Palazzo Ducale, siedziba dożów i więzienie Paganiniego

Palazzo Ducale (Pałac Dożów) był przez stulecia siedzibą genueńskich dożów. Dzisiaj jest jedym z symboli miasta i jego centrum kulturalnym. Warto tutaj zajrzeć przede wszystkim ze względu na liczne wystawy w nim organizowane.

Historia

Najstarsza część pałacu pochodzi z XIII w. okresu dominacji Republiki Genueńskiej na morzu. W XIV w. został wybrany pierwszy doża Genui i pałac stał się jego oficjalną siedzibą. W 1777r. potężny pożar prawie doszczętnie zniszczył pałac. Został on odbudowany w 1778 r. w stylu neoklasycznym. W 1815 r. Genuea i Liguria stały się częścią Królestwa Sardynii i pałac stracił swoje pierwotne znaczenie. Z czasem stał się siedzibą sądu oraz archiwum. Poważnie zniszczony podczas II Wojny Światowej, został poddany długiej i żmudnej renowacji. Ostatecznie został oddany do użytku w 1992 r.

Adres: Piazza Matteotti 9

Strona internetowa pałacu i wystaw tutaj.

Pałac jest zawsze otwarty.

Wystawy mają zawsze swoje godziny otwarcia.

Bardzo łatwo trafić do Palazzo Ducale. Znajduje się on obok Piazza de Ferrari (Placu de Ferrari). Do placu dochodzi się via XX Settembre. Co więcej, pałac znajduje się również bardzo blisko katedry San Lorenzo. W każdym razie jest umiejscowiony w ścisłym centrum.

Można wejść do pałacu przez wejście znajdujące się na Piazza de Ferrari albo innym (bardziej majestatycznym) wejściem od strony Piazza Matteotti. Wejście jest gratis. Jednak najpiękniejsze sale pałacu są z reguły zajęte przez wystawy. Więc jeśli chce się je zobaczyć należy kupić bilet na wystawę. W środku najpiękniejsze sale to: Salone di Maggior Consiglio i Salone di Minor Consiglio. Były to sale gdzie zbierał się lokalny rząd.

 

Ciekawostki:

  • Dożowie byli wybierani na 2 letnią kadencję, więc zmieniali się bardzo często!
  • Krótki okres kadencji, czyli częste zmiany dożów spowodował, że pałac nigdy nie został umeblowany! Dlatego też każdy doża wprowadzał się do pałacu z własnymi meblami.
  • Palazzo Ducale miał również więzienie. Znajdowało się ono w Torre Grimaldina (wieży Grimaldina). W przeszłości stała się ona sławna, ponieważ został tu uwięziony skrzypek Niccolò Paganini. Obecnie można zwiedzić wieżę i jej więzienia. Wycieczki organizowane są w każdą sobotę i bilet kosztuje 8,50€.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.