Nowy wiadukt autostradowy w Genui

Ponte Morandi

Jak prawdopodobnie wszyscy wiecie, 14 sierpnia 2018r. w Genui miała miejsce prawdziwa katastrofa. Część wiaduktu na autostradzie A10, tzw. Ponte Morandi, nagle zawaliła się powodując śmierć 43 osób. Proces przeciwko odpowiedzialnym za stan mostu i autostrad jest nadal w toku.

Liguryjskie autostrady

Co więcej, ten wypadek zapoczątkował liczne kontrole bezpieczeństwa, które zostały przeprowadzone na innych wiaduktach i tunelach obecnych na liguryjskich autostradach. W Ligurii jest ok. 5 tysięcy wiaduktów (!) wiele z nich jest nie tylko monitorowanych, ale wręcz powinno być odrestaurowanych. Więcej na temat sytuacji na liguryjskich autostradach pisałam tutaj.

Aktualna sytuacja

Po katastrofie Ponte Morandi zostało przerwane kluczowe połączenie autostradowe. Otóż most był częścią autostrady A10, która łączy Włochy z Francją. Obecnie, przy braku mostu, kierowcy muszą używać innych autostrad albo zjechać z autostrady w Genui i kontutuować swoją podróż jadąc przez miasto.

Nowy Most

Po licznych dyskusjach i różnych pomysłach jak powinna zostać przeprowadzona odbudowa mostu, zostało zadecydowane, że Ponte Morandi zostanie całkowicie zburzony i na jego miejscu zostanie wybudowany nowy most.

Na podstawie tej decyzji 28 czerwca 2019r. przy użyciu ponad 500 kg materiałów wybuchowych, ocalałe elementy Ponte Morandi zostały wysadzone i definitywnie zniszczone.

Nowy most został zaprojektowany przez znanego na całym świecie, genueńskiego architekta Renzo Piano i prace na budową nowego wiaduktu rozpoczęto w kwietniu 2019r. Most będzie miał 1076 metrów długości i wspierał się będzie na 18 owalnych słupach wykonanych ze zbrojonego betonu. Jego konsktruktor, firma  PERGENOVA S.C.p.A. zapewnia, że będzie to ekstremalnie ekologiczny i „inteligentny” most. Na swoim wyposażeniu będzie miał system specjalnych sensorów, które będą monitorowały cała konstrukcję oraz specjalny system przeciew wilgoci, który ma zapobiegać zawilgoceniu konstrukcji, chronić ją przez solą pochodzącą od morza oraz ograniczać wpływ korozji.

Obecnie prace nad mostem nadal trwają. Plac budowy otwarty jest 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, również w dni świąteczne. Jeśli jesteście zainteresowani ich postępami w czasie rzeczywistym, możecie odwiedzić tę stronę. Kamery nagrywają wszystko przez cały czas. Na tej stronie możecie również sprawidzić wszystkie informacje dotyczące projektu nowego mostu.

Data otwarcia?

I teraz najważniejsza kwestia … Kiedy zostanie otwarty most i kiedy będzie można nim przejechać? W ostatniej deklaracji burmistrz Genui, Marco Bucci, poinformował, że most powinien być otwarty dla ruchu pod koniec maja  2020r. Dodał również, że cała konstrukcja powinna być ukończona z końcem marca 2020r., ale potem będzie wymagała jeszcze ostatnich prac wykończeniowych oraz audytów i kontroli bezpieczeństwa.

Więc jeśli nic się nie zmieni, pod koniec maja 2020r. będzie można przemieścić się po całej Ligurii bez potrzeby krążenia po Genui, czy dodawania kilometrów innymi autostradami. Trzymajcie kciuki!

[UAKTUALNIENIE]

Z powodu lockdown spowodowanego koronawirusem, ukończenie mostu zostało przesunięte. Teraz nowa data otwarcia mostu jest zaplanowana na koniec lipca 2020 r.

[UAKTUALNIENIE]

Oficjalne otwarcie wiaduktu ma nastąpić w poniedziałek 03/08/2020 r.

 

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 🙂

 

2 Replies to “Nowy wiadukt autostradowy w Genui”

  1. Znalazłam Twój blog, bo marzy mi się w końcu wyjazd w okolice Ligurii… Jestem pełna podziwu, że włosi dali radę się tak szybko uporać z tematem. I już w kolejnym roku wiadukt ma być gotowy ;o
    Masz małą literówkę w tekście, poprawnie jest „zbrojony beton” lub „żelbet”. 😉
    Pozdrawiam, będę tu wracać!

    1. Witam Aniu, cieszę się, że blog się podoba! Dzięki za zwrócenie uwagi na „zbrojony beton” i zachęcam Cię do śledzenia bloga na Facebooku, gdzie dodaję codziennie nowe zdjęcia i infomacje! Pozdrawiam. Agata

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.