Nervi, czarująca oaza relaksu Genui :)

Nervi to rezydencyjna dzielnica Genui. Kiedyś była to osobna miejscowość, ale od 1926 jest dzielnicą Genui. Znajduje się na wschodnim krańcu miasta i charakteryzuje się długim wybrzeżem oraz piękną, nadmorską promenadą. Poznajmy więc lepiej ten zakątek miasta!

Jak dojechać do Genova Nervi?

 • samochodem – autostradą A12 – wystarczy zjechać z autostrady w Genova Nervi , a następnie jechać za znakami do centrum. Od zjadu z autostrady, do centrum dojazd zajmie wam jakieś 5 minut. Więcej info tutaj. Możecie tu dojechać również panoramiczną i darmową, drogą krajową SS1 Aurelia.
 • pociągiem – stacja kolejowa Genova Nervi jest dość ważna i sporo pociągów się tu zatrzymuje. Więcej info tutaj.
 • autobusem – linie nr. 15, 17, 31 dowożą do Genova Nervi. Więcej info tutaj.

Historia

Pierwsze siedlisko w tym miejscu istaniało między widocznym do dzisiaj rzymskim mostem a portem Nervi. Datowane jest ono na pierwsze dakady naszej ery. W tamtych czasach, Nervi była „stacją”, na której zmieniano konie oraz odpoczywano podczas podróży. Następnie w XIII w. Nervi stała się częścią Republiki Genueńskiej. Podczas dominacji napoleońskiej, Nervi była cześcią Departamentu Bisagno, by po upadku Napoleona I stać się częścią Królestwa Sardynii. Ostatecznie w 1861 r. gmina Nervi stała si ę częścią Zjednoczonych Włoch. 
Na przesterzeni wieków miasteczko zaczęło się rozrastać. Szczególnie w XVII-XVIII-XIX w. stało się bardzo popularne wśród genueńskich rodzin patrycjuszy, którzy zaczęli budować tu nadmorskie, przebogate wille (najbardziej znane to Grimaldi, Gnecco, Serra i Croce).

Rzeczy do zrobienia i zobaczenia

Villa Gnecco

Willa pochodzi z XVI w. i należała do lokalnego hrabiego o nazwisku Gnecco. Następnie, w 1733r. została ona przebudowana.Nadaną jej wtedy formę możemy podziwiać w dzisiejszych czasach. Co więcej, w tamtym okresie willa była otoczona prawie siedmio-hektarowym parkiem (!). Obecnie w willi znajduje się hotel i niestety niewiele pozostało z jej ogromnego parku (przede wszystkim ze względu na intensywną zabudowę okolicy w  XIX i XX w.

Passeggiata Anita Garibaldi

Nadmorska promenada, bo o niej mowa, zaczyna się w porcie w Nervi i kończy w starodawnym porcie w Capolungo. Jej długość wynosi około 2 km i do dzisiaj jest jednym z ulibionych miejsc genueńskich rodzin, które wybierają się tu na niedzielny spacer. Pierwotnie była to ścieżka, która od 1823 r. była używana przez rybaków oraz rolników, którzy docierali nią do okolicznych pół oraz łowisk rybnych.

Przepiękne widoki jakie się stąd rozciągają oraz malownicze wybrzeże Nervi, sprawiły że markiz Gaetano Gropallo postanowił wybudować, własnie w tym miejscu, nadmorską promenadę. Pierwsza część zostałą poprowadzona od portu w Nervi do wieży Gropallo. Druga, oddana w  1872r. połączyła via Serra Gropallo z Capolungo.

Promenada nosi imię Anity Garibaldi, żony Giuseppe Garibaldi, który był jednym z ojców, fundatorów, zjednoczonych Włoch. Jak już wspomniam, promenada jest bardzo popularnym celem spacerów mieszkańców Genui. Wiele osób przybywa tu by popływać albo zrelaksowac się podczas aperitivo, w jednym z licznych barów.

Torre Gropallo

Torre, czyli „wieża” nosi imię markiza Gaetano Gropallo, ideatora promenady, który zakupił ją w połowie XIX w. Sama wieża pochodzi z XVI w. i była częścią systemu obronnego, służącego ochronie Genui przed atakami piratów. Wieża jest znana również pod nazwą Torre del Fieno (wieża siana), ponieważ w dawnych czasach, na jej dachu palone było mokre siano. Dzięki temu powstawał gęsty dym, który dla całej okolicy był sygnałek alarmowy przed zbliżającym się niebespieczeństwem. W 1936r. została zakupiona przez Gminę Genui i obecnie stanowi część promenady.

