przeszła ona w ręcę Księstwa  Monaco.  Menton pozostał we francuskich rękach do  początku XIX  w. Następnie, wraz z Republiką Genueńską stał się częścią Królestwa Sardynii. Jednak już w 1860r., po wojnie włosko-austriackiej, Francja zarządała zwrotu Mentonu i całego księstwa Nicei. Zostało ogłoszone referendum, podczas którego obywatele wybrali przyłączenie miasta do Francji. I tak już jest po dziś dzień.

Nazwa

Nawet jeśli nazwa miasta przypomina angielskie słowo oznaczające brodę, nie ma ono żadnego związku z tym angielskim słowem. Nazwa miasta pochodzi najprawdopodobniej od Mons Ottonis czyli od imienia Ottona II, księcia liguryjskiej Ventimiglii.

Rzeczy do zobaczenia i zrobienia

Stare miasto w Menton bardzo przypomina stare miasto w liguryjskim Sanremo. Oba zostały wybudowane na wzgórzach i są utrzymane w genueńskim/liguryjskm stylu. Można zacząć podejście na stare miasto ulicą Rue de Bréa i potem Rue de Grenadiers, którymi dochodzi się do małego placu. Nazywa się on   Place de la Conception.  Tutaj znajduje się najważniejszy w mieście kościół.

Basilique Saint-Michel

Został on wybudowany w XII w. przez genueńskiego architekta Lorenzo Lavagna. W środku świątynia jest bogato zdobiona i utrzymana w stylu barokowym.

Stare Miasto

Z placu rozciąga się wspaniały widok na morze i wybrzeże liguryjskie. Z placu można kontynuować podejście wzdłuż wąskich, krętych uliczek miasta. Na samym szczycie znajduje się tutejszy cmentarz monumentalny.

Jean Cocteau Museum

Środa-Poniedziałek

10.00 – 18.00

Wejście: 8€; 6€

Po zejściu ze wzgórza można udać się w kierunku morza, gdzie znajduje się muzeum Jean Cocteau. Zostało ono otwarte w 2011 r. Właśnie Menton został wybrany na prezentecje kolekcji tego francuskiego artysty, ponieważ bardzo często on tu bywał. W muzeum znajduje się prawie  1000 grafik wykonanych przez Cocteau.

Festiwal Cytryn

Menton ma bardzo łagodny klimat co sprawia, że uprawia się tu bardzo dużo cytryn, mandarynek i pomarańczy. Dlatego też, co roku w lutym organizowany jest tu Festiwal Cytryn. Co roku ten lokalny karnawał jest organizowany na jakiś temat (temat dotyczący morza, baśni, zwierząt itp.). Trwa on kilka dni, podczas których poprzebierane grupy osób przechadzają się po starym mieście. Centrum jest udekorowane cytrusami, które układane są w sposób przypominający zwierzęta, osoby, albo rzeczy.

Podsumowując, nawet jeśli Menton nie znajduje się w Ligurii jest on jej tak bliski historycznie i geograficznie, że warto tutaj wpaść podczas liguryjskiego pobytu.

4 Replies to “Menton, prawie liguryjskie miasto ;)”

  1. Też chętnie jeżdżę na Lazurowe Wybrzeże, chociaż Menton nie znałam, bo naszym kierunkiem jest przeważnie Nicea. Muszę jednak nadrobić :).

    1. Warto 😉 my trafiliśmy na brzydką pogodę, ale mimo to miasteczko było urocze 😉 Swoją drogą Nicea … tanta roba 😉

  2. O nie, już i tak „nawrzucałaś” mi tyle miejsc do obejrzenia na wrzesień – nie dam się wysłać jeszcze do Francji;-)
    Uściski, Kasia

    1. Cześć Kasiu! powiedzmy, że podrzucam Ci pomysły na najbliższe 5 lat urlopu w Ligurii i okolicach Pozdrawiam Cię gorąco!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.