Nasello, kanibal z Morza Liguryjskiego!

morszczuk,ryba,liguria,wlochy,gotowanie

W Morzu Liguryjskim żyje wiele gatunków ryb i owoców morza. Kiedy jesteście tutaj  na urlopie, zdecydowanie warto popróbować tych  lokalnych specjałów. Dziś przedstawię wam jeden z nich: Nasello (morszczuk śródziemnomorski), który jest typowo zimową rybą. Łowi się go wprawdzie przez cały rok, jednak najlepszym momentem na jego spróbowanie jest właśnie zima.

Włoska nazwa:  Nasello

Łacińska nazwa : Merluccius merluccius

Obszar występowania:

  • Morze Śródziemne
  • Morze Północne
  • wschodnia część Oceanu Atlantyckiego

Mięso:

To nietłusta ryba o subtelnym smaku, znacznie delikatniejszym od dorsza. Nasello jest uważany za najlepszą rybę z rodziny białomięsnych. Ma zdecydowane w smaku, a zarazem delikatne, słodkie mięso o kruchliwej konsystencji. Łatwo się sfiletowuje, stąd często daje się go do jedzenia dzieciom.

Cena:

Jego cena zależy od pory roku i rozmiaru ryby. Generalnie jednak oscyluje pomiędzy 25€-30€/kg. Dla dwóch osób wystarczające jest 0,5 kg.

Wartości odżywcze:

Ma w sobie bardzo dużo Omega 3. Poza tym ma sporo biała i mało kalorii (ma mało tłuszczu). Co więcej, jest również źródłem witaminy B12.

Przygotowanie:

Przygotowuje się go na wiele sposobów. Gotowany (podaje się go wtedy z ziemniakami i majonezem), smażony w panierce (serwowany wtedy ze świeżymi warzywami) albo pieczony z ziemniakami, czosnkiem i oliwkami. Przygotowany na wszystkie sposoby jest bardzo smaczny, dietetyczny i zdrowy (no może poza smażonym, który jest przede wszystkim smaczny 😉 ) .

Ciekawostki:

  • Nasello to spora ryba. Jego rozmiary dochodzą do 140 cm długości i 15 kg wagi!
  • Młode osobniki żywią się owocami morza. Następnie, kiedy rosną zaczynają polować na inne, mniejsze ryby. Z kolei dorosłe osobniki mają czasami tendencje kanibalistyczne i zjadają mniejsze osobniki własnego gatunku!!!

Pomijając te drastyczne szczegóły, naprawdę warto spróbować jak smakuje Nasello w Ligurii 🙂

Buon Appetito!

 

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.