Pansoti, czyli liguryjskie pierogi ;)

Jeśli jesteście w Ligurii, nie możecie ich nie spróbować. Jest to rodzaj ravioli, czyli takich małych pierożków wypełnionych farszem. Ich charakterystyką jest to, że na farsz składają się tylko zioła (!). Dopełnieniem dania jest salsa di noci (sos orzechowy), który doskonale kontrastuje smak pansoti.

Historia

Nawet, jeśli obecnie są znane w całych Włoszech, nie są daniem o długej historii. Po raz pierwszy wspomniano o nich w przewodniku kulinarnym z 1931 r. pod nazwą “pansoti  cu a salsa de nuge“. Następnie, w 1961 r. pansoti zostały rozpropagowane przez słynny lokal z Recco “Manuelina“. Dzięki takiej promocji, pansoti stały się słynne nie tylko w Ligurii, ale również w okolicznych regionach.

Nazwa

Istnieje kilka wersji, które wyjaśniają skąd bierze się ich nazwa. Według jednej z nich, pochodzi ona od liguryjskiego słowa “pansa”, co oznacza “brzuszek”. Skojarzenie to miałoby wynikać z faktu, że pansoto wypełnione farszem, przypomina nadęty brzuszek 😉 Druga wersja przypisuje “ojcostwo” nazwie oraz wymyślenie tych pysznych pierożków francuskiemu generałowi Pansoit, który znajdował się w tych okolicach pod koniec XIX w.

Kształt

Nie istnieje jeden, ustalony kształt. W okolicach  Genui, pansoti mają kształt zaokrąglonych pierożków. Z kolei im bardziej na wschód Ligurii, tym częściej spotyka się je w formie trójkątów albo półksiężycy.

Składniki

Farsz i ciasto

1 kg preboggion (jest to mieszanka 14 różnych ziół, które zostały uprzednio spażone w gotującej się wodzie; zioła to: Urospermum dalechampii, Beta vulgaris, Borago officinalis, Sonchus oleraceus, Cichorium intybus, Leontodon hispidusReichardia picroides, Urtica dioica, Hyoseris radiata , Campanula rapunculus, Sanguisorba minor, Silene vulgaris, Taraxacum officinale, )

2 jajka

300 gr quagliata/Prescinseua (podobne do polskiego, białego twarożku)

50 gr startego parmezanu

szklanka białego, wytrawnego wina

majeranek

sól

Ciasto

350 gr mąki

jajko

zimna woda

10 gr soli

 

Przygotowanie

Dobrze wymieszajcie razem wcześniej przygotowaną pregoggion, jajka, qualiata, starty parmezan, majeranek i sól. W ten sposób przygotowaliście wasz farsz 🙂 Następnie z pozostałych składników, wyróbcie ciasto. Kiedy uzyska gładką konzystencję, ciasto jest gotowe. Po rozwałkowaniu, powinno mieć grubość nie większą niż 3 mm. Następnie, foremką (albo zwykłą szklanką) wycina się z ciasta formę pansoti. Nakłada się farsz i zamyka pansoto. Możecie zamknąć je jak polskie pierogi i wtedy otrzymacie pansoti w kształcie półksiężyca albo po zamknięciu, zawinąć je wokół palca i wtedy otrzymacie kształt, który mają pansoti z okolic Genui. Następnie wrzuca się je do gotującej się wody. Są gotowe, kiedy zaczynają wypływać na powierzchnię 😉

Jak wspomniałam na początku, pansoti podaje się z sosem orzechowym … wtedy to prawdziwa bomba 😉 Jak przygotować sos orzechowy?

Sos orzechowy:

20 orzechów włoskich

garść orzeszków pini

ząbek czosnku

majeranek

kromka chleba, bez skóry

mleko

oliwa z oliwek

śmietana

sól

Przygotowanie

Orzechy włoskie należy rozłupać, potem podgotować i zdjąć z nich skórkę. Natępnie albo w moździeżu albo w mikserze należy wymieszać orzechy włoskie, orzeszki pini, ząbek czosnku, chleb uprzednio namoczony w mleku i majeranek. Gdy otrzymacie dobrze rozdrobnioną konsystencję, należy cały sos przetrzeć przez sitko. Następnie dodać do niego oliwy z oliwek i śmietany. Sos jest gotowy, kiedy z wymieszania wszystkich składników, otrzymacie niezbyt płynną konsystencję. PYCHA!

BUON APPETITO 🙂

 

Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.