Mezzaro (albo mèsere) to duży, kwadratowy kawałek materiału wykonany z bawełny albo lnu. Bardzo bogato zdobiony rysunkami przedstawiającymi drzewa i kwiaty. Nazwa mezzaro pochodzi od staro arabskiego słowa mizar, co oznacza przykrywać, ukrywać.
Historia
Tradycyjny mezzaro pochodzi z Indii. Do Genui dotarł w XVII w. i od samego początku stał się bardzo popularny wśród jej mieszkańców. Z czasem stał się symbolem bogactwa i władzy. Był używany przede wszystkim przez bogate, genueńskie patrycjuszki jako szal, nakrycie łóżka, arras czy zasłona. Jednak już pod koniec XVIII w. genueńska arystokracja przestała go używać. Pozostał jednak popularny wsród uboższych sfer i stał się elementem strojów ludowych. Kobiety używały go jako nakrycie głowy oraz ramion.
Produkcja
Wzory i rysunki na materiale były tworzone za pomocą drewnianych szablonów. Były one zanurzane w atramencie i przykładane do materiału. W ten sposób powstawały przepiękne rysunki i wzory na materiale. Kiedy mezzari stały się popularne w Genui w dolinie Polcevera (dolinie niedaleko miasta) powstały liczne fabryki je produkujące. Jako że technika ich produkcji pochodziła z Indii, rzemieślnicy, którzy je wytwarzali nazywani byli indianatori.
Dzisiaj
Nadal można kupić tradycyjne mezzari w Genui. Nawet jeśli obecnie są drukowane za pomocą nowoczesnych technik, są nadal bardzo piękne. Są produkowane we Włoszech i kosztują od 75€-160€. Można je kupić np. tam gdzie zrobiłam zdjęcia 😉 Czyli w sklepie Giovanni Rivara, który zresztą jest jednym ze starodawnych sklepów, o których pisałam tutaj i tutaj.
Rodzaje
Jest wiele rodzajów i stylizacji drzewa życia na mezzari.
Podstawowy to ten przypominający stylem te starodawne hinduskie. Rysunek drzewa, liści jest utrzymany w stylu azjatyckim i sprawia wrażenie bardzo egzotycznego.
Mezzaro di Castagno (kasztanowca) i Mezzaro del Macaco (makaka) – to mezzeri wzorowane na tych z XVIII w. Są utrzymane w stylu bardziej “europejskim” od tych starodawnych, a ich nazwy pochodzą od rysynków, które je charakteryzują. Na jednym znajduje się małpa, na drugim drzewo kasztanowca (które jest typowe dla Ligurii).
Mezzari artystyczne – w 2004 r. czterech genueńskich artystów zostało poproszonych o przygotowanie ich własnej interpretacji drzewa życia w mezzaro genovese. Różnią się one bardzo od tych tradycyjnych … ale są naprawdę piękne. Mój ulubiony to ten zaprojektowany przez Emanuele Luzzati, znanego, genueńskiego ilustratora.
Ciekawostki
- Głównym motywem rysunków na mezzaro genovese jest drzewo życia. Jest on zaczerpnięty z biblii, w której wspomina się, że takie drzewo znajdowało się w Raju. Motyw ten powtarza się również w innych mitologiach i jest metaforą wspólnego przodka, od którego pochodzi życie na ziemi.
- Mezzari zawsze fascynowały wiele osób swoim pięknem. Jedną z nich był sam Giacomo Casanova, który podczas swojego pobytu w Genui zakupił dwa mezzari dla swoich towarzyszek.
Bez wątpienia mezzaro genovese to interesująca i oryginalna idea na pamiątkę z Genui 😉