Parchi di Nervi

Parki w Nervi to bardzo ważny kompleks botaniczny składający się z kilku parków, które kiedyś należały do prywatnych willi. m.in. Villa Gropallo, Villa Saluzzo Serra, Villa Grimaldi Fassio and Villa Luxoro. Obecnie są one właśnością gminy Genua i otwarte dla wszystkich.
Powierznia parków to ok. 92,000 m2 i znajdują się one między Via Aurelia i Morzem Liguryjskim, na wschód od centum Nervi. W parku znajduje się ponad 100 różnych gatunków roślin, 5 pomników przyrody oraz imponujący, ogród różany.

Parki znajdują się za miastem, co sprawia, że są zawsze osłonięte od zimnych wiatów i mają dużo łagodniejszy klimat niż pozostałe części Genui.

Latem organizowane są tu liczne festiwale, takie jak Międzynarodowy Festiwal Baletowy oraz Letni Festiwal Kina organizowany w ogrodzie różanym.

Villa Saluzzo Serra

Willa Saluzzo Serra została wybudowana w XVII w. Początkowo była własnością markizów Saluzzo . Następnie przeszła w ręce rodziny Morando, potem rodziny Serra (która odnowiła i przebudowała willę dodając do niej park), by ostatecznie zostać zakupiona przez armatora Carlo Barabino. W 1926r. Barabino sprzedał willę gminie Genua. Obecnie willa jest siedzibą galerii sztuki współczesnej.

Villa Grimaldi Fassio

Nie jest pewne, kiedy została wybudowana. Niektórzy eksperci datują ją na XVI w. Jednak pierwszy raz się o niej wspomina w XIX w. kiedy to w dokumentach napoleońskiego katastu wspomina się o „małym pałacyku”. W 1931 r. została sprzedana rodzinie Brizzolesi,a następnie w 1956r. rodzinie Fassio Tomellini. Ta rodzina dokonała nawiększej przebudowy i modernizacji willi. Gmina Genua zakupiła willę i przyległy do niej park w 1979r.
Obecnie willa gości kolekcję braci  Frugone, a po jej wschodniej części znajduje się przepiękny, różany ogród, w którym było hodowane nawet 800 różnych gatunków róż (!).
Cóż więcej dodać? Genova Nervi to doskonałe miejsce na podziwianie pieknych widoków oraz relaks podczas zwiedzania Ligurii!
 • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

4 Replies to “Nervi, czarująca oaza relaksu Genui :)”

 1. Spacer promenadą polecam każdemu, kto spędza w Genui więcej niż jeden dzień. Warto poświęcić choć kilka godzin na kompletną zmianą otoczenia, przeniesienie do „innych” Włoch.
  Uzbrojeni w informacje Agaty nie pożałujecie ani chwili tam spędzonej. My wybraliśmy Poniedziałek Wielkanocny, spacerując po promenadzie doszliśmy do uroczego małego portu i dalej do następnej stacji kolejowej.
  Było gorąco i próba pochodzenia po uliczkach Nervi niezbyt nam się powiodła. Upał, duży ruch samochodowy , spaliny wygoniły nas z powrotem nad morze.

  1. Bardzo dziękuję za relację!

 2. Cześć! Z ogromnym zaciekawieniem czytam Twojego bloga, bo już w pierwszym tygodniu września wybieram się do Ligurii 🙂 lądujemy i mieszkamy w Genui, ale oczywiście planujemy zwiedzać małe, opisane przez Ciebie miasteczka i wioski! Mam jednak dwa pytania – czy w samej Genui lub okolicach (do których da się dotrzeć komunikacją) znajdziemy jakieś urokliwe i bezpłatne plaże? I drugie pytanie – czy warto wynająć na 4 dni auto i pozwiedzać te mniejsze miasteczka, plażyczki, czy jednak lepiej postawić na pociągi z Genui? Z góry dziękuję za odpowiedź! ☺️

  1. Cześć Aniu! Cieszę się, że blog się przydaje! Co do plaż w Genui – polecam wam plaże w Boccadasse – opisałam ją na blogu – jest bezpłatna i łatwo jest się tam dostać autobusem albo pociągiem z centrum miasta. Z kolei, co do przemieszczania sie między miasteczkami i zwiedzaniem nadmorskich kurortów, zdecydowanie polecam pociąg – najwygodniej, najtaniej, nie macie problemów z parkowaniem (a to tutaj bardzo istorny problem), pociągi kursują do 23.00 i w obu kierunkach (wschód, zachód) są b. dobrze połączone z Genuą – wynajmowanie samochodu polecam tylko w wypadkach kiedy chce się zwiedzic Ligurę w głębi lądu, albo miasteczka gdzie nie ma stacji kolejowej. Pozdrawiam i bawcie się dobrze! Agata

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.