Noli, miasteczko Krzysztofa Kolumba!

Miasteczko jest maleńkie i urocze. Ma piękne stare miasto, wspaniałe morze i niesamowitą historię! Znajduje się w zachodniej Ligurii i bez wątpienia, nie należy go pominąć!

Jak dojechać do Noli?

  • samochodem

–  autostrada A10 – zjazd w miejscowości Spotorno, a za bramkami za znakami na Noli. Dojeżdża się po ok. 20 minutach jazdy. Więcej info tutaj.

–  SS1 Aurelia – droga krajowa, która prowadzi tu wzdłuż wybrzeża i jest niesamowicie malownicza … widoki gwarantowane.

  • pociągiem – w Noli nie ma dworca kolejowego, ale pociągiem można dojechać do pobliskiego Spotorno (stacja nazywa się Spotorno-Noli) i stamtąd podjechać autobusem linii 40 (1,50€/90 minut). Więcej info tutaj i tutaj.

Historia

Miasteczko istaniało już w czasach dominacji rzymskiej. Nazywało się wtedy Naboli. Następnie w V w. zostało kompletnie zniszczone przez Longobardów. Po tym epizodzie, zostało odbudowane i stało się prawdziwą potęgą na morzu (!). Z własną flotą morską i niezależnością od Genui. Miasteczko brało nawet udział w Pierwszej Wyprawie Krzyżowej. Funkcjonowało tak przez kilka stuleci, przede wszystkim dzięki swojemu sojuszowi z Genuą. Ostatecznie w XVIII w. zostało włączone go Republiki Liguryjskiej stworzonej przez Napoleona, a po jego upadku i zjednoczeniu Włoch, do Republiki Włoskiej.

Rzeczy do zrobienia i zobaczenia:

Główną atrakcją Noli jest jego stare miasto. Rozciąga się ono wzdłuż SS1 Aurelia i ma doskonale zachowane mury obronne. Wchodzi się do niego przez jedną z bram wjazdowych. W środku starego miasta wąskie, klimatyczne uliczki, które prowadzą na plac Piazza Morando, przy którym znajduje się Oratorio di Sant. Anna (Oratorium św. Anny).

Naprzeciwko świątyni znajduje się doskonała piekarnia, gdzie można znaleść przepyszną focaccię i inne, lokalne wypieki (do spróbowania pane dei pescatori tj. chleb rybaków! PYCHA!!!)

Poza kościołem zwarcają uwagę wieże wybijające się ponad panoramę miasta. Wspomnę tu o wieży urzędu miasta (Torre Comunale), która jest częścią budynku będącego niegdyś siedzibą rządu Republiki Noli. Obecnie jest on siedzibą gminy miasta. Poza tym, wieża czterech pieśni (Torre dei Quatro Canti), która aktualnie jest częścią prywatnego domu oraz kolejna wieża, będąca częścią murów obronnych miasta.

I właśnie, największe wrażenie robią tu doskonale zachowane mury obronne oraz zamek!

Castello di Monte Ursino (Zamek na górze Ursino)

Adres: Strada Provinciale 54

Otwarty: Piątek/Sobota/Niedziela

9.00-12.00 i 15.00-19.00

Bilety: 2 €; ulgowy 1€

Można do niego podejść ze starego miasta ulicą via Vescovado. Podejście jest dość strome, ale za to widoki są oszałamiające. Widać stąd całą zatokę, Noli i morze. Po jakichś 30 minutach marszu dochodzi się na górę, do zamku.

Został on wybudowany między X i XV w. Od niego odchodzą mury obronne, które prowadzą przez zbocze góry i otaczają całe miasteczko. Z zamku można było kontrolować całą okolicę: morze, góry i rzymską drogę, która tędy prowadziła. Zamek służył do XVII w. następnie popadł w ruinę. Został odrestaurowany w XX w. i obecnie można go zwiedzić. W środku dobrze zachowane resztki fortecy.

Jednak to co przyciąga tłumy turysów do Noli to plaża …. Jest ona uważana za jedną z najpiękniejszych plaż w Ligurii. Nazywana jest plażą rybaków i faktycznie znajdują się na niej zawsze „zaparkowane” rybackie łodzie. Morze jest tu lazurowe i widoki przepiękne.

Ciekawostki

  • Z Noli wyruszał na jeden z swoich rejsów sam Krzysztof Kolumb. Niestety, statek na którym się znajdował zatonął u wybrzeży Hiszpanii … na szczęście Kolumb się uratował 😉
  • Noli jest wpisane na Listę Najpiękniejszych Miejscowości we Włoszech … a to oznacza, że jest naprawdę piękne 😉

Jedynym słowem, warto 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.