Parkingowe pułapki!

parking,liguria

W Ligurii (tak samo jak w całych Włoszech) wybranie dobrego miejsca parkingowego i nie dostanie mandatu za złe parkowanie, jest dość skomplikowane. Przede wszystkim ze względu ma to, że rodzai parkingów jest mnóstwo. Znajdziecie tu: białe parkingi, białe z „disco orario”, żółte dla „residenti”, żółte dla wyładunku, różowe dla ciężarnych kobiet i niebieskie …. uporządkujmy ten bałagan!

BIAŁE MIEJSCA PARKINGOWE – nasze ulubione 😉 Są za darmo i nie mają ograniczeń czasowych. Możecie zaparkować samochód i o nim zapomnieć przez całe wakacje. Jedyna rzecz na jaką powinniście uważać, to czy na wybranej przez was ulicy nie ma przewidzianego mycia ulic. W niektórych miastach, raz w tygodniu, myte są ulice i wtedy trzeba przestawić samochód. Jeśli tego nie zrobicie, dostaniecie mandat ….

BIAŁE MIEJSCA PARKINGOWE Z „DISCO ORARIO” – żeby móc na nich parkować musicie mieć „disco orario” …. oczywiście 😉 To rodzaj papierowego zegarka, który ustawiacie na godzinie, w której przyjechaliście na parking. Dzięki „disco orario” można zaparkować na tych parkingach w czasie zaznaczonym na znaku parkingowym. „Disco orario” jest ważny od 8.00-20.00, od poniedziałku do soboty. Co oznacza, że nawet jeśli go nie macie możecie tam zaparkować w czasie, kiedy nie obowiązuje !!! Tylko pamiętajcie, możecie zaparkować od 20.00 – 8.00 i całą niedzielę. Jeśli z kolei chcielibyście się w takowy „zegarek” zaopatrzyć, sprzedają go w Tabaccherie (sklepy, które rozpoznacie po dużym T usytuowanym przed wejściem), kosztuje ok. 1-2 €.

ŻÓŁTE MIEJSCA PARKINGOWE „RESIDENTI” albo „ZTL” – nawet nie próbujcie na nich parkować !!! Wasz samochód zostanie usunięty i będziecie musieli go szukać po parkingach policyjnych. Te parkingi są zarezerwowane tylko dla mieszkańców danej dzielnicy.

ŻÓŁTE DLA WYŁADUNKU – są zarezerwowane dla samochodów dostawczych. Jednak po godzinie 19.00, w niedziele i święta „zmieniają się” w białe, darmowe parkingi. W tych zakresach czasu możecie spokojnie tam parkować. Do 19.00 … mandat 😉

RÓŻOWE MIEJSCA PARKINGOWE – jeśli jesteście w ciąży, możecie na nich parkować. Są za darmo. Są też dość trudne do znalezienia, bo jest ich bardzo niewiele …. Jeśli nie jesteście i was nakryją …. mandat 😉

pink parking

NIEBIESKIE MIEJSCA PARKINGOWE – najłatwiejsze ze wszystkich! Parkujesz = płacisz 😉 Mają swoje punkty opłat. Cena za godzinę zależy od miasta, sezonu i atrakcji turystycznych w okolicy. W każdym razie najlepiej nie próbować nie płacić, bo dostaniecie …. MANDAT 😉 przy tych parkingach są bardzo fiskalni. W większości miast w Ligurii w niedzielę (zaznaczona krzyżykiem … dwa skrzyżowane młoteczki, to dni powszednie) są za darmo …. ale pamiętajcie! Nigdy nic nie wiadomo! Zawsze sprawdzajcie, co jest napisane na znakach!

Mam nadzieję, że po tym poście zaparkowanie w dżungli liguryjskich parkingów będzie łatwiejsze i nie przytrafią się wam żadne, nieprzyjemne niespodzianki!

6 Replies to “Parkingowe pułapki!”

 1. Agato, to wiedza bezcenna:-) Drukuję i zabieram ze sobą.
  Kasia

  1. Kasiu ! Cieszę się ogromnie ;))) Niech dobrze służy !!!!

 2. Super. Szukałem takich wskazówek. Pozdrawiam Andrzej

  1. That's Liguria! says: Odpowiedz

   Cieszę się,że się przydaje 😉 Pozdrawiam Agata

 3. Tak, tak, zaparkowanie w Sienie podczas mycia ulicy kosztowało nas 42 euro… W Ligurii już nie popełnimy tego błędu :-))

  1. Bravi 😉 to prawda, trzeba strasznie uważać !

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.