Paciugo i Paciuga, czyli liguryjska historia miłosna!

Pełna perypetii historia Paciugo i Paciugi to bardzo stara, liguryjska legenda o parze młodych małżonków.

Legenda

Paciugo i Paciuga byli parą, która w XI w mieszkała w Genui. On był marynarzem i bardzo często wypływał w wielomiesięczne rejsy. Ona cierpliwie na niego czekała i zajmowała się ich domem.

Jednak podczas jednego z rejsów, Paciugo został pochwycony i uwięziony przez saraceńskich piratów.

Dni i miesiące mijały i Paciuga nie miały żadnych informacji od swojego męża. Bardzo się o niego bała, ale nie wiedziała co mogłaby dla niego zrobić. Stąd zaczęła się za niego modlić i każdej soboty szła do pobliskiego Sanktuarium zadedykowanego Madonnie Ukoronowanej.

Nawet jeśli wszyscy dookoła byli pewni, że Paciugo nie żyje, jego żona nie traciła nadziei i modliła się o jego powrót.

Po 12 latach, Paciugowi udało się zbiec z saraceńskiego więzienia i wrócić do Genui. Dotarł on do miasta w sobotę.

Kiedy wszedł do domu, nie zastał tam swojej żony. Zaczepił więc sąsiadkę, starszą kobietę, pytając gdzie mógłby znaleźć Paciugę. Sąsiadka, która od zawsze była zazdrosna o ich związek, odpowiedziała że Paciuga wychodziła każdej soboty do Sanktuarium, aby modlić się o powrót męża. Dodała jednak, że nie była to prawda i jej zdaniem Paciuga wychodziła, żeby spotykać się z innym mężczyzną.

Po tych słowach Paciugo wpadł we wściekłość i udał się w kierunku Sanktuarium.

Na drodze do Sanktuarium spotkał Paciugę, która wracała do domu. Natychmiast go rozpoznała i wzięła go w objęcia, dziękując Madonnie, która wysłuchała jej modlitw.

Następnego dnia, małżonkowie wypłyneli razem łodzią w morze. Kiedy byli już dość daleko od brzegu, Paciugo oświadczył żonie, że wie o jej zdradzie i chce, żeby się do niej przyznała. Paciuga oniemiała i nie mogła uwierzyć własnym uszom. Oskarżenie było dla niej tak wielkim zaskoczeniem, że ostatecznie nic nie odpowiedziała. Milczenie Paciugo zinterpretował jako przyznanie się do winy i wpadł w szał. Wyjął nóż i zasztyletował Paciugę (!!!). Potem przywiązał kamień do jej szyji i wrzucił ją do morza (!!!).

Gdy jego żona znikała w głębinach morza, Paciugo zaczął czuć wielkie poczucie winy i wątpliwości. Kiedy wrócił na ląd, natymiast pobiegł do Sanktuarium, ponieważ chciał modlić się o wybaczenie do Madonny, która do tej pory go chroniła.

Jekież było jego zdziwienie, kiedy wszedł do Sanktuarium i zobaczył tam klęczącą przed ołtarzem Paciugę, całą i zdrową. Kiedy go usłyszała, podeszła do niego i bardzo mocno go objeła.

Jednym słowem był to cud, który sprawiła Madonna, aby dać drugą szansę krewkiemu mężowi. Ochroniła ona Paciugę, bo wiedziała, że była niewinna i chciała dać im obojgu szansę na wspólne, spokojne życie.

Po tej przygodzie, żyli oczywiście długo i szczęśliwie 🙂

Koniec  🙂

Ciekawostki

  • W dzisiejszych czasach, kiedy w Ligurii mówi się o jakiejść zagmatwanej, pełnej perypetii sytuacji, mówi się, że jest to właśnie „paciugo”.
  • W wielu miejscach w Ligurii można zauważyć obecność Paciugo e Paciugi. Dekoracje na budynkach, w muzeach czy w książkach. Co oznacza, że są oni nadal bardzo ważnym elementem liguryjskiej tradycji.

♥♥♥

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.