MOG, czyli gdzie dobrze zjeść w Genui!

MOG to skrót od Mercato Orientale di Genova czyli Targ Wschodni w Genui. Jest to zadaszone targowisko w centrum Genui, które niedawno otworzyło również część, w której znajdują się restauracje, bary oraz punkty, gdzie można skosztować typowo liguryjskich przysmaków!

Targ i jego historia

Targ został stworzony, aby zebrać w jednym miejscu kilka mniejszych targowisk, rozsianych po całym mieście. Tym sposobem 7 maja 1899r. został otwarty Targ Wschodni, którego nazwa pochodzi od jego położenia względem centrum starego miasta (tj. na wschód). Zajmuje on obszar krużganka, który wcześniej należał do klasztoru Augustynianów, który z kolei był przyłączony do kościoła Della Consolazione.

Targ Wschodni to pierwszy budynek w Genui, w całości wybudowany z żelbetonu. Ma 5 wejść, dwa od ulicy Via XX Settembre, dwa od ulicy Via Galata i jedno od ulicy Via Colombo. Początkowo targ nie był zadaszony, jednak z czasem dodano tam szklany dach. W środku widoczne są jeszcze marmurowe dekoracje, pochodzące z czasów krużganków klasztoru oraz fragmenty oryginalnych podłóg, które jednak w większości zostały zastąpione cementową posadzką.

Obecnie targ składa się ze 102 stoisk , na których można znaleźć dosłownie wszystko. Świeże owoce, ryby, mięso, przyprawy czy nawet kwiaty. Jednym słowem, jeśli chcecie zrobić zakupy w Genui, w Mercato Orientale znajdziecie szeroki wybór wszelkich, możliwych produktów.

MOG

W grudniu 2017 r. został przygotowany projekt modernizacji podwyższonego piętra targu. Projekt przewidywał otwarcie w nim barów, punktów, gdzie można spróbować typowo liguryjskiej kuchni oraz miejsc, gdzie można wziąć udział w lekcjach gotowania. Po wielu przesunięciach daty otwarcia, ostatecznie odrestaurowana część targu została otwarta 7 maja 2019 r. (dokładnie 120 lat po otwarciu Mercato Orientale)

Obecnie, znajduje się tam 11 stoisk, gdzie można zamówić i spróbować dań na bazie mięsa, ryb, dań z makaronu lub nawet kanapek gourmet. Poza tym są tu do spróbowania również tacos, pizze, focaccie, wino czy (oczywiście) dania kuchni liguryjskiej. Z kolei na pierwszym piętrze znajduje się restauracja, która serwuje typowo liguryjską kuchnię.

Praktyczne info

Adress: Via XX Settembre 75

Godziny otwarcia: Poniedziałek – Niedziela 10.00-00.00

Więcej info tutaj.

W końcu Genua może zaproponować turyście autentyczne, łatwe do znalezienia miejsce, gdzie można dobrze zjeść i odpocząć po zwiedzaniu miasta. Absolutnie do spróbowania!

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.