Pomoc medyczna w Ligurii

Pomysł na ten post wpadł mi do głowy ze względu na moją aktualną sytuację zdrowotną. Podczas niedawnych wakacji na nartach zerwałam sobie więzadło … i muszę być operowana. Stąd też pomyślałam: kto jedzie na wakacje z reguły nie bierze pod uwagę, że może się poturbować i będzie potrzebował pomocy lekarskiej. Oczywiście wszystkim Wam życzę spokojnych, zdrowych i bezproblemowych wakacji w Ligurii, ale jak mawiają “przezorny zawsze ubezpieczony” 😉 Poniżej lista informacji zdrowotnych, które warto wiedzieć kiedy przyjeżdża się do Ligurii. Tak na zaś!

Telefon alarmowy 112 (118)

Tak jak w Polsce, jest to numer zbiorczy wszystkich służb (pogotowie, policja, straż pożarna). W Ligurii 112 jest aktywny dopiero od roku, stąd też nadal można wzywać karetkę pod numerem 118 (odpowiednik dawnego, polskiego 999), który przekierowuje na tę samą centralę co 112.

Pomoc medyczna

W przypadkach wymagających niezwłocznej pomocy i opieki lekarskiej, tak jak w Polsce, pierwsza pomoc zostanie wam udzielona bezpłatnie i na każdym pogotowiu ratunkowym. Warto mieć ze sobą T.E.A.M. – Europejską Kartę Ubezpieczonego potwierdzającą, że jest się ubezpieczonym w jednym z państw UE.

Kody na pogotowiu

Każdej osobie, która pojawia się na pogotowiu ratunkowym, przydzielany jest kod poważności jej urazu.

CZERWONY – stan ktytyczny, poważnie zagrażający życiu,

ŻÓŁTY – stan bardzo poważny, możliwość zagrożenia życia,

ZIELONY – stan poważny, nie zagrażający życiu,

BIAŁY – stan pacjenta nie jest poważny, przypadek jest jest pilny.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że jeśli zostaniecie przyjęci na pogotowie z BIAŁYM kodem, będziecie musieli zapłacić TICKET za udzielenie pomocy medycznej (25€). Pozostałe kody są gwarantowane przez włoską służbę zdrowia i nie zostaniecie obciążeni żadnymi kosztami.

Szpitale

W Ligurii jest 28 szpitali, jednak tych, które mają pogotowie ratunkowe jest 14 i są to:

Prowincja Imperia:

 • Szpital w Sanremo Via G. Borea, 56
 • Szpital w Imperi Via S. Agata, 57

Prowincja Savona:

 • Szpital w SavonieVia Genova, 30
 • Szpital w Pietra LigureViale 25 Aprile, 38
 • Szpital w Cairo Montenotte – Corso Martiri della Libertà, 30
 • Szpital w Albenga – Viale Martiri della Foce, Regione Bagnoli

Prowincja Genova:

 • Szpital San Martino w GenuiLargo Rosanna Benzi, 10 (to największy i najważniejszy szpital w Ligurii)
 • Szpital Galliera w GenuiMura delle Cappuccine, 14
 • Szpital Gaslini w GenuiVia Gerolamo Gaslini, 5 (szpital dziecięcy, również pogotowie ratunkowe tylko dla dzieci)
 • Szpital Evangelico Internazionale w Genui Voltri – Piazzale Gianasso, 4
 • Szpital w Lavagna – Via Don Bobbio, 25

Prowincja La Spezia:

 • Szpital w La Spezia – Via Mario Asso, 1
 • Szpital w Sarzana – Via Cisa

A co jak boli ząb?

 • w Szpitalu Galliera w Genui, jest oddział dentystycznego pogotowia ratunkowego. Jest otwarty od poniedziałku do piątku od 8.00-15.00. Pomoc medyczna, w zależności od poważności urazu, za darmo albo za opłaceniem TICKET.
 • w Genui znajduje się również inne wyspecjalizowane dentystyczne pogotowie ratunkowe. Jest ono otwarte 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jest to jednak struktura prywatna, więc wszystkie usługi są płatne. Znajduje się ono przy via San Martino 6, na parterze, więcej informacji tutaj (strona tylko po włosku).

Na szlaku

W Ligurii jest dużo gór i to gór całkiem wysokich (ponad 2000 m.n.p.m.). I jest tu bardzo dużo szlaków. Co się dzieje, jeśli poturbujecie się na szlaku? Przede wszystkim należy zadzwonić na 112. Następnie zostanie się przekierowanym albo do najbliższego pogotowia ratunkowego albo do górskich służb ratowniczych. Obie służby mają do dyspozycji helikoptery, aby dostać się w trudno dostępne miejsca. Interwencja służb czy helikoptera jest darmowa w przypadku CZERWONEGO, ŻÓŁTEGO i ZIELONEGO kodu przydzielonego na pogotowiu ratunkowym.

Pomoc konsularna

W razie jakichkolwiek problemów należy kontaktować się z Polskim Konsulatem w Mediolanie, który jako obszar swojej odpowiedzialności ma właśnie Ligurię. Wszystkie informacje i numery kontaktowe tutaj.

 

Pozostaje mi tylko życzyć Wam spokojnych wakacji i aby te wszystkie informacje nie były Wam potrzebne podczas urlopu 😉

 

Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.